"אין בהחלטת הריבית בשורה טובה לרוכשי דירות"; "יש חשש מהגירעון"

רונן מנחם: "בהיתן סימני השאלה בתחום הדיור והגירעון בתקציב לא היה מקום להורדת ריבית". אמיר כהנוביץ: "יתכן ופישר מאמין שלאחר לכתו חברי הועדה יהיו אגרסיביים יותר כלפי מטה"
|
(8)
סטנלי פישר, צילום: Getty images Israel
לפני זמן קצר הודיע כי הריבית לחודש מרץ תשאר ללא שינוי ותעמוד על 1.75% כאשר תוואי הריבית בהמשך תלוי בהתפתחויות בסביבת האינפלציה, בצמיחה בישראל ובכלכלה העולמית, במדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים העיקריים ובהתפתחות שער החליפין. לידיעה המלאה

"המשך ניפוחה של בועת הנדל"ן בכסף זול מעודדת השארת הריבית על כנה ואולי אפילו מסמנת את מועד תחילת העלאות הריבית," אמר גולן ספיר, משנה למנכ"ל סיגמא בית השקעות בתגובה להחלטה והוסיף: "מאידך, שער החליפין שקל / דולר הקורס הולך ומקשה על היצואנים".

"ההחלטה להותיר את הריבית על כנה מצביעה על כך שבנק ישראל מודאג לעת עתה יותר מהאפשרות של ליבוי בועת מחירים בשוק הדיור מאשר מהאפשרות של החרפת ההאטה במשק וגלישה למיתון", הוסיף שמואל בן אריה, מנהל מחקר שוק מקומי בחברת פיוניר תכנון פיננסי. "עם זאת, ייתכן כי כבר בחודש הבא נראה הורדת נוספת".

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, הגיב גם הוא להשפעת ההחלטה על מחיר הדיור: "אין בהחלטה בשורה טובה לציבור רוכשי הדירות. כל הנתונים שמציג הבנק תומכים, למעשה, בהמשך יציבות המחירים, עם נטייה קלה לעליות מחירים באזורים מסוימים. סביבת הריבית הנמוכה, מוצדקת ככל שתהיה, תמשיך להוות אחד המרכיבים העיקריים למחירי הדיור הגבוהים, ולהמשך היציבות בהם".

אמיר כהנוביץ כלכלן ראשי בכלל פיננסים אמר: "יתכן ופישר מעדיף להותיר כעת את הריבית משום שהוא מאמין שלאחר לכתו חברי הועדה יהיו אגרסיביים יותר כלפי מטה ולכן הוא לא ממהר. אנחנו ממשיכים להעריך כי בנק ישראל יפחית את הריבית בסביבת חודש מאי, ולא צופים העלאת ריבית לפני סוף 2014".

מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות, רונן מנחם הביע תמיכה במהלך של הבנק: "לא היה מקום שהריבית תרד, בהיתן סימני השאלה בתחום הדיור והגירעון בתקציב. בנק ישראל הראה לאחרונה כי הוא חושש שהגירעון יהיה גבוה משמעותית מהמתוכנן ונראה כי אינו מתעלם מכך שמלאכת הקמת הקואליציה מורכבת ואורכת זמן".
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  אם כל המצב הזה שווה להשקיע ולחכות
  דני 26/02/2013 10:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  נראה לי שלאור כל המצב הלא ברור הזה, מי שכבר הצליח לחסוך סכום ורוצה לשמור עליו או להגדיל אותו אבל בלי הרפתקאות שיחפש אפיק השקעה סולידי, שמאפשר נזילות כי מי יודע אם כל המצב הזה מתי נצטרך את הכסף ביד. נראה לי שרימונים שקלי של טפחות יכול לאפשר את זה בצורה המקסימלית. שווה לחכות קצת ולראות מה יתפתח בשוק.
  סגור
 • 6.
  אז מתי תודיע הממשלה על ביטול הפטור ממס על השכרת דירה?
  נפיח 26/02/2013 05:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה נראה הצעד האחד שיכול להוציא את החשק לקנות דירה נוספת לצורכי השקעה.יש לזה גם היבט פסיכולוגי מס על דירה להשכרה יש בו יסוד הרתעה והיסוס ובדיקה נוספת.כיום התשואה מהשכרה היא גבולית.במרכז היא כ-3%.עליית המחירים היא הבונוס העיקרי של קונה הדירה להשקעה.חייבים להפסיק את מעגל הקסמים ההזוי הזה.המתנגדים טוענים שהמכירים יגלגלו את ההפסדים על משכירי הדירות.לא מסכים.שכר דירה או כל מחיר מוצר אחר משקף את המחיר המירבי שהיצרן /המשווק הקמעונאי /משכיר הדירה יכל לגבות.רצוני לומר שאם משכירי הדירות יכלו לגבות יותר הם היו גובים יותר כבר כיום ללא צורך בשינוי החוק .
  סגור
 • 5.
  עשו מיליארדים ע"ח העם הפראייר=בועה בפיצוץ בפני הגנבים!! (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשל=גנבים 25/02/2013 22:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  נדלן
  גבעול אדום 25/02/2013 22:14
  הגב לתגובה זו
  0 2
  תילכו לעבוד פרזיטים . מי שחושב שישב תחת העץ באוניברסיטה ויפלו לו דירות חינם מהעצים רק טועה ומטעה. לכו לילמוד לעבוד בענף הבניה אף אחד לא יבנה לכם דירות חינם פרזיטים לכו לעבוד זבלה.
  סגור
 • 3.
  שואלים את יו"ר שמאי המקרקעין?שוק חם זו פרנסתם,באמת! (ל"ת)
  א.מ 25/02/2013 21:32
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 2.
  בועת הנדלן על סף פיצוף חבר'ה , הגיע הרגע, אם לא מורידים
  ר 25/02/2013 19:36
  הגב לתגובה זו
  5 1
  ריבית על אף ההאטה החמורה במשק , זה אומר דרשני, החשש מפיצוץ אלים של בועת הנדלן החמיר ובעקבות כך גם הדרישה החדשה של פישר לבנקים.
  סגור
 • 1.
  פישר פוחד שבועת הנדל"ן תתפוצץ בזמן כהונתו ותכתים את שמו (ל"ת)
  פישר = אחרי המבול 25/02/2013 19:28
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • כשבועת המשכנתא תתפוצץ ותסכן הבנקים ידידנו ינפוש במיאמי (ל"ת)
  i.m 25/02/2013 21:34
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות