מנתוני הרבעון הראשון: הצמיחה ביבשת אירופה גבוהה יותר מהצמיחה בארה"ב

גלי הפליטים, ההקלה הכמותית ומחירי הנפט עושים את שלהם. אירופה מותירה עשן לארה"ב
 |  (3)
התהפכות היוצרות
אם בשנת 2015 עוצמת הכלכלה האמריקנית הייתה ברורה בעדיפותה אל מול אחותה האירופית, נראה שעם הכניסה לשנת 2016, המצב כבר אינו כה מוחלט. היום התפרסם כי הצמיחה בגוש היורו לרבעון הראשון של השנה הסתכמה ב-0.6%. צמיחה אשר גבוהה יותר מהצמיחה הכלכלית בארה"ב או בריטניה. 
הצמיחה באירופה הייתה גבוהה יותר באופן משמעותי מצפי השוק אשר אמד את הצמיחה ב-0.4%. הצמיחה האמריקנית לרבעון הראשון פורסמה אתמול והסתכמה בשיעור של 0.5%. נזכיר כי דרך מדידת התוצר בארה"ב שונה מדרך המדידה האירופית כאשר ביבשת הישנה השיטה היא שמרנית הרבה יותר (על פי CNN MONEY, אם בארה"ב היו מודדים את הצמיחה באותה שיטה כמו באירופה, הצמיחה הייתה מסתכמת בשיעור של 0.1% בלבד).
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
בתוך אירופה מדינות כמו צרפת וספרד הפתיעו עם צמיחה גבוהה מהמצופה. הצמיחה במדינות השונות גרמה לשיעור האבטלה, אחד מפגעי הכלכלה העיקריים ביבשת, להתמתן לכדי 10.2%. הנתון מציג שפל באבטלה שלא נרשם כמותו מאז שנת 2011.
באירופה, הבנק המרכזי מזרים למשק יותר מ-60 מיליארד יורו כל חודש בכדי להגדיל את האשראי ולתמוך בכלכלה ביבשת ותוכנית זו עוד תצמח בהמשך. בה בעת, בארה"ב הבנק המרכזי מבקש לצמצם את האשראי במשק ולהעלות את הריבית. כמו כן הירידה במחירי האנרגיה מועילים עם החברות האירופאיות. 
לידיעת דונלד טראמפ, חלק מהכלכלנים תולים את העלייה בקצב הצמיחה האירופית בגל הפליטים ששוטף לאחרונה את היבשת (ועדויות רשמיות לכך היה ניתן למצוא בדו"ח התוצר האחרון של גרמניה- לאחר שהממשל טען כי הגדיל את ההוצאות שלו לנוכח העזרה לפליטים). העלייה בהוצאות הממשל אל מול הפליטות דוחפת גם לעלייה בהוצאות הצרכנים. 
בה בעת, סנטימנט הצרכנים בארה"ב ממשיך לרדת. היום התפרסם מדד ציפיות הצרכנים של מישיגן לחודש אפריל. המדד הציג תמונה מדאיגה בנוגע לירידה חדה בבטחון הצרכנים האמריקני. מדד הציפיות ירד לכדי 77.6 נקודות שפל במדד מאז ספט' 2015.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  יום א ירידות יום ב ירידות בבוקרואחכ״ עליות יום ג ד ה פי (ל"ת)
  שמעון 30/04/2016 21:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  מתקן אתכם 80 מילארד אירו* ולא 60 מילארד דולר (ל"ת)
  אלברט 29/04/2016 19:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  הדאקס ירד ביום אחד מה שעשה בשבועיים (ל"ת)
  יונתן 29/04/2016 18:52
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור