למרות החולשה במשק: פישר מותיר את הריבית גם החודש ללא שינוי - על 1.75%

יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון: "במידה ותחול רגיעה מסוימת במחירי הדיור בסקר דיור הבא, בנק ישראל עשוי להוריד את הריבית בסוף חודש מרץ על רקע ההתמתנות בפעילות הכלכלית ובסביבת אינפלציה נמוכה"
|
(3)
סטנלי פישר
הריבית לחודש מרץ תשאר ללא שינוי ותעמוד על 1.75%, כך עולה מהודעת . תוואי הריבית בהמשך תלוי בהתפתחויות בסביבת האינפלציה, בצמיחה בישראל ובכלכלה העולמית, במדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים העיקריים ובהתפתחות שער החליפין.

נגיד הבנק, סטנלי פישר, מציין שש סיבות להחלטה. סיבה אחת היא התפתחות המחירים בפועל והצפיות לאינפלציה לשנה קדימה, הממשיכות להצביע על סביבת הנמוכה ממרכז היעד. סיבה נוספת להחלטה היתה העובדה שהאינדיקטורים לפעילות הריאלית מצביעים על תמונה מעורבת. "הסקרים מצביעים על שיפור בציפיות לפעילות בסקטור העסקי בעוד שמנגד, ברבעון הרביעי של 2012 צמח התוצר בשיעור של 2.5%", נכתב על ידי הבנק.

סיבה נוספת היא שבשער החליפין האפקטיבי נירשם יסוף בחודשים האחרונים לאחר שנרשם בו בחודשי הקיץ. באשר למצב במשק העולמי כגורם משפיע על ההחלטה נכתב בהודעת הבנק: "ההערכות הרווחות הן שפחת הסיכון להחרפת המשבר הכלכלי העולמי. בתוך כך, נתונים מקרו כלכליים ממשקים מובילים בעולם מצביעים על תמונה מעורבת".

גם מצב שוק הנדל"ן השפיע על החלטת פישר: "קצב עליית מחירי הדירות ממשיך לעלות וב-12 החודשים שהסתיימו בדצמבר עלו מחירי הדירות ב-6.7% לעומת 5.8% ב-12 החודשים שהסתיימו בנובמבר. בנוסף, נמשך ההיקף הגבוה של ביצועי המשכנתאות בחודשים האחרונים".

לסיום כתב הבנק כי המדיניות המוניטרית של הבנקים בעולם היתה סיבה נוספת: "במהלך החודש האחרון נמשכה המדיניות המרחיבה של הבנקים המרכזיים המובילים ושיעורי הריבית במשקים הללו נותרו קרובים לאפס. נגיד ה- ECB ציין בהודעתו כי תתכן הורדת במידה והתחזקות האירו תימשך ותפגע בהתאוששות הכלכלית של הגוש. על פי הודעותיהם, המדיניות המרחיבה של הבנקים המרכזיים במדינות המפותחות הגדולות צפויה להימשך".

לפני ההודעה, הדעות בשוק לגבי המדיניות המוניטרית של בנק ישראל היו חלוקות. על פי סקר של בלומברג, 8 מתוך 18 כלכלנים צפו כי בנק ישראל יפחית את שיעור הריבית במשק ב-0.25% ל-1.5%, השאר חשבו שהריבית תישאר על כנה ברמה של 1.75%.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  להעלות את הריבית.. לתת בראש לצוררי ישראל. הדיור יירד. (ל"ת)
  ז 26/02/2013 10:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  הנגיד המהולל (ל"ת)
  משבר בנדל"ן בזכות 25/02/2013 18:51
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 1.
  עלילות פישר בעיר הגדולה
  אבי 25/02/2013 18:32
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אין מדיניות, אין עקביות ואין כלכלה בריאה. יש פיצול אישיות. מודאג מהנדל"ן - אבל זה לא באחריותו, מודאג מהמיתון- אבל חושש לנדל"ן. כבר עדיף נגיד טיפש שאין שום צפיות ממנו ומנגיד חכם שמתנהג בטפשות
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות