//

משרד האוצר במהלך אגרסיבי: יקים קרן שתאפשר למערכת הבנקאית להגדיל את האשראי לענף הבניין בכ-6 מיליארד שקל

בצעד אחרון במלחמה במחירי הדיור בישראל, משרד האוצר פועל להקמת קרן להחזר מע"מ בגין ערבויות חוק המכר שתאפשר לבנקים לשחרר יותר כסף לקבלנים ובכך תוביל לעלייה בכמות התחלות הבנייה
 | 
(9)
פותחים את הברז
בצעד אחרון במלחמה במחירי הדיור בישראל, משרד האוצר הכריז הצהרים על הקמת קרן להחזר מע"מ בגין ערבויות חוק המכר שתאפשר למערכת הבנקאית להגדיל את האשראי לענף הבניין, ולהסיר חסמי אשראי בכ-6 מיליארד שקלים.

בחודשים האחרונים ניהלו שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס ושר האוצר יובל שטייניץ מרתון דיונים במטרה להוביל לעלייה בכמות התחלות הבנייה וירידה בעלויות גיוס האשראי לקבלנים ויזמים, דבר העשוי להשפיע על רמת מחירי הדירות.

כיום, בהתאם להוראות בנק ישראל רשאים הבנקים להשקיע עד 20% מתיק האשראי שלהם בענף הנדל"ן. לאחרונה נוצר קושי להעמיד אשראי נוסף לענף הנדל"ן על ידי המערכת הבנקאית, מכיוון שרוב הבנקים עברו או התקרבו לרף העליון האפשרי של מגבלת האשראי. קושי זה של העמדת האשראי פוגע בהיקפי התחלות הבנייה ומורגש, בין היתר, בכישלון מכרזים של מינהל מקרקעי ישראל.

בתוך המגבלות שמטיל בנק ישראל "נספרות" ערבויות חוק המכר וכן מסגרות למתן ערבויות חוק מכר, המונפקות לרוכש הדירה כנגד תשלומים לרכישת הדירה. תשלומי הרוכשים והערבויות המונפקות בגינם כוללות את רכיב המע"מ. בהתאם להוראות בנק ישראל על הבנק להכיר בכל הסכומים האלה כחלק מהאשראי המוקצה לענף הנדל"ן היות ולכאורה אין וודאות לגבי החזר המע"מ. היקף ההון המוקצה על ידי הבנקים לטובת הערבויות שנותן הבנק כנגד כספים שהועברו למע"מ עומד על כ-6 מיליארד שקל.

שטייניץ: "תוקם באופן מיידי קרן שתבטיח החזר המע"מ לבנקים"
שר האוצר החליט כי תוקם באופן מיידי קרן אשר תבטיח את החזר המע"מ לבנקים בהליך פשוט וודאי וכך כספים אלו לא ייחשבו כחלק מסיכוני האשראי של הבנק. המשמעות היא כי הבנקים יוכלו להקצות את מיליארדי השקלים הנוספים, לטובת פרויקטים של בנייה ונדל"ן.

"החלטתי לפעול להקלת מחנק האשראי בשוק הנדל"ן מכיוון שתנופת הבנייה בישראל חייבת להימשך על מנת להוזיל את הדירות לזוגות הצעירים", אמר שטייניץ. "תנופת הבנייה אף תורמת את חלקה לצמיחה במשק וליצירת מקומות עבודה."

מנכ"ל משרד האוצר, דורון כהן: "הקמנו את הקרן על מנת להקנות לבנקים ודאות באשר להחזר המע"מ ובסופו של דבר להקל על מצוקת האשראי לקבלנים ולהיטיב עם רוכשי הדירות."

אטיאס: "אם אין מימון אין בנייה"
אטיאס אמר היום: "אני מברך את שר האוצר על החלטתו שתקל על מצוקת האשראי של היזמים. בחודשים האחרונים התרעתי פעמים רבות על כך שלמרות הגידול הדרמטי בשיווק הקרקעות ובהתחלות הבנייה, אם אין מימון - אין בנייה. אני שמח ששר האוצר שנענה ליוזמתי, אמנם באיחור, אך מוטב מאוחר מאשר לעולם לא. ההחלטה היא לטובת ענף הנדל"ן ובאופן ישיר לטובת הציבור כולו שייהנה מגידול בהתחלות הבנייה הנובעים מהגידול בשיווק הקרקעות."

נזכיר כי בחודש מארס פירסם Bizportal לראשונה כי רמת האשראי של בנק הפועלים מתקרבת לרף העליון של החשיפה האפשרית לענף הנדל"ן, לאחר שבנק הפועלים כבר חרג מרמה זו ( לכתבה המלאה בנושא ).

תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  עושים מיליארדים ע"ח העם הפראייר=חרםצרכן=הבועה תתפוצץ!!! (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשל גנבים 04/07/2012 17:53
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 7.
  מישהו צריך לעצור את שטייניץ, הוא לא מבין בכלכלה, זהירות (ל"ת)
  ככה לא מורידים 04/07/2012 15:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  הקבלנים ימשיכו לחגוג
  אנונימי 04/07/2012 14:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הם לא יוזילו את מחירי הדירות.
  סגור
 • 5.
  פרס לקבלנים, נקניק לציבור... (ל"ת)
  אמת 04/07/2012 14:43
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • עוד כסף זול ישתולל פה
  אנונימי 04/07/2012 14:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הם לא רוצים להוריד את המחירים הכלכלה שלהם תקרוס. הם יאפשרו לקבלנים לבנות הקבלנים לא יוזילו את המחיר. ולמה שהם יבנו אם הרווח שלהם יקטן. הם התרגלו ל 60% רווח.
  סגור
 • 4.
  איפה המוסדים אני לא מבין תכניסו כסף לנדלן
  כלכלן 04/07/2012 14:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  השקעה לטווח ארוך טוב גם במקרה של ירידה ב30 אחוז במחיר עדיין השקעה לטווח ארוך כמו מנית דיבידנד טוב אני לא מבין את המוסדים האלה
  סגור
 • 3.
  בנקים
  שלמה 04/07/2012 14:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  רגע אלו לא אותם בנקים המונעים ירידות מחירים מחשש לפגיעה בהם בגלל ירידת ערך הנכסים על מי הם עובדים.
  סגור
 • 2.
  אבל הקבלנים לא רוצים לההוריד מחיר
  ערן 04/07/2012 14:25
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אבל הקבלנים לא רוצים לההוריד מחיר - יקבלו בזול ועדיין ימקרו יקר
  סגור
 • 1.
  תפתח גם 30 ברזים - אני לא קונה ב3 השנים הקרובות
  oren 04/07/2012 14:03
  הגב לתגובה זו
  9 0
  חברים שלי שקנו , בדכאון על כדורים , בבית כלאי בנקאי ל30 שנה ההחזרים לבנק צמודים , כל המשכורת שלהם נשחקת. עצוב לי עליהם.
  סגור