פישר בראיון לגל"צ: "אנשים באוצר עשו טעויות, עוד אחזור לישראל בעתיד"

נגיד בנק ישראל נתן ראיון פרישה טרם אישפוזו בביה"ח. "יש לנו תקוות שווא שהתסריט בהסכם השלום עם מצרים יחזור, וזה לא יקרה"
|
(9)
סטנלי פישר
לאחר תשע שנות כהונה בתפקיד נגיד , ורגע לפני שובו לארה"ב, נגיד בנק ישראל היוצא, פרופ' סטנלי פישר, התראיין לגל"צ (לפני אישפוזו בביה"ח) והתייחס בין היתר גם למינויו זה של פרנקל לתפקיד נגיד בנק ישראל במסגרת ראיון פרישה מוקלט שנתן לגל"צ. בתשובה לשאלה האם ימשיך בתפקידו אם יתבקש לעשות כן, אמר פישר כי "אני יוצא, אי אפשר לשחק ככה עם אנשים".

המראיינות אילנה דיין וקרן נויבך שאלו את פישר האם הוא סבור שפרנקל יכול להחליף דיסקט, ולפעול בתנאי שוק שונים בתכלית מאלה שהיו בכהונתו הראשונה כנגיד, השיב פישר כי הוא סבור שכן. לדבריו, זה (פרנקל - ח.ד) בן אדם שקורא, מבין, מדבר".

כאשר דיין שאלה האם הוא מבין יותר את נתניהו ולפיד מאשר את דיין עצמה, השיב פישר כי "נתניהו ולפיד הם אלה שבחרו בו. אני לא בטוח מה בדיוק הקשר, האם את גב' כהן מחדרה? יש אנשים שבאים עם רקע שונה שמבינים את הרקע של אנשים שונים מהם".

"אין פיתרונות קסם לצמצום הפערים בין עשירים לעניים"

פישר התייחס לפערים הגדולים בין העניים לעשירים בישראל. לדבריו, "מאוד קשה לטפל בזה. אין פיתרונות קסם". אם לא יטפלו עד שנת 2063 - מה יהיה כאן? "יטפלו בזה. המצב לא ימשיך כך. אני מקווה שאלה שגורמים לאי שיוויון גם יתרמו וזה יכול להשתנות".

פישר התייחס לשאלת מינויו של שר התקשורת לשעבר משה כחלון לתפקיד יו"ר מינהל מקרקעי ישראל וטירפודו בסופו של יום. לדבריו, זה האחרון היה מועמד מצוין לעשות את התפקיד, גם אנשים אחרים היו יכולים לעשות את זה ואני מניח שרה"מ היה נותן לו גב. לא שמעתי שמועה לפיה הצעתי את כחלון לשר אוצר".

פישר ציין כי הוא נהנה מהדיאלוג עם נתניהו. לדבריו, "הוא חכם, יודע איך לדון, מבין מהר, פוליטיקאי ומתעניין באותם נושאים שאני מתעניין בהם. נתניהו ביקש ממני להמשיך וסירבתי. אני לא זוכר אם נתניהו הציע לי תפקיד אחר, זו לא הייתה שיחה ארוכה".

"הגירעון תלוי פחות בשטייניץ ונתניהו ויותר באנשי האוצר"

דיין שאלה באשר לסוגיית הגירעון, והאם היה ניתן להתריע מראש. פישר ענה כי "ההנחה שיכולנו לעצור את זה קודם באה מאוחר מדי, זה פחות תלוי בנתניהו ושטייניץ (ערב בחירות - ח.ד) ויותר באנשי האוצר. היו אנשים באוצר שעשו טעויות, למרות שניסו לעשות את עבודתם. אני מאוד מוטרד מהפופוליזם במדינה, אנחנו לא ארה"ב ולא שבדיה ויש לנו פחות כסף".

פישר התייחס לפופוליזם שניצת באשר לסוגיית הייצוא, וציין כי "אני מכיר את האנשים שעשו את החישובים וזה לא מה שקרה. בוודאי בעלי אינטרסים לוחצים והציבור לוחץ, אך הפוליטיקאים צריכים לקבל החלטה לטובת הציבור. הייתי מופתע באופן אישי מפרישת יעקב עמידרור".

באשר לתופעה לפיה בכירים באוצר לא מפעילים לחץ על הטייקונים במשק, כי הם יודעים שבעתיד הם צפויים לעבוד אצלם, ציין פישר כי "יש לנו משק מאוד קטן. אני שמח שיש באוצר אנשים מוכשרים אבל אם יש משק מאוד קטן - לאן הם יילכו לעבוד?".

באשר לשאלה האם יש עשירים שעשו כסף משחיתות, פישר הגיב כי "הוא לא משטרה, ואם אין הוכחות אין אפשרות לעשות כן". הנגיד היוצא התייחס גם לפרשת דני דנקנר והתעקשותו בזמנו כי זה יפרוש מתפקידו כיו"ר בנק ה פועלים -0.52% פועלים 2,675 -0.52% פועלים בסיס:2,689 פתיחה:2,684 גבוה:2,696 נמוך:2,668 תמורה:41,760,894 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , טרם פתיחת חקירה בנושא. לדבריו, "לא חשבנו שמי שמנהל את כספי הציבור ינהג כך, תפקידנו היה לוודא שהוא יהיה ראוי ומתאים. חלק מהמידע שקיבלנו לא היה כך. זה גרם למלחמה לא פשוטה, והצלחנו לטפל בזה. זה לא ממלא אותי בגאווה שאדם בכיר כל כך מגיע למחוזות כאלה".

בתשובה לשאלה האם ממשלת ישראל הייתה יכולה לעשות יותר במסגרת ההסדר עם הפלסטינים, אמר פישר כי "יכולנו לעשות יותר להגיע להסכם איתם. יש להבין שאין אפשרות שמה שקרה במצרים ב-1979 יחזור, שמישהו יבקר כאן, ילחץ ידיים, יעמדו עם דמעות ויחתמו על הסכם. זאת משום שאין אצלם בן אדם אחד ששולט שם. יש פרטנרים, אבל אנחנו צריכים לעזור להם להתחזק ולהקים את המדינה שהם רוצים. לפחות אצל אחד מהם - סאלם פאייד יש רצון להגיע להסדר, משום שהוא לא קיבל כסף מאף אחד".

"עברנו את משבר הסאב פריים בקלות"

פישר ציין כי ההישג הכי גדול לבנק ישראל היה העברת חוק בנק ישראל. פישר הצטנע וציין כי "אני לא הייתי היחיד אבל תרמתי. עברנו את המשבר העולמי יחסית בקלות". עם מה אתה יוצא שלא היה לך? "אני מבין הרבה יותר טוב את המנהגים של ישראלים, זה קצת שונה ממקומות אחרים. יש עדיין דברים שאני לא מבין - צעקות סביב שולחן אני לא מבין. כל אחד מרגיש חופשי להיכנס באמצע. אין אף אחד שמאזין, ואני לא מבין את הפונקציה הזו. זה עושה טוב למשק או למדינה?"

"קיוויתי לעזוב את הבנק עם פיתרון בהסכם השכר, יש בעיה גדולה ואני הסכמתי כנגיד הבנק, לשלם שכר נמוך יחסית לעובדים הצעירים בבנק. אני מתבייש להגיד את זה, אך אני מאוד מתרגש מחגיגות יום העצמאות בהר הרצל". האם עוד נראה אותך פה - "אסור לי לתת לך מידע פרטי, אבל כן".
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  כשבכל העולם מפולת כלכלי אנחנו על הסוס!! תודה לך !!! (ל"ת)
  אתה גבר 27/06/2013 16:54
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 6.
  פישר
  יחיאל 27/06/2013 13:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  למה לחזור סטן ?תעזור בעולם לעלות את מחירי הדיור המזון...תמצא שם עוד ביבי שטיניץ ואחרים? ספר לי..אם תמצא.
  סגור
 • גם עם פנס ומימייה הוא לא ימצא חחחחח (ל"ת)
  דני 27/06/2013 18:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  ניהול כושל=בסמכותו לא עצר גרעון=גרם לבועה50%=מיתון קשה! (ל"ת)
  פישר=אשם=בורח 27/06/2013 13:07
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • 4.
  נחמד אבל לא הביא הרבה תועלת
  המאוכזב 27/06/2013 10:22
  הגב לתגובה זו
  0 3
  בעולם של היום השיטות של פעם לא עובדות. אם ברננקי היה מקשיב לו ונוהג בשמרנות, ארה"ב לא הייתה יוצאת מעולם מהמשבר.
  סגור
 • 3.
  ואף מילה על הדיור? ממש כתבה "אובייקטיבית" (ל"ת)
  דני 27/06/2013 09:58
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 2.
  פישר עדיף שלא תחזור לעולם
  ברוך 27/06/2013 09:16
  הגב לתגובה זו
  8 8
  הבאת אסון לכל הצעירים בישראל היום כל הצעירים מקללים אותך וקשה לתקן את מה שעשית אני בטוח שלא תחסר בישראל
  סגור
 • פישר יכול להיות שאתה טוב אבל לא לכלכלה שלנו
  ראל00000046 27/06/2013 11:14
  הגב לתגובה זו
  1 5
  לך ואל תחזור גם בחלום
  סגור
 • 1.
  "מאנטש" וג'נטלמן במלוא מובן המילה, עוד נתגעגע אליו..... (ל"ת)
  אנונימי 27/06/2013 09:08
  הגב לתגובה זו
  6 2
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות