תגובות בשוק: "התפטרות פישר מעלה את פרמיית הסיכון של ישראל"

כלכלנים מובילים בשוק ההון מגיבים להודעת העזיבה הדרמטית של נגיד בנק ישראל. יו"ר בנק הפועלים סרוסי: "מנהיגותו ומקצועיותו יחסרו לנו"
|
(4)
סטנלי פישר
הודעת ההתפטרות של נגיד , הפרופ' סטנלי פישר, הכה בתדהמה את שוק ההון המקומי. מדד המעו"ף ספג מכה פתאומית ונפל 1.3% תוך שניות ספורות, זאת לאחר שפרופ' פישר הודיע במפתיע כי יעזוב את תפקידו בחודש יוני הקרוב ולא יסיים את הקדנציה המלאה שלו עד חודש מאי 2015. לכתבה המלאה

Bizportal ריכז את תגובתם של כלכלנים מובילים באשר לעזיבתו הדרמטית של נגיד בנק ישראל ולאתגרים הצפויים למשק הישראלי לאחר עזיבתו של "המבוגר האחראי".

יו"ר בנק הפועלים, יאיר סרוסי הגיב לעזיבת הנגיד פישר: "המערכת הבנקאית הישראלית כולה, ואנחנו באופן אישי, ראינו בסטנלי נגיד מקצועי, הפועל ביושרה ובהגינות, ומתוך הבנה עמוקה של צרכי המשק הישראלי ושל המערכת הבנקאית בפרט. מנהיגותו ומקצועיותו יחסרו לנו, אך אנו מקווים שהוא ימשיך ללוות את המשק והבנקאות בישראל גם בעתיד בעצה ובהנחייה, ומאחלים לו מקרב לב הצלחה בעתיד".

סמנכ"ל פיתוח עסקי של בית ההשקעות IBI, אלה אלקלעי, הגיבה להודעת הפרישה: "ההודעה של הנגיד מעלה את פרמיית הסיכון של המשק הישראלי ונתפסת בעייתית במיוחד בתקופה זו של העדר הנהגה כלכלית ברורה: זעזועים פרסונאליים בצוות המקצועי של האוצר, קואליציה בהתהוות, אין אפילו מועמד מוביל לתפקיד שר אוצר ויש צורך בקיצוצים ומשמעת תקציבית חריפה. צריך עם זאת לזכור שעל אף שההודעה ניתנה היום הרי שהנגיד יישאר בתפקיד עד יוני ועד אז המנהיגות הכלכלית צפויה להתייצב. עם כל הקשיים הכלכלה הישראלית יציבה ויש מספר מנועי צמיחה ברורים שצפויים להמשיך לתמוך בה."

מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות, יוסי פריימן, הגיב לחדשה המפתיעה בבחינת שוק המט"ח וצופה כי המטבעות המובילים צפויים להתחזק מול השקל: "לצעד של פישר צפויה להיות השפעה מהותית על המסחר בשוק המט"ח בטווח הקצר. שוק ההון לא אוהב אי-וודאות, ועד שתיוודע ברבים זהותו של הנגיד. החשש הגדול של המשקיעים והכלכלנים הוא שמאחורי ההתפטרות קיימות סיבות בעלות משמעות מאקרו כלכלית, עלול לתרום לפיחות השקל לעבר רמת 3.8 שקלים לדולר. בשלב הנוכחי משמעות מיוחדת תינתן למועמדים הפוטנציאליים מעת לעת, שכן ראש הממשלה יידרש לפעול בדחיפות למינוי ועדת איתור".

הכלכלן הראשי של בית ההשקעות כלל פיננסים, אמיר כהנוביץ', התייחס לצפוי בהמשך הדרך לאחר התפטרותו של פישר: "סטנלי פישר כיהן כנגיד מצוין, מלבד הניהול המוניטרי המקצועי, השפעתו הייתה רבה מאוד גם בתחום הפיסקאלי בו ייעץ לממשלה".פישר תמיד שימש ככמבוגר האחראי, התעלם מהפוליטיקה סביבו והקפיד לעבוד בצורה מקצועית ואחראית, טיפל ודאג לגירעון המדינה, לתקציב שלא ייפרץ ונתן מילתו בנושאים חשובים".

עוד הוסיף כהנוביץ' כי "אין ספק כי גם המשקיעים הזרים נתנו בו אמון ובמדיניות שהוביל. פישר משאיר אחריו מערכת מקצועית עם וועדה מוניטארית רחבה הקובעת את המדיניות, בניגוד לעבר שבו אדם אחד קבע את המדיניות המוניטארית. אין ספק כי מי שלא יחליף את הנגיד יזכה לעבוד עם צוות מקצועי ומוביל. להערכתנו, בהמשך הדרך נראה רגיעה בשווקים. המשקיעים לרוב נוטים להבהל כתגובה ראשונית, ראינו את זה ב-2005 עם עזיבת נתניהו את משרד האוצר ובארועים דומים אחרים אשר השפעתם על השווקים הייתה קצרת טווח".

מנכ"ל משותף בבית ההשקעות תמיר-פישמן, אלדד תמיר, הגיב לעזיבתו המפתיעה של פרופ' פישר: "ההתפטרות מפתיעה מאוד. הציפיות היו שפישר יפרוש במועד מאוחר יותר. הוא תפקד בצורה טובה מאוד, ניווט את המשק הישראלי בביטחה במהלך תקופה סוערת במיוחד ושימש לכל אורך הדרך כ"מבוגר האחראי". לדעתי השוק יגיב בירידות בטווח הקצר, אך זה יתאזן לאחר שראש הממשלה ימנה את הנגיד הבא".

הכלכלן הראשי בבית ההשקעות מנורה מבטחים, חיים נתן הקביל את עזיבתו של פישר להודעת ההתפטרות של רוה"מ נתניהו מתפקיד שר האוצר: "ההודעה הזו מזכירה את ההודעה הפתאומית על עזיבתו של בנימין נתניהו את תפקיד שר האוצר. גם אז הגיב השוק בחדות בימים הראשונים. ביומיים הראשונים אחרי ההודעה ירד מדד תל אביב 100 בכ-2.1%, ומדד האג"ח השקלי בכ-0.8%. שלושה שבועות לאחר מכן, תיקן שוק המניות את מרבית הירידה וגם שוק האג"ח החזיר את מרבית התשואה. חייבים לזכור שעזיבתו של בנימין נתניהו את משרד האוצר הגיעה בנקודה בה האמינות הפיסקלית של מדינת ישראל הייתה נמוכה ביותר".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  אם היה איכפת לאיש הזה היה ממתין עד להתיצבות המערכת
  אלף מם 30/01/2013 09:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  והרכבת הממשלה.
  סגור
 • 3.
  עכשיו הדולר יתחיל לטס למעלה ..... (ל"ת)
  קולומבו 29/01/2013 18:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  פישר משאיר מערכת מסודרת ודפוסי פעולה.
  oraemunna 29/01/2013 17:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  התרגלנו לפישר. חשנו בטוחים כשהוא בסביבה. אני מניחה שמדיניותו תישאר. מחליפו יהיה גם על דעתו. הצמרת הפיננסית המקצועית תדע להתמודד עם הקשיים. עזיבתו של פישר למרות הצער היא התנהלות טבעית.
  סגור
 • 1.
  החבר פישר הבין שאין להאמין לביבייהו אז פשוט נמאס לו מהש
  Dor 29/01/2013 17:22
  הגב לתגובה זו
  1 1
  השקרים של ביבייהו וכנופייתו.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות