הערב ב-18:30: פרסום מדד המחירים, "מדד דצמבר נוטה להיות נמוך"

רון אייכל ממיטב: "העלייה בשכר הדירה לא תימשך ב-2013. פישר ימתין חודש חודשיים לפני שיפחית שוב את הריבית. סביבת האינפלציה נוחה"
|
(1)
מאזניים, צילום: Getty images Israel
לאחר שבחודשיים האחרונים הפתיע כשירד כל פעם ב-0.5%, צפויה הלמ"ס לפרסם הערב ב-18:30 את מדד המחירים לצרכן לחודש דצמבר. מרבית הכלכלנים מעריכים כי המדד ישאר הפעם ללא שינוי עם סטייה של 0.1% למעלה ולמטה, אך כדאי להתכונן גם הפעם להפתעה.

הפרסום בחודש הקודם, שהצביע על ירידה בלחצים האינפלציוניים במשק, אפשר לבנק ישראל להפחית את הריבית ב-0.25% ל-1.75%, מה שהוביל לעליות בשוק המניות ולהתחזקות של הדולר כנגד השקל.

רון אייכל, הכלכלן והאסטרטג הראשי של בית ההשקעות מיטב אמר בשיחה עם Bizportal כי הוא צופה לירידה של 0.1% במדד המחירים לצרכן בדצמבר והוסיף, "בדרך כלל מדד דצמבר נוטה להיות נמוך. הוא מושפע מהוזלות בתחום התיירות ובסעיפי הירקות והפירות, לעומת זאת סעיפי ההלבשה וההנעלה נוטים לעלות על רקע מכירות החורף. נזכיר כי מחירו של הבנזין ירד בדצמבר, ולכן גם סעיף זה צפוי לתמוך בירידת המדד החודש".

בהתייחסו להשפעה שעשויה להיות לסעיף הדיור על המדד, על רקע נתוני המשכנתאות שלא מפסיקים לעלות אמר אייכל, "במדד המחירים לצרכן מגולמים מחירי הנדל"ן באמצעות חוזי שכר הדירה. בפועל, אנחנו רואים שיש עלייה חדה בהיקפי גמר הבנייה ובנוסף גדל בצורה משמעותית היקף הפירסומים על דירות להשכרה - לכן אני לא מניח שהקצב שראינו בעליית מחירי שכר הדירה בשנים האחרונות יכול להימשך גם בשנת 2013, נהפוכו, בהחלט יש מקום להוזלות במחירי שכר הדירה, למרות שהנחת הבסיס שלי היא שהמחירים ישארו יציבים. צריך לזכור שמרבית חוזי השכירות הם בשקלים מאז שנת 2007 ולכן הפוטנציאל לירידות הוא נמוך יותר".

"במונחים שנתיים אנו מצפים לאינפלציה בסביבות מרכז היעד. אני לא רואה כרגע לחצים אינפלציוניים במשק. התוצר לא צומח מאוד מהר ומחירי הסחורות בעולם נסחרים ביציבות יחסית כך שלמעשה אנחנו נמצאים בסביבה נוחה. אני חושב שפישר ימתין עוד חודש חודשיים עד שיבצע הפחתת נוספת".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  תמיד לפני בחירות המדד מוטה להיות נמוך.... (ל"ת)
  ירושלמי 15/01/2013 16:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות