כלכלנים: עליית המחירים במארס תסתכם ב-0.3%; תימשך באפריל

עיקר ההשפעה על המדד במארס צפויה לנבוע מעליית מחירי הדלק. הריבית שתפורסם בשבוע הבא3צפויה להיוותר על כנה אם המדד לא יפתיע
|
(1)
סטנלי פישר (getty images)
כמדי ה-15 בחודש תפרסם הערב ב-18:30 הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את לחודש מארס, אשר על פי הערכות צפוי לעלות ב-0.3%, בעיקר עקב עליית מחירי הנפט בעולם. זאת, לאחר שבמהלך החודשים האחרונים נותר המדד כמעט ללא שינוי.

המדדים המתונים בתקופה האחרונה הושפעו בעיקר מהתמתנות בשוק הדיור המקומי כאשר לאחר תקופה סוערת שנמשכה מספר שנים, נרשמו ירידות במחירי הדירות במרבית הערים בישראל.

נציין כי המדד הבא, זה שיכיל את נתוני מכירות חג הפסח ואת העלאת מחירי הדלק האחרונה שהביא את מחירו של ליטר בנזין למחיר של מעל ל-8 שקלים, צפוי להראות עלייה דרמטית יותר בשיעור האינפלציה בישראל, שמצוייה בחודשים האחרונים קרוב למרכז טווח היעד של שמצוי בין 1% ל-3%. עם זאת נציין כי לאחרונה העלתה חטיבת המחקר את תחזיות האינפלציה השנתית לרמה של 2.6%, המתקרבת כבר לטווח העליון.

למרות הצפי בשוק כי האינפלציה בישראל תעלה בחודשים הקרובים, עדיין רוב הכלכלנים בשוק צופים כי אם התנודה במדד לא תהיה מפתיעה באופן חריג - בנק ישראל ימשיך להותיר את הריבית במשק על כנה גם בחודש הבא, ברמה של 2.5%.

נציין כי במהלך השנים האחרונות על האינפלציה בעולם, בעיקר המפותח, התאפיינה במתינות רבה על רקע ההתמתנות בפעילות הכלכלית בצל המשבר הפיננסי העולמי, אך בתקופה האחרונה גוברים החששות מפני התגברות האינפלציה על רקע עליית מחירי הסחורות והזרמות הכספים המאסיביות של הבנקים המרכזיים.

האסטרטג הראשי של קבוצת איילון יניב פגוט: "בהינתן ציפיות האינפלציה הגבוהות בשוק, סדרת המדדים החיובית העתידית הצפויה בחודשים הקרובים והאופטימיות הזהירה של בנק ישראל באשר לעתידו של המשבר האירופאי, אופטימיות אשר הביאה את הבנק להעלות את תחזית הצמיחה המקומית, הרי שתהליך הפחתת הריבית צפוי להיכנס למקפיא למספר חודשים.

"אנו סבורים כי במידה ותחול הידרדרות משמעותית חוזרת במשבר החובות האירופאי, תרחיש לו אנו מצפים בהסתברות גבוהה, יאלץ הבנק המרכזי לנטוש את המלחמה האינפלציונית ולהתמקד שוב בקרב על עידוד הצמיחה המקומית והייצוא המקומי".

מנכ"ל קבוצת פריקו יוסי פריימן: "עליות המחירים של החודשים האחרונים הולכים להכתיב את הטון, ואנו צפויים לראות מדדים גבוהים בחודשים הקרובים. מחירי האנרגיה, הדיור והמזון רשמו עליות חדות, ומנגד צפויה ירידה עונתית במחירי ההלבשה וההנעלה וירידה במחירי המכוניות".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  בלוף המדד כנסו
  האמיתי 15/04/2012 09:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האינפלציה האמיתית פה היא כ12 אחוז לפחות הלמס משקר ומעוות את אמת מזמן אנחנו עולם שלישי כבר ופה המנותק שטיימניץ מרמה את כולם להעיף אותם לעזעזאל חבורת אנשים רעים שגרמו לקה שישנם לפחות 1500000 ילדים רעבים
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות