קניבליזם בענף הקרנות: "הגיוסים הם באפיקים בהם דמי הניהול אפסיים"

קרנות הנאמנות המסורתיות גייסו כ-270 מיליון ש' בשבוע שעבר. ולאן הולך הכסף? קרנות אג"ח חו"ל רשמו את השבוע החזק ביותר השנה
|
(3)
סוחר בשוק ההון
הגיוסים בקרנות הנאמנות התרכזו בסיכום השבוע בעיקר בקרנות אג"ח מדינה וקרנות אג"ח חו"ל ברקע לעליות באג"ח הממשלתיות ולזינוק החד בדולר. מגמה מעורבת בשוק המניות המקומי ומגמה שלילית בשוק הקונצרני הביאו את המשקיעים לפדות את כספם מאפיקים אלו כאשר במקביל למגמות אלו בלטה העדפתם של המשקיעים לקרנות שלא גובות דמי ניהול.

תעשיית קרנות הנאמנות סיכמה שבוע עם גיוסים של כ-380 מיליון. עוד בסיכום השבוע, הקרנות המסורתיות סיימו עם גיוס שבועי של כ-270 מיליון שקל- ירידה של כ-35% בקצב הגיוסים לעומת השבוע הקודם, כך, עפ"י אומדנים והערכות שבוצעו ע"י כלכלני מיטב.

זינוק בקצב הגיוסים נרשם בקרנות אג"ח מדינה שגייסו כ-280 מיליון שקל- עלייה של כ-40% לעומת השבוע הקודם. נציין כי מדד אג"ח ממשלתי כללי עלה 0.7% בשבוע שעבר. קרנות אג"ח חו"ל מגבירות את קצב הגיוסים כאשר בסיכום שבועי רשמו גיוסים של כ-170 מיליון שקל וסיכמו את השבוע החזק ביותר מתחילת שנה נתמכות במהלך העליות המרשים של מטבע הדולר.

מנגד, פדיונות קלים נרשמו באפיק הקונצרני- קרנות אג"ח חברות והמרה שוברות רצף של 3 שבועות רצופים של גיוסים ופודות כ-20 מיליון שקל ברקע לירידות של עד 0.8% בתל בונדים. קרנות אג"ח כללי מגבירות את קצב הפדיונות כאשר בסיכום שבועי נפדה מהן כ-160 מיליון שקל - עלייה של כ-45% בקצב הפדיונות שהצטברו לכ-530 מיליון שקל מתחילת החודש.

באפיק המנייתי, עליות של 1.3% ו-0.5% במדד המעו"ף ומדד ת"א 100 בהתאמה לא העבירו את קרנות אלו לגיוסים. הקרנות המנייתיות ממשיכות במגמת הפדיונות כאשר בסיכום שבועי נפדו מהן כ-80 מיליון שקל. נציין עוד כי ביצועיו של מדד ת"א 75 שירד בכ-2.4% בסיכום השבוע הכבידו.

"הגיוסים מתרכזים בקרנות המחקות בדמי הניהול האפסיים"

"התופעה הבולטת ביותר כיום בתעשיית קרנות הנאמנות היא הקניבליזם: הגיוסים מתרכזים בקרנות המחקות בדמי הניהול האפסיים בעוד שבקרנות שגובות דמי ניהול בולטות הפידיונות", אומר ליאור כרמון, סמנכ"ל מיטב קרנות נאמנות ל-Bizportal.

"הגיוסים הם בעיקר בקרנות המחקות, שקל קצר, שקל בינוני וצמוד בינוני. ציבור המשקיעים יוצא מהקרנות שגובות דמי ניהול ובכלל זה בעיקר קרנות אג"ח כללי. יוצאות מן הכלל הן קרנות חו"ל, אליהן נוהרים המשקיעים בשל התחזקות הדולר", מפרט כרמון.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  בקרנות המחקות אין דמי ניהול אבל יש יש עמלת קניה ומכירה (ל"ת)
  קשקוש 29/07/2012 15:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  סוף סוף קיבלו קצת שכל
  יעקב 29/07/2012 14:17
  הגב לתגובה זו
  4 0
  למה לשלם בלי לקבל תמורה?
  סגור
 • 1.
  דמי הניהול גבוהים ,תמכור \ אל תקנה .
  חיים 29/07/2012 14:05
  הגב לתגובה זו
  2 1
  רק כך דמי הניהול ירדו. אין קשר בין דמי הניהול לתשואות,
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות