השקעות לנשמה: לאן הולכות מניות מנצ'סטר יונייטד ויובנטוס?

מי שמחפש קצת נשמה בעולם ההשקעות הרציונאלי, יכול להשקיע במניות קבוצות הכדורגל הטובות בעולם, בהן יובנטוס עם הכוכב כריסטיאנו רונאלדו בליגה האיטלקית, ועד מנצ'סטר יונייטד בליגה האנגלית. מעכשיו, ההשקעה שלכם תלויה ברגליים שלהם

|
(3)

השקעה במניות בבורסה מעלה בדר"כ אסוציאציות של ניתוח, מחקר ואנליזות של חברות, ענפים או פיזור גאוגרפי, וזאת על-מנת לנסות ולמקסם את רווחי המשקיע. אך לעיתים אפשר גם להשקיע עם הלב ולא רק עם הראש ועל הדרך גם לקצור רווחים נאים.

אוהדי הכדורגל המושבעים ילכו עם הקבוצה שלהם באש ובמים וילוו אותם לכל משחק אבל הבעלות על קבוצת כדורגל שמורה בדרך כלל ליחידי סגולה. תתפלאו, אבל יש לא מעט קבוצות מהצמרת העולמית בהן גם אתם יכולים לקחת חלק בבעלות על הקבוצה.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

תעשיה שמגלגלת מיליארדי דולרים בשנה
הכדורגל העולמי מגלגל מיליארדי דולרים בשנה מכרטיסים, זכויות שידור, שטחי פרסום, ספונסרים, מוצרים ואפילו הפעלת מוזאונים ומהווה תעשייה אדירה בפני עצמה. השקעה בקבוצת כדורגל שקולה לכל השקעה כלומר גם כאן רצוי להכיר את הקבוצות לעומק ולהבין מה משפיע על מחירי המניות ואת כיווני ההשפעה.

מחיר מניית קבוצת כדורגל קשה מאוד לחיזוי, בניגוד לחברות קונבנציונאליות, מניית קבוצת כדורגל לא מושפעת רק מנתונים פיננסיים. מאחר וחלק מהמשקיעים הנם אוהדי הקבוצה הרוצים להיות חלק מהמועדון, מחיר המניה מושפע בנוסף מתוצאות הקבוצה, העפלות לטורנירים משמעותיים, הצטרפות ועזיבה של שחקנים ומאמנים, זכויות שידור וגם לא מעט משמועות.

קבוצות כדורגל רבות נסחרות בבורסות בעולם בעיקר בליגה האנגלית אך גם בטורקיה, גרמניה, הולנד, איטליה ועוד. השקעות עם הלב צוברות תאוצה בשנים האחרונות עם השקעות ירוקות, חברתיות, אחראיות ועוד, ובעולם שבו ניתן לסחור כמעט בכל דבר, נראה שכל אחד יוכל למצוא את ההשקעה המתאימה ללב שלו.
 
מנצ'סטר יונייטד
המועדון נוסד בשנת 1878 בשם Newton Heath LYR Football Club ובשנת 1902 שינה את שמו למנצ'סטר יונייטד. אחד המועדונים המעוטרים בעולם באליפויות וגביעים, הן בליגה האנגלית והן בטורנירים עולמיים. המועדון משחק באצטדיון Old Trafford שהוא הבית הרשמי של המועדון החל משנת 1910.

ההנפקה הראשונה לציבור התקיימה בשנת 1892 ובה נמכרו מניות לאוהדים במחיר של 1 פאונד למנייה. ב-1902 עבר המועדון לבעלות 4 אנשי עסקים שהשקיעו בו 500 דולר בכדי להציל אותו מפשיטת רגל אך המועדון לא הצליח להתרומם. בשנת 1931 שוב עמד המועדון בפני פשיטת רגל וניצל ע"י משפחת גיבסון שהשקיעה 2,000 פאונד וקיבלה את הבעלות על המועדון. לאורך השנים בעלים התחלפו, שווי המועדון הלך וגדל ובשנת 1991 נרשם המועדון לראשונה בבורסת אנגליה. ההנפקה לא הניבה ביקושים גבוהים עם גיוס של 6.7 מיליון פאונד בלבד.

בשנת 2005 רכש מלקולם גלייזר 28.7% ממניות המועדון במחיר המשקף למועדון שווי של 800 מיליון פאונד (כ-1.5 מיליארד דולר). בד בבד עם הרכישה של גלייזר, נמחק המועדון מהמסחר בבורסת אנגליה, ובשנת 2012 החל להיסחר בבורסת ניו יורק במחיר של 14 דולר למניה. נכון להיום שווי המועדון הינו 3.3 מיליארד דולר.

בחודש נובמבר השנה קפץ ערך מניית הקבוצה בכ-15% לאחר שקרן ההשקעות סילבר לייק האמריקאית רכשה 10% מהבעלות על מנצ'סטר סיטי היריבה העירונית. הרכישה של אלופת אנגליה כבר שיקפה לה שווי של 4.8 מיליארד דולר שהקרין גם על השווי של השכנה העירונית. העלייה התלולה הביאה את יונייטד לשווי שוק הנוכחי שלה, ובזכותה סיימה מניית הקבוצה את שנת 2019 עם תשואה חיובית.

יונייטד יותר פופולרית - בסיס האוהדים גדול בהרבה
בהשוואה לסיטי, נחשבת יונייטד לקבוצה פופולרית יותר עם היסטוריה ארוכה יותר ובסיס אוהדים גדול בהרבה, למעשה מדובר באחת הקבוצות הפופולריות בעולם. ובמידה ומשפחת גלייזר תחליט אי פעם לדלל את האחזקה ביונייטד הרבה קופצים יעמדו בתור.

בשנים האחרונות תוצאות הקבוצה לא מרשימות, המועדון לא מצליח להגיע להישגים משמעותיים או לבצע שינויים פרסונליים יוצאי דופן והקבוצה מדשדשת מעט מעל אמצע טבלת הליגה האנגלית ועדיין לא מצליחה לבלוט באופן משמעותי. בעונה הנוכחית נותרה יונייטד מחוץ למפעל ליגת האלופות וההנחה היא כי הכנסות הקבוצה יפגעו בשיעור של כ-10% בהשוואה לשנה שעברה בשל כך.

הפגיעה בהכנסות אף אמורה להוריד את הקבוצה מהמקום הראשון בטבלת ההכנסות בליגה האנגלית. עם זאת, יונייטד נמצאת במומנטום חיובי ויכולה אף להעפיל בתום העונה הנוכחית לליגת האלופות שהיא אחת ממקורות ההכנסה הגדולים ביותר, במיוחד לקבוצות המגיעות לשלבים הגבוהים.

כרגע, יונייטד נמצאת במקום החמישי בטבלת הליגה האנגלית כאשר ארבע הקבוצות הראשונות עוברות לשלב הבתים במפעל. לפיכך, תרגום המומנטום החיובי להישג מרשים השנה בליגה האנגלית ובעקבותיו העפלה לליגת האלופות, הישג שאוהדי הקבוצה צמאים לו, ייתכן וימשיך את המגמה החיובית בה נמצא מחיר המניה. עם זאת, המשך יכולת בינונית בליגה ללא רצף נצחונות יכול להביא את מחיר המניה למימוש קל של העליות האחרונות והמשך דשדוש בטווח הבינוני עד הארוע המשמעותי הבא.

יובנטוס - רוצים להיות הבעלים של רונאלדו? 
יובנטוס נוסדה בשנת 1897 בעיר טורינו באיטליה ע"י קבוצת סטודנטים ומוכרת בכינוי 'הגברת הזקנה'. הקבוצה משחקת באליאנץ ארנה הידוע גם בשם איצטדיון יובנטוס ונחשב לאחד ממועדוני הכדורגל המצליחים ביותר באיטליה.

בשנת 1967 הפכה יובנטוס לחברה בעלת מניות, וב-2001 נרשמה לראשונה למסחר בבורסת איטליה היושבת במילאנו והיא אחת משלושת קבוצות הכדורגל הנסחרות באיטליה, יחד עם לאציו ורומא.

בשנות ה-80 וה-90 הובילה הליגה האיטלקית המכונה Serie A את הכדורגל הארופאי עם כדורגל מתקדם ושמות גדולים אךבשנים האחרונות נסוגה הליגה האיטלקית אל מול הליגות האנגלית הגרמנית והצרפתית.

מצבה של הליגה האיטלקית לא מזהיר
מבחינה פיננסית מצבה של הליגה האיטלקית לא מזהיר, בטח לעומת הליגה האנגלית, הן במישור הפיננסי של הקבוצות אשר לא מעט מהן חוו משברים ובעיות עם בעלי קבוצות, והן במישור הפיננסי של הליגה עצמה שאפילו בימים אלו נמצאת במעין משבר אל מול רשת שידור קטארית beIn Sport.

הרשת הקטארית beIn Sport הנה המפיצה הגדולה ביותר של שידורי ה-Serie A במזרח התיכון, אסיה וחלק מאירופה עם הסכם כולל בסך של כ-550 מיליון אירו. שכעת שוקלת את המשך דרכה עם הכדורגל האיטלקי. המשבר סובב סביב משחק הסופר קאפ האיטלקי אשר שוחק לאחרונה בערב הסעודית בשל הסכם שיש לליגה האיטלקית בסך 22.5 מיליון אירו בתמורה לקיום 3 משחקים במדינה. לטענת הרשת הקטארית ערב הסעודית מעלימה עין משידורים פיראטיים אשר פופולריים מאוד במדינה ובשל כך דרשה מראשי הליגה האיטלקית לשנות את מיקום המשחק.

אחת הקבוצות היותר יציבות וחזקות באיטליה היא יובנטוס. בעלת הקבוצה, משפחת אניילי נמצאת במועדון משנת 1967. בשנת 2010 מונה אנדראה אניילי ליו"ר המועדון והוא הרביעי במשפחה שמנהל אותו לאחר אביו, דודו, וסבו.

למשפחה עסקים ענפים בכל העולם ובעיקר בתחום הרכב כבעלים של חברת פיאט ולפיכך הבעלים של פרארי, אלפה רומאו וקרייזלר.

אנדראה הוביל שינויים רבים במועדון בפן התפעולי ובעיקר בפן האנושי, עם החלפת מאמן ושחקנים כאשר השיא היה המעבר של כריסטיאנו רונאלדו ביולי 2018 לקבוצה בעבור כ-105 מיליון אירו.

יובנטוס מבריקה על המגרש, בצד הפיננסי פחות
מבחינת התוצאות על המגרש, יובנטוס מבריקה. בינואר 2019 זכתה הקבוצה בגביע הסופר קאפ האיטלקי בפעם השמינית ובאפריל האחרון זכתה הקבוצה באליפות ה-Serie A בפעם השמינית ברציפות. גם קבוצת הנשים של המועדון זכתה בהישג דומה השנה. בעונה הנוכחית נמצאת יובנטוס במקום הראשון בליגה האיטלקית ואף מככבת בליגת האלופות.

מבחינה פיננסית יובנטוס מגדילה את הגרעון שלה כמעט מידי שנה. עונת 2018/2019 נסגרה עם הכנסות של 621.5 מיליון אירו. 116.8 מיליון אירו יותר מהתקופה המקבילה אשתקד ועם זאת בשורה התחתונה העונה הסתימה עם הפסד נקי של 39.9 מיליון אירו לעומת 19.2 מיליון אירו בתקופה המקבילה אשתקד.

הגדלת הגרעון הגיעה בעיקר מעלייה בשכר שחקנים והצוות המקצועי ועלייה בהוצאות התפעול. שורת ההכנסות של המועדון מאוד ברורה כאשר מקור ההכנסה הגבוה ביותר (מעל 33%) הנה מכירת זכויות שידור לטלוויזיה ורדיו, השנה עלו הכנסות אלו בשיעור של 3.2% רק כתוצאה מהשתתפות בטורנירים בינלאומיים ובעיקר ליגת האלופות המהווה מרכיב קריטי לשורת ההכנסות של יובנטוס כמו גם ממכירת כרטיסים ומכירת חולצות ומוצרים.

רונאלדו - חוזה של 30 מיליון אירו לעונה
בשנים האחרונות נמצאת יובנטוס במסע רכישות שחקנים בעלויות מאוד גבוהות כאשר השיא, כאמור, היה עם רכישת כריסטיאנו רונאלדו וחוזה לארבע שנים בעלות של 30 מיליון אירו לעונה. מצד אחד רכישות השחקנים ממקמת את יובנטוס בצמרת העולמית של קבוצות הכדורגל אך מצד שני ההוצאות מכבידות מאוד על הדוחות של הקבוצה שנתמכת בידי משפחת אניילי. בתקופה זו בה הקבוצה מראה תוצאות חיוביות ובמקביל סגל יציב, ונראה כי אסטרטגיית הרכישות תתמתן ותוכל להקל על שורת ההוצאות. יובנטוס אף תוכל לעצור את ההפסדים אם תסתמך יותר על שחקני הבית שגדלים אצלה באקדמיה.

המשך המגמה החיובית של הקבוצה במגרש תתמוך בהמשך גידול ההכנסות לרבות הכנסות מספונסרים, מכירת מוצרי הקבוצה, מכירות כרטיסים, וכמובן זכויות שידור.לשורת הרווח/הפסד יש כעת פוטנציאל להתאזן בהעדר שינויים משמעותיים בשורת ההוצאות. שורת הרווח תלויה באופן ישיר גם בביצועי הקבוצה שנראה כי ממשיכה לדהור קדימה.


הכותב הינו ליאור וקס, סמנכ"ל לקוחות תאגידים ומוסדיים בקבוצת אינפיניטי.
 
המידע המוצג בסקירה זו מהווה מידע כללי בנוגע לפעילות החברה הנסקרת והינו חומר מסייע בלבד ואין לראות בו כמידע עובדתי או שלם וממצה של כל ההיבטים הכרוכים בהשקעה בני"ע, וכן אין לראות במידע האמור כהמלצה או כתחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא או לרכישת נייר הערך. האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס בידי מי שמוסמך לכך, המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  לפני מס' שנים
  לרון 14/02/2020 14:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השקעתי ב manu הרבה רווח לא עשיתי, msft ,abt עדיפות למרות שאין לשוות שטחים שונים,השנה השקעתי באיאקס ובורוסיה דורטמונד,נשכח נחיה ונראה!
  סגור
 • 2.
  מוכרים מניות קונים דירה להשקעה בקריית חיים מערבית שדרות דגניה השביה עתידית תשואה גדולה (ל"ת)
  בני 14/02/2020 08:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מאמר מעניין ומרענן. תודה. (ל"ת)
  בני 13/02/2020 14:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות