בנייה בשטחים פתוחים או התחדשות עירונית - מה עדיף?

לאחרונה מסתמנת מגמה של הותמ"ל להתמקדות בתכניות להתחדשות עירונית. אמנם, עו"ד צבי שוב, מומחה לתכנון ובנייה מעלה ספק לגבי ההיתכנות של תרחיש זה ולגישתו הותמ"ל עדיין מעדיף בנייה בשטחים פתוחים

 | 
(3)
בנייה חדשה, צילום: Istock
בעבר כמעט כל התכניות שקודמו לבנייה על ידי המדינה היו שטחים פתוחים. זאת במסגרת הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל), תכנית ממשלתית שהוקמה במטרה להגביר את היצע יחידות הדיור בישראל, אלא שכיום מסתמנת מגמה אחרת - הותמ"ל אמור להתמקד יותר בתכניות של התחדשות עירונית.
ההבדל בין הגישות הוא תכנוני ופיננסי. בהתחדשות עירונית התכנון אמור להיות מהיר יותר והבנייה זולה יותר. מנגד, בנייה בשטחים פתוחים לרוב מלווה בתהליכי בנייה ואישור ארוכים יותר והעלות עצמה יקרה יותר. 
ולכן, הצהיר לאחרונה מינהל התכנון על כוונתו לפעול להארכת פעילות הותמ"ל לטובת תכניות מסוג זה אך עולה השאלה - האם זה באמת יקרה? עו"ד צבי שוב, מומחה לתכנון ובניה והתחדשות עירונית, חושב שזה לא יהיה פשוט. לדעתו - הותמ"ל מאשרת תוכניות על שטחים פתוחים במקום לרוץ בכל הכוח בהתחדשות עירונית.    
הותמ"ל, הוא גוף שהוקם במטרה להאיץ את קצב בניית הדירות במסלול שעוקף את וועדות התכנון הרגילות. כלומר, מדובר בהליך מזורז במסגרתו תכניות הגיעו ישירות לוועדה הארצית, מבלי לעבור בוועדה המקומית והמחוזית. לא מעט טענות נשמעו על כך שמדובר בהליך הדורס קרקעות חקלאיות והליכים של תכנון מוסדר ולכן בשנתיים האחרונות החלו לפנות גם לכיוון של התחדשות עירונית. 
סנוניות ראשונות למגמה זו הן תכניות ראשונות של התחדשות עירונית ברחובות וגבעת שמואל. אמנם, במקביל פורסמו להפקדה השבוע 3 תכניות נוספות של הותמ"ל בשטחים פתוחים, בהן תכנית שכונת אשכול בשדה דב, תכנית רובע סירקין בפתח תקווה ותכנית נוספת בלוד.
לפיכך, אומר שוב כי קיים ספק לגבי הצהרות הותמ"ל ומעלה ספק נוסף הקשור ביכולתה של הותמ"ל להתמודד עם המורכבות שבהליכי תכנון של הליכי התחדשות. "מתחמים לפינוי בינוי הינם מורכבים מאשר קידום תכניות 'רגילות' שעד כה אושרו בותמ"ל זאת לאור התנגדויות דיירים רבים, התמורות, דיירים סרבנים ועוד שכמובן יעכבו את כל ההליכים", מציין שוב. 
לדבריו, "בתכנית להתחדשות יש הרבה יותר מורכבות בגלל הנושא של בעלי הזכויות  והרבה מאוד בדיקות שצריכות להיעשות ונעשות היום על ידי רשויות עירייה, למשל לגבי סוג הבינוי, סוג האוכלוסיה, וגם הנושא של שמיעת התנגדויות היא צורה שונה ומהירה יותר בותמ"ל והכל מתברר בהליך אחד מסודר והזמן יגיד אם זה נכון או לא והאם זכויות האנשים ייפגעו או לא - זו כבר לא קרקע מדינה רגילה שעליה עושים תכנון".
מניתוח פעילות הותמ"ל בשנת 2018 עולה כי בשנה זו אושרו במסגרת התכנית כ-60 אלף יחידות דיור, נתח גדול מהן במחוזות מרכז ותל אביב. כמו כן, בשנה זו הוכרזו בותמ"ל 26 מתחמים, בהם כ-77,950 יחידות דיור. מכלל המתחמים שהוכרזו, 10 הם מתחמי פינוי בינוי בשטחים עירוניים קיימים.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  וותמל לסגור אותם כולל המפחידה שיושבת בראש הוועדה (ל"ת)
  אט 22/07/2019 21:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  צריך גם וגם
  שרית 22/07/2019 18:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צריך להמשיך ולהתמקד גם בהתחדשות עירונית וגם בהקמת פרויקטים חדשים על מרחב פנוי, קחו לדוגמא את היזם פרי נדלן שהבין שצריך לעשות גם וגם ויש לו פרויקטים מוצלחים בשני המישורים האלו, כמו התחדשות עירונית בבת ים ופרוייקט חדש בלוד.
  סגור
 • 1.
  תמ"א 38 תכנית הוגנת !מעולה !שחיזקה ושדרגה אלפי בניינים
  זוג צעיר 22/07/2019 00:59
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תמ"א 38 תכנית הוגנת !מעולה !שחיזקה ושדרגה אלפי בניינים ישנים, בארץ ללא עלות !!! למדינה ....תכנית WIN WIN , !!!! לא פוגעת בטבע החופשי , שר האוצר , שר השיכון , שר הפנים !!! תמנעו עצירת תכנית תמא 38 שעוזרת מאוד לבטיחותם של מאות אלפי משפחות רובן חלשות יותר בעם ישראל תמא 38 גורמת הורדת מחירי הדירות בארץ וזה חשוב מאוד....קניתי דירה 4 חדרים מהישנות בפרויקט תמ"א 38/1 , עם מרפסת שמש ומעלית ושילמתי כעשרים אחוז פחות ממחיר דירה מקבילה בפרויקטים חדשים , דרך אגב הדייר שמכר לנו את הדירה , עבר לקומה מעלינו , לדירות החדשות בתמא שהיזם מכר תמ"א 38 מצוינת חיזוק חידוש בניינים ומוזילה מחירי הדירות על ידי הגדלת ההיצע באיזורי הביקוש
  סגור