התביעה הייצוגית נגד דרך ההפרטה של בנק דקסיה ישראל חוזרת לסיבוב שני

שופטי בית המשפט העליון בראשות אליעזר רבלין קבעו שיש לדון מחדש בתביעה היצוגית נגד דרך הפרטת הבנק
 | 
(1)
(צילום: Getty images Israel)
לאחר שנדחתה תביעה יצוגית נגד דרך ההפרטה של בנק אוצר השלטון המקומי (כיום בנק דקסיה ישראל) היום התקבל ערעור התובעים בבית המשפט העליון בירושלים והדיון בתביעה יחזור לבית המשפט.

בשנת 2001 מכרו חלק מבעלי המניות העיקריים של הבנק - המדינה, לאומי, הפועלים ודיסקונט - את מניותיהם לבנק דקסיה הבלגי בתמורה לכ-71.5 מיליון שקל. בכך הפך הבנק הזר למחזיק ביותר מ-50% מזכויות ההצבעה באוצר השלטון המקומי שבהמשך שינה את שמו ל מוניציפל -0.4% מוניציפל 72,390 -0.4% מוניציפל בסיס:72,680 פתיחה:72,680 גבוה:72,870 נמוך:72,390 תמורה:127,182 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: .

בעלי מניות מהציבור, אדיר שפירא ובצלאל בן ציון, סברו כי העסקה צריכה הייתה להיעשות בדרך של מיוחדת שתופנה לכלל בעלי המניות, ותחלק את פרמיית השליטה באופן שווה ביניהם. על כן, הגישו תביעה ייצוגית בשם כל בעלי המניות אותה דחה בהמשך בית המשפט המחוזי.

בעלי המניות לא התייאשו והגישו ערעור לבית המשפט העליון ושם התקבלה טענתם. המשנה בדימוס לנשיא בית המשפט העליון, אליעזר רבלין, השופט סלים ג'וברן והשופט חנן מלצר קבעו כי עצם העובדה שמניות אוצר השלטון המקומי היו מחולקות לשני סוגים עיקריים - מניות יסוד ומניות "רגילות", אינה פוטרת את דקסיה מלפנות לכלל בעלי המניות בהצעת רכש מיוחדת.

נקבע כי רוכש השליטה אמנם פטור מלהציע במקרה שכזה מחיר אחיד לכל ומניה, אך עליו להציע לכל בעלי המניות מחיר מקביל בהתאם לזכויות הנלוות למניותיהם. עוד נקבע כי העובדה שהמדינה והבנקים כרתו הסכם "שיתוף פעולה" למכירת מניותיהם במשותף, אינה הופכת את העסקה עם דקסיה לעסקה להעברת שליטה מבעל שליטה אחד למשנהו.

לפיכך, נפסק כי עסקת הרכישה צריכה הייתה להתבצע בדרך של הצעת רכש מיוחדת. "תכלית חוק החברות לשמור על השוויון בין כל בעלי המניות ולא הייתה במקרה זה הצדקה לכך שפרמיית השליטה הועברה למדינה ולבנקים בלבד, מבלי שהוצעה הצעה כלשהי ליתר בעלי המניות", נכתב בפסק הדין שהחזיר את הדיון בבקשת אישור התובענה הייצוגית לבית המשפט המחוזי.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  לפני יותר מ-10 שנים! (ל"ת)
  טחנות הצדק 18/06/2012 10:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור