ראיון נדיר עם סוחר נוסטרו: "לא רחוק היום שיישרפו בת"א עשרות מיליארדים במניות בגלל תנודה בשוק הנגזרים"

נזילות הולכת ומתייבשת, מכונות שהולכות ומתרבות וסוחרים שהולכים ונעלמים. Bizportal שוחח עם סוחר גדול בשוק הנגזרים
|
(93)
(צילום: Getty images Israel)
שוק האופציות הוא אחד האפיקים המסוכנים להשקעה בבורסה בתל אביב. הוא דורש מיומנות מסחר גבוהה, יכולת תגובה מהירה, כושר ריכוז רב ומשמעת עצמית רבה. לא אחת מתפתים משקיעים בשוק ההון להיכנס להשקעה באפיק זה, אך לרוב נכווים מהר ונפלטים - עד לפעם הבאה.

לצד המשקיעים הפרטיים אשר לרוב מפסידים כסף בשוק הנגזרים, ישנם סוחרים רבים אשר מנסים להתפרנס מהענף. אותם סוחרים מנסים לפעול בנחישות מול מכונות המסחר האוטומטיות הפועלות בשוק הנגזרים - תופעה שהלכה והתפשטה בשנים האחרונות ונוגסת להם ברווחים.

אותם סוחרים מעדיפים בדרך כלל להישאר מאחורי הקלעים בחדרי המסחר ולא להיחשף. הם חוששים שכל מילה שאינה במקום, עלולה לתת רעיונות לסוחרים מתחרים אשר ינצלו את מה שנאמר על מנת להרוויח מהאסטרטגיה שנחשפה.

אך ההתמודדות עם תנאי השוק הנוכחיים הצליחה לגרום אפילו לסוחרים המתוחכמים ביותר לפתוח את הפה. בראיון מיוחד ל-Bizportal משרטט אחד מסוחרי המעו"ף בבורסה את הגורמים שהובילו למחזורי המסחר הנמוכים בשוק המניות והנגזרים, לא חוסך ביקורת על הבורסה לניירות ערך שאפשרה בצורה אגרסיבית את עלייתן של המכונות ומזהיר מקריסה בשוק המניות - שתגיע בגלל אותן מכונות אוטומטיות.

מטבע הדברים העדיף הסוחר לשמור על אנונימיות ולכן בכתבה זו נקרא לו אלעד (השם המלא שמור במערכת). בראיון מסביר אלעד את השינויים שחלו בחדרי הנוסטרו השונים, על הקשיים איתם מתמודדים הסוחרים אשר זקוקים לפרנס את המשפחה שלהם ועל המעבר ההולך וגובר למסחר בפלטפורמות אחרות כגון השוק הקוריאני.

"ספר הפקודות שרואים הסוחרים שונה מהספר שרואות המכונות"

אלעד מכהן בתפקיד בכיר בחברת אשר פועלת בעיקר בתחום הנגזרים ומעריך כי נתח השוק של החברה שלו הוא כ-5-7% מסך המחזור הכולל בשוק הנגזרים. עם זאת, בחצי השנה האחרונה חלה צניחה של 70% בהיקפי הפעילות, בשל דבר אותו הוא מגדיר "חוסר חריף בנזילות".

לדברי אלעד בעבר כמעט בכל חודש חדר הנוסטרו גלגל כ-200,000 אופציות, אך בחודשים האחרונים החלה השחיקה בפעילות. "זה לא קרה בבת אחד אלא בתהליך. במפולת שהייתה בבורסה בחודש אוגוסט נמחקו הרבה סוחרי מעו"ף. מנגד, הפעילות של מכונות המסחר הפכה להרבה יותר אגרסיבית".

"פעם בכל חמש עד עשר שניות הייתה אצלנו משוגרת הוראה לבורסה שמתבצעת. היום לפעמים ישנן דקות ארוכות שאנחנו לא משגרים פקודות מאחר ויש סיכון גדול יותר מאשר בעבר", הוא מציין.

המכונות עליהן מדבר אלעד הן מערכות ציטוטים אוטומטיות המופעלות על ידי חדרי מסחר פרטיים ובתי השקעות. מדובר בתוכנה אשר רואה את לוח הפקודות ומנסה לאתר עיוותים ולייצר רווח חסר סיכון עבור מפעיל המכונה. אלעד מסביר כי "בימים אלו המכונות האוטומטיות מורגשות הרבה יותר במסחר. הן יוצרות תנודתיות לא אמיתית בשוק המעו"ף שלא צריכה להיות ונובעת מחוסר שחקנים בשוק".

לדבריו, הבעיה העיקרית במסחר נובעת מן העובדה ש"ספר הפקודות שהסוחרים רואים לנגד העיניים שונה מאשר מה שהמכונה רואה. המכונה רואה את פקודות הקניה והמכירה בשוק הרבה לפני יתר הסוחרים וזה נותן לה ייתרון משמעותי על פני הסוחרים".

איפה הרגולטור?

לא תמיד מצבם של סוחרי האופציות היה מסובך. לדברי אלעד "בתחילת שנות ה-2000 החלו להיכנס המכונות שביצעו בעיקר פעולות של בוקסינג (בניית פוזיצייה חסרת סיכון באמצעות רכישה וכתיבה של אופציות - ת.ק). המכונות בעיקר נגסו לנו ברווחים, אך לא הכבידו יותר מדי. גם המוסדיים עשו פוזיציות בשוק הנגזרים והיו פעילים בשוק".

אך, התמונה השתנתה בשנים האחרונות. "לאט לאט נוספו בשוק יותר ויותר מכונות אוטומטיות שהבעלים שלהם נתנו להן כוח כמעט בלתי מוגבל כאשר במקביל, מספר הסוחרים הלך והתמעט. נוצר הרושם שהמכונות תורמות לנזילות בשווקים אך בישראל זה לא נכון. עובדה היא שהיחס של הפעולות הכספיות שמבצעות המכונות נמוך ביחס לפעילות הכוללת בשוק הנגזרים".

כאן המקום להסביר שכיום הבורסה מטילה מספר מגבלות על המכונות האוטומטיות. אחד הפרמטרים האלו נקרא 'יחס הוראות לביצועים'. במלים אחרות, הבורסה דורשת מהמכונות האוטומטיות לא רק לשדר פקודות סתמיות אלא גם להשתתף באופן פעיל במסחר. לדברי אלעד, ההגבלות האלו הן חסרות משמעות, היות ו"המכונות מצליחות לעקוף את זה באמצעות ביצוע הוראות ועסקאות פיקטיביות בשוק".

"יישרפו פה עשרות מיליארדים בגלל תנודה בשוק הנגזרים"

סוחר הנגזרים טוען שהמצב היום בבורסה המקומית כה עגום "ובמידה ומנקים את הלוח ממכונות אז לא יהיו בו ציטוטים כלל. לא רק בגלל שהסוחרים לא רוצים לעבוד, אלא הם יודעים שבכל רגע נתון יכולה להגיע תנודה אקראית וקיצונית ללא כל סיבה". אלעד מסביר ש"התנודתיות נוצרת בגלל חוסר נזילות. אם המכונות האוטומטיות נתפסות עם פקודה לא רצויה, הדבר יוצר כדור שלג שגומר את השוק ופוגע במשקיעים לטווח ארוך בשוק המניות".

בהמשך לכך, אלעד מזהיר מהתרחשות אירוע דומה לזה שקרה בארה"ב לפני כמעט שנתיים. במאי 2010 צנחה הבורסה האמריקית בתוך מספר שניות בקרוב ל-10% בשל מכונות אוטומטיות ששידרו פקודות שגויות. בתוך דקות הגיעו הקונים שדאגו לאזן את המצב. לדבריו "לא רחוק היום שיישרפו פה עשרות מיליארדים משווי החזקות הציבור בשוק המניות כתוצאה מתנודה קיצונית בשוק הנגזרים. אם היה קורה כאן מה שקרה בארה"ב לא היו מגיעים השחקנים שיתקנו את השוק, כי פשוט אין".

"הבורסה מאשרת למכונות לעשות ככל שעולה על רוחן"

עיקרון העבודה של אלעד בשוק ההון הוא פשוט. הוא סוחר סקיו (עקום סטיית התקן באופציות השונות) המנסה לנצל פערי ארביטראז' שנוצרים בין מחירי האופציות שונות.

פעולות אלו דורשות ממנו להיות מרוכז, להגיב מהר לנעשה בשוק והיום יותר מתמיד להתמודד עם המכונות הפועלות בשוק בדיוק באותה אסטרטגיה. "בתקופה האחרונה בעסקאות שבהן אני אמור להרוויח שני שקלים, אני יוצא בנזק של 30 שקלים. התוחלת השתנתה כי למכונות יש יתרון טכנולוגי והבורסה מאשרת להן לעשות ככל שעולה על רוחן".

חוץ מכך, טוען אלעד כי לחוסר הנזילות בשוק תורמים גם הגופים המוסדיים אשר נמנעים מלבצע פעולות באופציות, בעיקר כתוצאה מהאירוע שהתרחש לפני מספר שנים בפריזמה. במקרה הזה, סוחר אחד גרם נזק למספר קופות גמל באמצעות פעילות ספקולטיבית באופציות. אלעד סבור כי "הבורסה צריכה לעודד את המוסדיים לקחת חלק בשוק הנגזרים ולתת להם כלים להיכנס ולצאת מהשוק באופן שמגן על הלקוחות".

דרך נוספת אותה מציע אלעד לבורסה על מנת להגדיל את הנזילות היא לתת לעושי השוק תמריץ כספי להגדיל את הפעילות שלו, בדומה למה שנעשה בבורסות אחרות בעולם. מהלך שכזה יכול להתבצע באמצעות תשלום כסף למי שמגיע לכמות מסוימת של אופציות בחודש במסגרת המסחר.

למרות הביקורת של אלעד על החוסר בנזילות, חשוב לו להדגיש ש"בכל העולם מכבדים עושי שוק, וכאן בישראל נוצר הרושם שאנחנו נוגסים ברווחים של גופים וזה לא נכון. אנחנו עובדים הרבה מאוד שעות, רוב הסוחרים הם בעלי ניסיון של יותר מחמש שנים והסוחרים מסכנים את ההון העצמי שלהם ורוצים להתפרנס בצורה נורמלית".

בהקשר זה מציין אלעד כי בימים אלו יותר ויותר סוחרים עוברים לסחור בפלטפורמות אחרות, כגון השוק הדרום קוריאני. "יש שם נזילות מאוד גבוהה, תנאי עבודה מאוד טובים והרבה יותר נזילות. הבורסה בתל אביב חייבת לדאוג לכך שגם בשוק המקומי ניתן יהיה לעבוד".

לכתבות נוספות:

חמש דרכים להגן על תיק ההשקעות במקרה של אירוע קטסטרופלי בשווקים

מנכ"ל D&B: "חוק הטייקונים הולך נגד אלו שבונים את המדינה - זה שערורייתי"


מחיר דירה ברמת אביב נחתך בשמאות המוקדמת ב-26% - העסקה התפוצצה
תגובות לכתבה(93):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 47.
  לכו לעבוד " פרזיטים" (ל"ת)
  לשכת התעסוקה 02/03/2012 12:25
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • מריח כמו הרצאה של זיו פניני
  מתן 05/03/2012 17:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יחיד מסוגו יישר כוח
  סגור
 • 46.
  הרבה נוכלים מפעילים פורומים ופותחים פוזיציות
  בעלי פורמים לדין 25/02/2012 20:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מנוגדות לאמירתם בפורומים בפומבי בחוצפתם עוד מנהלים תיקים וקרנות בבתי השקעות
  סגור
 • 45.
  שטויות המחשבים בסה" כ יחסלו אותנו הסוחרים (ל"ת)
  סוחר 19/02/2012 09:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 44.
  אני ממתין בסובלנות כל חודש קונה פוטים ב 4000
  עמנואל 18/02/2012 23:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שקל 20 אחוז מחוץ לכסף אם בשנתיים הבאות תהיה נפילה של שלושים אחוז בתקופה של חודשיים אני לוקח חצי מליון שקל השוק לא מתמחר נפילה כזו ונפילה כזו תתרחש בשנתיים הקרובות
  סגור
 • 43.
  ובערב המון ניירות על הריצפה.
  עובד ניקיון בבורסה. 18/02/2012 22:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא תאמינו. כשכולם הולכים הבייתה אני מגיע לנקות. על הריצפה אני מוצא המון ניירות שכתוב עליהם מניה למוכ" ז, המון חתיכות נייר שניגזרו, לא מעט שמן מכונות ושערות מתספורת. אמרתי לחבר שלי שעובד איתי, תיראה אלו אנשים מכובדים, לא מתביישים ככה ללכלך. מה זה חוג לגזירת נייר או חוג לספרות שעושים פה? אמר לי חבר שלי , לא, כאן זה בורסה, כאן עובדים בכסף. עכשיו שאני קורא מה שאמר " איך קוראים לו" אני מצטער שזרקנו הניירות לפח.
  סגור
 • 42.
  בורסה - מורסה
  אורי 18/02/2012 21:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבעיה היא לא ח" כ שאמה. ולא הסוחרים השרלטנים. גם לא המכונות. הבעיה היא בנו הפראיירים בעלי קופות הגמל ההשתלמות והפנסיה. אני כבר צועק חודשים שעד שלא נוציא (אני הוצאתי) את כספינו מהקופות הנ" ל -סוחרי המעוף ירויחו והפראיירים יפסידו.אז תפסיקו לבכות ותעשו מעשה.
  סגור
 • רבנו
  מורנו 18/02/2012 22:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני הוצאתי
  סגור
 • 41.
  גנסים בארץ בראשות הממשלה חוצפה (ל"ת)
  אור 18/02/2012 21:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 40.
  אני רכשתי מכונה-תוכנה מעולה למסחר בניגזרים..
  יוסי אבוטבול משקיע 18/02/2012 20:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל בוקר כמו שעון שוייצרי אנימפעיל אותה ולא עושה יותר דבר..המכונה מבצעת עבורי את כל הפעולות וכמובן יש חסימת ביצוע לגבי הון מושקע וכמובן סטופ לוס..אחרי ההפעלה אני יורד למסעדה מעולה ואוכל ארוחת בוקר האי פאד דלוק ויש לי כניסה סודית לאתר שלי והכל מתנהל בשליטה מוחלטת אחלה דבר ורווח מעולה כל יום..מיותר לציין שבסוף היום אני והמכונה שלי בחוץ מכל השקעה בניגזרים..חברה תענוג ורווח מעולה..תעשו כמוני...
  סגור
 • איזו מכונה????????
  אבי 19/02/2012 16:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  באיזה מחזור מה העלויות ובאילו הגדרות ניתן לעבוד...............
  סגור
 • 39.
  תזכירו לי מה מטרת הבורסה?
  ישי 18/02/2012 20:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אה גיוס הון של חברות ובנית משק כלכלי איתן. האומנם?!
  סגור
 • בורסה - מורסה
  אורי 19/02/2012 10:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  B.S. בורסה בארץ משמשת בעיקר לחסכון. אף אחד לא מענין אותו חברות וכלכלה. רק מה יקרה עם החסכון שלו.תגידו שהחסכון יעלה עם החברות יתפתחו? שוב B/S/ במקרה כזה רק הבעלים ירוויחו . ואם החברות יפסידו - אתם תשלמו. ראו לבייב בן דוב דנקנר ותשובה.
  סגור
 • 38.
  חוסר אמינות בבורסה הישראלית - לא פלא שהיא יור
  יעקב 18/02/2012 20:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא פלא שהבורסה רק יורדת כ- 30% יחסית לנסדק , ישראלים כולל רשות נירות הערך שותפים לפשע זה , הפחו את הבורסה לקזינו חוקי בושה לעומדים בראש מוסד זה !!!
  סגור
 • הבנקים בישראל יודעים לקחת עמלות מוגזמות
  נילי 18/02/2012 21:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אך אינם מסוגלים לתת כלים נאותים לסחור בהם לדוגמא ,עד היום אין את התנאי הנקרא Stop LOss. בנקים חמסנים ומפגרים !
  סגור
 • 37.
  הבורסה מחטיאה את מטרתה.
  יעקב 18/02/2012 20:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבורסה נוסדה כמוסד לגיוס כספים לחברות, גידול החברה וחסינותה היו בטחון לכפסי הציבור. ראו למה הגענו, לחברות שעושקות את הציבור בתספורות למינהם, ולספקולנטים שמריתצים נגזרות ואופציות קזינו על חשבון כספי הפנסיה.. איפו הרשות לנירות ערך מה פתחתים לנו קזינו תתבישו !
  סגור
 • טען עוד
 • 36.
  ל 57 אהבתי
  הרנטגן 18/02/2012 19:53
  הגב לתגובה זו
  0 1
  רעיון אדיר אם כבר הימורים במעוף אז לפחות אוליי אוליי אין כאן מכונות חוץ מהרכבת תחרות סוסים - מי שינצח זה שיזריק יותר סמים לסוס שלו
  סגור
 • 35.
  העלאת המס ל25% נתן את המסמר
  טרכטנברג 18/02/2012 19:51
  הגב לתגובה זו
  1 1
  האחרון בארון הקבורה של הבורסה ניסו לסחוט עד הסוף אבל הסוס מת חחחח
  סגור
 • 34.
  אולי נעשה מחרות בין סוס לרכבת?
  בן 18/02/2012 19:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלעד - תשתכלל גם אתה, ואולי גם אתה תרוויח, או לחילופין, אם תנסה, אולי תצליח למצוא דרך לעקוץ את המכונות? טבעו של עולם המסחר הוא שכוכבים דועכים לאחר מספר שנים.
  סגור
 • 33.
  ששחקני המעוף הגדולים מתומים ביניהם ומווסתים א
  הוא רק שכח לספר 18/02/2012 19:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  את השוק לכיוון הפוזיציה שלהם ז" א אין כאן ה=באמת מסחר יש כאן קרטל של מספר שחקנים גדולים ששולטים ומזיזים את השוק כי יש מאחוריהם הרבה כסף וכל הקטנים שמשחקים מאבדים את הכסף בשבילם הם כמו עיוורים בלילה מי שאין לו את המידע המוקדם לא יכול להתמודד איתם והם בינם לבין עצמם משתפים במידע לאן השוק צריך ללכת
  סגור
 • 32.
  ניגזרים
  החייכן 18/02/2012 19:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שוק הניגזרים מיותר לחלוטין. רק מזיק. אין בו שום דבר חיובי
  סגור
 • 31.
  הבעיה של שחקני המעוף
  הרנטגן 18/02/2012 18:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא מכונות ולא נעליים ואולי כן כי רוב השחקנים פשטו את הרגל והשאר משחקים נגד מכונות וזה באמת כמו בקזינו שאתה מהמר על המכונה ולא שמעתי שמישהו ניצח את המכונות נכון שהסחירות לאחרונה דלילה ביותר מהסיבה שחלק ניכר מהשחקנים מופסד חלק על הגדר וחלק ברוחו אל מעבר לים
  סגור
 • 30.
  לא רק בקוריאה
  הרנטגן 18/02/2012 18:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אפילו הבורסה הפלסטינית פעילה יותר מכאן יש בורסות בכל העולם מי בכלל צריך את הבורסה המקומית אני שומע על יותר ויותר משקיעים שנכנסים לשוק ומפסידים הון עתק לטענת -אני קורא לזה טיפשוטם אין אלטרנטיבה להשקעה זה סתם תרוץ פשוט היד שלהם קלה על ההדק וזה חבל אבל מי שקצת מכיר את השווקים מעבר לים שיפנה באמצעות בית השקעות גדול אמין ומקצועי שיודע מה הלקוח שלו רוצה
  סגור
 • 29.
  דעתי האישית בלבד
  הרנטגן 18/02/2012 18:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא רק שהכסף ימחק הוא כבר נמחק ברובו לדעתי צריך לסגור את השוק המקומי ולפזר את הכסף בתוכניות חסכון נדלן וכו' אגב צריך לסגור את כל אתרי האינטרנט שמזוהים עם שוק ההון כגון אתר זה דמרקר גלובס ועוד אין בזה כלום וכל מי שחושב שכתבה כזו או המלצה או אפסייד למניה כלשהיא זוה סוג של התאבדות אני כבר סוחר מזה זמן מעבר לים ובעיקר היכן שיש פעילות בהצלחה לכולם ושבוע טוב
  סגור
 • מעבר לים יותר מסוכן. ישראל המקום הבטוח בעולם. (ל"ת)
  יהודי שלא מפחד 18/02/2012 18:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 28.
  שוק המט" ח - השוק הגדול והנזיל וההוגן ביותר
  שיעברו למט" ח 18/02/2012 18:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שוק המט" ח - השוק הגדול והנזיל וההוגן ביותר בעולם, אמנם פועלות בו הרבה מכונות אבל זה שוק שמקיף את כל העולם וקשה למניפולציה והשפעה של גורמים בודדים, אין לאף אחד יתרון באינפורמציה לעומת השני , אין מידע פנים כולם מקבלים את המידע בו זמנית, השוק פועל 24 שעות ביממה 5 ימים בשבוע
  סגור
 • שקר שקר שקר. 99.99% מאלה שפונים לפרסומות
  נא לא לצנזר. 18/02/2012 18:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  " ולהכשרה" למסחר יאבדו את כספם. ולראיה שחברות המט" ח לא מתכסות על הפוזיציות. קזינו אמיתי. פראייר מי שנכנס.
  סגור
 • רובן לא מתכסות, אבל לא כולן. רק אצל ברוקר
  סוחר 19/02/2012 15:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אמיתי שמתכסה ניתן לסחור באופן שקוף ואמיתי בלי שיגעו לך בפוזיציות ויעשו לך קומבינות מאחורי הקלעים
  סגור
 • 27.
  רק ח" כ שאמה יכול לשנות החוק ולהגביל המכונות (ל"ת)
  " כ" 18/02/2012 18:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • פניתי לח" כ שאמה וקולו לא נישמע. (ל"ת)
  איציק 18/02/2012 18:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 26.
  כרגיל. ההתפכחות תגיע מאוחר.
  איציק 18/02/2012 16:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הקטסטרופה הכלכלית אצלנו תגיע מהבורסה. התנהלות המסחר שם היא הרעה החולה. איני מתרגש מדבריו של סוחר וותיק. הוא נבלה והמכונות הן הטריפה. מזה זמן רב שאני מכנה את המסחר בבורסה כ" מסחר של מדדים" . המניות הן קלפי מסחר. הסוחרים נוהגים כסוחרי סוסים והגופים האחראים והמפקחים הם " סומא טיפש" . הסוחרים עושים שימוש נפשע בכספי החוסכים מבלי שהאוצר והתקשורת הכלכלית פוצים פה. הספקולנטים קובעים את מחירי הסחורות והמטבעות ולא כנגזרת של כלכלה. הכלכלנים הגרועים ינסו לתקן את הנזקים של הספקולנטים הגאוניים. לא צריך להרחיק ע" מ לראות עד כמה לא ניתן לתקן את ניזקי הספקולנטים. אני חושב שמתישהו יתעוררו הגורמים האחראים, בינתיים, כל שנותר למשקיע הקטן הוא לאסוף את המניות הניזרקות בזול לריצפת המסחר. הפתרון לבעית הבורסה, לדעתי, לחזור ולסחור רק במניות שיש בחשבון.
  סגור
 • המכונה היא בעצם תוכנת מיסחר אוטומטי.
  איציק 18/02/2012 17:43
  הגב לתגובה זו
  0 1
  היום משלמים חמשכורות עתק למתמטיקאים היכולים להכין תוכניות מסחר אוטומטיות טובות ויעילות היכולות להגיב גם לאירועים נקודתיים. זהו מקצוע העתיד. ביום חמישי לפני שבוע במהלך המסחר, זינקה לפתע מנית " פריגו" והמכונות פלטו מייד מליוני הצעים למניות המעוף במטרה לשמור על מדד נמוך. משקיעים זריזים ניצלו נקודת זמן זו לרכישות. סוחרים שרצו לרכוש בזול באותו הזמן, הזרימו ביקושים אדירים לפריגו בעת הט" מ שנכפה אחה" צ ומיד רכשו מניות מעוף ולאחר מכן ביטלו את פקודות הרכישה בטרם המסחר בפריגו חזר.
  סגור
 • טוב שיש מכונות, גם אני קניתי מכונה
  גדי 18/02/2012 16:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שעושה קפה, משהו , משהו ,עוד לא הצלחתי להבין איך אפשר בלי מכונה.
  סגור
 • 25.
  מאפיונרים!!!
  אזרח 18/02/2012 16:11
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מאז שהליכוד עלה לשלטון מלבד מנחם בגין , השחיתות החלה לחגוג במדינה בכל התחומים!!! והאיש הישר בעיו יעשה! צריך למגר את (הליכוד קדימה וש" ס)מהשילטון!!!
  סגור
 • 24.
  " באוגוסט נמחקו הרבה סוחרי מעוף" ?
  אנונימי 18/02/2012 14:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  דוקא באוגוסט הרווחתי יותר מכל חודש אחר בכל השנים...
  סגור
 • אולי נמחקת בספטמבר.?
  אלמוני 19/02/2012 18:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תמשיך לפנטז על רווחים..
  סגור
 • 23.
  אחלה כתבה מאירת עיניים
  אריק מיכאלי 18/02/2012 13:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק חבל שזה המצב בבורסה שלנו... אבל שטויות העיקר שאסתר לבנון ובכירי הבורסה מקבלים משכורת יפה...
  סגור
 • הסוחר הוותיק יוכל לשמש " עד מדינה" .
  איציק 18/02/2012 17:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפני שנים התפרסמה בגלובס כתבה לגבי המסחר במכונות. אותה כתבה פירטה יותר ממה שאותו סוחר אנונימי אמר. הבעיה ידוע לכל ילד. הכתבה לא חידשה מאומה. היא מרגיזה מפני שה" אמת" נאמרת לא לשם אמת. זוהי ניקמתו של סוחר מתוסכל.
  סגור
 • דע לך שדווקא התסכול מוציא אמת. אז עדיף שתקשיב (ל"ת)
  מוני 18/02/2012 20:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 22.
  כתבה מצויינת, נראה איך הבורסה תגיב לטענות אלו
  זיו 18/02/2012 13:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לדעתי יש לעודד הגדלת נזילות בשוק שכן במסחר חזר למחזורים שלא היו בו שנים ארוכות. אני קורא לבורסה לעודד מיידית כניסת סוחרי יום למסחר ולא לסמוך שהזמן יעשה את שלו..50% מהסוחרים שאני מכיר עזבו את המקצוע..וחלק מאלה שעדיין נמצאים מתנדנדים ושוקלים עזיבה.
  סגור
 • הבורסה לא תגיב לטענות (ל"ת)
  אריק 20/02/2012 22:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 21.
  סוחרים ומכונות
  מנו 18/02/2012 13:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם כך הינכם עושים מליונחים על גבי המשקעים התמימים כמוני- תלכו לעבוד ותפסיקו לברבר.
  סגור
 • 20.
  הבעיה האמיתית זה שכותבי האופציות שולטים במסחר
  מאיר 18/02/2012 13:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כותבי האופציות שולטים בכיוון שהשוק יזוז.יש להם אינטרס למנוע כל תנודה כדי לשחוק את האופציות כל יום למעשה בחודשים האחרונים השוק לא זז בכלל.בעוד כל העולם עלו המניות אצלנו נפתח פער 30 אחוז מהעולם.זה לא סביר וצריך להדליק אור אדום למנהלי הבורסה יש יותר מדי יד נעלמה שגורמת לשוק לעלות או לרדת תוך דקות לפי רצונם ובסוף לסיים את יום המסחר כמעט ללא שינוי
  סגור
 • הכותבים יכולים לשלוט רק כשאין קונים או מוכרים
  אריק 18/02/2012 23:51
  הגב לתגובה זו
  0 1
  היום המשקיעים בחוץ כי פוחדים מהתקפה שלנו באיראן. זו הסיבה גם למחזורים הנמוכים. במצב הזה הכותבים מרוויחים. בשנה שעברה בחודשים מאי, אוגוסט, אוקטובר ונובמבר היו תנודות של יותר מ - 10% כל חודש, ואז הכותבים הפסידו הרבה.
  סגור
 • 19.
  עיתונות של עולם שלישי
  papik 18/02/2012 13:22
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מספיק עם הכתבות עם " מידע פנים" המצוץ מאצבע. 80% בארה" ב ממוחשב כבר הרבה שנים. מה הכוונה שבורסה נותנת למכונות לעשות ככל העולה על רוחם? מה, מכונה קונה במחיר יותר זול לאחר איומים?? איזה בולשיט. מי בוכה, מישפעם בעצמו יכל עם כמה מיליונים ליצור תנודה מלאכותית ולגרוף סכום נאה, עכשיו כשמישהו עושה את זה לו, הוא נזכר שצריך לפרנס מפשחה. גואל נפש!!!
  סגור
 • 18.
  כל אלו שמצדדים במכונות הם בעלי המכונות בעצמם
  יוני בן מנחם 18/02/2012 12:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שמפחדים מאד ממגבלות הכרחיות שהבורסה תטיל עליהן כי עכשיו גם ככה הן משחקות בינן לבין עצמן. בקצב הזה מהמחצית השניה של 2012 ואילך המחזורים כאן יירדו לאיזור ה 600 בלחץ ביום וכך יהיה אפשר לקבור את הבורסה הישראלית הכל כך לא מעניינת בעיני המשקיעים הזרים והמוסדיים שהדירו רגליהם לעבר ארה" ב ושאר שווקי העולם.הרי איפה נשמע דבר כזה שפער עצום מול שווקי חול לא נסגר בחלקו?הרי לכם התשובה:השוק פה לא מעניין שום גוף מוסדי,שום גוף זר ולבטח לא משקיעים קטנים שהעלו להם את המס ל25 אחוז. הבורסה ירתה לעצמה ברגל,ומוטב כי תפקח את עיניה כמה שיותר מהר.הבעיה היותר גדולה בשוק ההון איננה המכונות אלא חוסר הנזילות והמחזורים הקטנים.הרי במחזורי מסחר של 2 מיליארד שקל ומעלה המכונות הן בטלות בשישים. שבת שלום
  סגור
 • צודק (ל"ת)
  אריק 20/02/2012 22:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 17.
  סוף סוף מגלים את הנוכלים
  אציק מיכאל 18/02/2012 12:56
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כל הכותבים מוכנים להפסיד או לשלם 5% למניות כגון הבנקים בשביל לשרוף את הפוטים או לתת לקולים נוכלים ממש קזינו בגלל זה המדינה לו מעונינת לפתוח קזינו יש פה טיקונים שמנהלים את המסחר באופציות בגלל זה אף אחד לו מדבר על זה הגיע הזמן לעשות סוף לנוכלים
  סגור
 • 16.
  תספורת=זכות הטייקונים לגנוב
  קליפ 18/02/2012 12:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התקשורת אוהבת את גנבי הטייקונים.לכן המציאו מילה יפה,תספורת,לתאר את זוועות הפשע שלהם.וכן זה חוקי לגנוב
  סגור
 • 15.
  גם במאה 19 במהפכה תעשיתית שברו מכונות
  לא סוחר לא מכונה 18/02/2012 12:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האיש מתבכיין .כנראה כמו הרבה מקצועות עבר זמנו של סוחר יומי.שישקיע גם הוא במה שהוא קורא מכונה(מחשבים חזקים תוכנות חכמות) או יחליף מקצוע. זה כל הסיפור ברור שמקודם הוא הרויח על חשבון המשקיע הקטן שסבל מאחור באנפורמציה בזמן אמת.כעת יש בעלי יכולת גבוהה ומהירה ממנו.
  סגור
 • אל דאגה - קרן גידור תגיע מתישהוא ו ...
  tamir 18/02/2012 14:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תרביץ כזה שורט סקוויז ... עם מחזורים כאלה היא לא תשקיע הרבה חה חה חה
  סגור
 • נכון מאד.
  אנונימי 18/02/2012 14:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל כל מי שלא יודע לסחור בשיטה בלעדית ומנצחת, תמיד יבכה... רואים זאת גם בחלק מהתגובות כאן. אופציות זה לא צחוק. צריך המון ידע והמון ניסיון ושיטה טובה ומנצחת!!! (שיטות כאלה הן סודיות ואיש לא שומע עליהן אלא רק מי שמשתמש בהן...)
  סגור
 • המכונות המקטינות את המחזורים הן הצנטריפוגות
  י ל. 18/02/2012 14:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רק נושא אירן אחראי למחזור הנמוך. מי שחכם ומנוסה מרוויח ללא קשר לתוכנה זו או אחרת. המכונות מקטינות את המרווחים בין שערי המניות לשערי האופציות למינימום ועוזרות לקונים ומוכרים האמיתיים באופציות ליהנות מהתנודה במניה כמעט במלואה.
  סגור
 • 14.
  לך לעבוד עבודה אמיתית
  פטעל 18/02/2012 12:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ולא לעבוד בכסף שאנשים אחרים מפסידים אנחנו רוצים להשקיע לעת זיקנה ולא לרווחת ספוקלנטים כמוך הלואי והמכונות יהרסו את כולכם
  סגור
 • 13.
  התבכיינות
  אודי 18/02/2012 12:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אלעד במשך שנים הרווחתם סכומי עתק בגלל חוסר השכלול של השווקים, על חשבון הספקולנטים הקטנים, שאותם עשקו שחקני הארביטראז' ובמיוחד בימי הפקיעה. כעת כשסוף סוף השוק משתכלל בעזרת המכונות, אתה מתחיל להתבכיין ? מאות ספקולנטים קטנים נמחקו במהלך השנים האחרונות בגלל המסחר בניגזרים ואתם הרווחתם על חשבונם. אני מציע לך להחליף מקצוע או לעבור לבורסה אחרת. ההצעות שלך למסלקת הבורסה מגוכחות. בהצלחה.
  סגור
 • 12.
  חברי הבורסה חייבים לפזר את דירקטוריון הבורסה
  ואת שדרת הניהול בה 18/02/2012 12:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ובדחיפות רבה כדי שלא יהיה צורך בוועדת חקירה מאוחר יותר
  סגור
 • 11.
  אופציות המעוף
  מתרחק !!!!!!!!!!!!!! 18/02/2012 11:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אופציות המעוף מיועדות אך ורק לכותבים, האזרח הקטן והפשוט תמיד ינסה הוא חושב שהפעם יתפוס אותם ,לעולם זה לא יקרה כי המכונות פועלות רק לטובתם הם תמיד יהפכו את המגמה , שלא יספרו לכם שיש שני גופים שנלחמים זה בזה כלב לא נושך את האח שלו ,צריך להפסיק לשחק ולתת להם למות מרעב ואז אולי הבורסה תחזור להיות כמו בימים הטובים,!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  סגור
 • כתיבת אופציות
  aaaaaa 18/02/2012 14:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מס.11 צודק ,האופציות מיועדות לתת רווח רק ל" כותבים" כלומר למוסדיים ןלכרישים ,ולכן לא נותנים לעמך לכתוב ,אחרת ממי ירוויחו? אני בחוץ מהמישחק הזה ומהבורסה בארץ בכלל! מציעה לכל מי שדואג לכספו להשקיעה בעולם הגדול,סוף סוף יש לנו אפשרות להשקיעה בכל מקום אז מדוע להתעסק עם הקומבינות האין סופיות שיש פה!!!!!!!!!
  סגור
 • מה את מקשקשת. מי לא נותן לך לכתוב?
  אנונימי 18/02/2012 15:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם יש לך בטחונות יתנו לך לכתוב. אם אין לך בטחונות ברור שלא יתנו לך לכתוב.
  סגור
 • 10.
  סיכון בנגזרים
  itzhak0 18/02/2012 11:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום תומר ידידי. אין מצב טוב יותר לתאר את המצב ממה שכתבת. מיום ליום יותר קשה לסיים יום עבודה ברווח .איפה הימים שבסטרייקים בכסף היה מחזור של 40.0K ?
  סגור
 • 9.
  המכונות זה המכה של השוק (ל"ת)
  נועם 18/02/2012 11:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  סוחרי הנגזרים צריכים להלל ולשבח את המכונות
  רון777 18/02/2012 11:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בזכות המכונות אני יודע שאם אצטרך לסגור כתיבות 500 אופציות במכה אני אעלה לימיט 20 שקלים מעל התיאורטי והמכונה תמכור לי הכל , אמנם המכונה הרוויחה עלי 20 שקל אבל הפוזיציה נסגרה. המכונות מספקות נזילות אדירה לשוק האופציות ואנו צריכים להודות להם על כך, אולי הם פגעו בנישת סוחרי הסקיו , אך נישת הכתבנים יצאה מורווחת מכך. הצלחות לכולם בשבוע הפקיעה.
  סגור
 • למיטב זכרוני קשה לסגור 500 אופ'
  אסף 18/02/2012 12:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם אם יש קונים מהסיבה היחידה שהמחשב מאפשר לעשות עסקאות של עד 25000 ש" ח בכל פעם ז" א אם אופ' נורמלית עולה 2000 ש" ח אז אתה מקסימום יכול למכור 10 חתיכות ולא 500 כמו שכתבת ובכל מקרה התכוונת לפי דעתי אם הבנתי נכון להוריד את לימיט המכירה ב20 ש" ח , אשמח להסבר בהצלחה השבוע ובכלל.
  סגור
 • אסף, בסגירת כתיבות קונים, לכן העלה את הלימיט.
  אלון 18/02/2012 14:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  או שאני טועה?
  סגור
 • בדיוק אלון, אסף בקניית אופציות את המגבלה
  רון777 18/02/2012 18:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכספית קובע הסוחר במערכת המסחר שלו, אם אתה עובד באורדר נט וכדומה אז באמת המגבלה היא נמוכה כמה עשרות אלפים. מי שעובד בסיברון ופמר יכול גם להעביר פקודות של מיליון אם חשקה נפשו.
  סגור
 • 7.
  סתירה בטענות
  דודו 18/02/2012 11:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מצד אחד אומר - " בימים אלו המכונות האוטומטיות מורגשות הרבה יותר במסחר. הן יוצרות תנודתיות לא אמיתית בשוק המעו" ף שלא צריכה להיות ונובעת מחוסר שחקנים בשוק" , באותה נשימה הוא מסביר כי " עובדה היא שהיחס של הפעולות הכספיות שמבצעות המכונות נמוך ביחס לפעילות הכוללת בשוק הנגזרים" אז שיחליט, יש יותר מדי או יחסית מספר המכונות נמוך? חוצמזה תפסיק להתבכיין וקבל את כללי השוק. יש לך בעיה עם זה - תעבור לעבוד במשהו אחר.
  סגור
 • תקרא שוב ותבין
  דני 18/02/2012 12:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שמכונה משגרת פעולה ולא למטרת ביצוע אלא כדי להציג " מצג שווא" של קונה/מוכר פוט לדוגמא, זה יוצר תגובת שרשרת לא אימיתי מכיוון שההוראה תבוטל ע" י המכונה במידה והיא תהיה אמורה להתבצע.. לגבי ההתבכיינות , אני לא מסכים איתך, שסוחרים גדולים יפסיקו לעבוד, הבורסה תהפוך לחסרת חשיבות
  סגור
 • 6.
  לבטל לחלוטין את הנגזרים!!!!
  גד 18/02/2012 11:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרסו את הבורסה בגלל הנגזרים!!! זה כבר לא מסחר אלא קזינו. מסכן מי שמשקיע במניות...ועוד יותר פראייר אם הוא סוחר באופציות!!! תבטלו את הנגזרים לחלוטין יא מושחתים!!! הרסתם משפחות שלמות!!!!!!!! תפתחו לונג או שורט על כל מנייה ותפקחו שלא יהיו מכונות יותר!!!! די כבר עםהשחיתויות!!! רק משכורות שמנים למנהלים הם רוצים!!!!! אלוהים שיעזור לנו ...איזו מדינה מושחתת!!
  סגור
 • רק שינוי חוק יעזור פה (ל"ת)
  כ 18/02/2012 18:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • כפרה על האופציות. אתה לא חייב לקנות.
  אנונימי 18/02/2012 14:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה הייתי עושה בלי האופציות? היה משעמם טיכו
  סגור
 • 5.
  להוציא את המכונות והמכירה בשורט מחוץ לחוק
  אילן 18/02/2012 11:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לתת בורסה להבריא מכל הכולרות
  סגור
 • צודק הכל הפך שיקרי (ל"ת)
  אור 18/02/2012 21:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  שחקן מעוף טוען את זה כבר חצי שנה !!! תעוררו
  שחר 18/02/2012 11:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אחרת יהיה פה ברדק ..... מדינת עולם שלישי
  סגור
 • צחקן מעוף ממש מצחיק
  מערוף 18/02/2012 14:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם היה מועיל כולם היו מיליונרים
  סגור
 • שחקן מעוף גם גרם להרבה הפסדים אז מה? -
  אהוד 18/02/2012 13:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אף אחד לא יודע כלום אבל מפזר עננה של כביכול ידע ויכולת לכל עבר ויש כאלה שזה נדבק עליהם .
  סגור
 • לא מבין מה כואב לכם לפרגן? כל חודש דופק קופה
  חבר מהפורום 18/02/2012 16:32
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ומאפשר לאנשים להרויח חינם ובכל זאת אנשים מתלוננים. בקיצור אם לא היה אותכם לא היינו מרויחים חחחח
  סגור
 • 3.
  המצב יותר טוב להתחרות במכונות מאשר בסוחרים כי
  סוחר קטן 18/02/2012 11:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כיום יש פחות תנודתיות מתואמת כי המכונות לא כמו הסוחרים לא מחליטות ב- 5 דקות אחרונות או סתם באמצע היום על פעולות אגרסיביות מתואמות בקריצת עיין ואז לא רואים לדוגמא שורט קוויז קיצוני ולנו הסוחרים הקטנים יש יותר בטחון
  סגור
 • אתה לא סוחר קטן אלא בעלים של מכונה גדולה (ל"ת)
  אריק 20/02/2012 22:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • תגובה מצוינת אני מסכים איתך 100% ....... (ל"ת)
  קומפוזיטור 18/02/2012 18:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  צודק,אם שוק האופ' יתייבש אפשר לסגור תבורסה! (ל"ת)
  ירון 18/02/2012 11:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  כתבה מצוינת לאוזניים ערלות
  רונאל כהן 18/02/2012 11:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יום יום אנחנו עדים למחזורים שמצטמקים.הבורסה והרגולטור גמרו על שוק ההון הישראלי באמצעות מערכת חוקים פרימטיבית וגם המעבר לשוק המפותח הבזיון הזה חייב להיפסק.
  סגור
 • שטויות של לוזר הבעייה היא השיטה ואת השיטה הכת
  gg 18/02/2012 19:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ואת השיטה הכתיבה הבורסה בעצמה לפני 15 שנה והבעייה היא שחכמי חלם החליטו שהגידור על המדדים יעשה באמצעות אופציות ולא באמצעות חוזים מרגע שהחליטו על אופציות הביאו על עצמם את כל הצרות מבחינת אמון המשקיעים אבל זכו במחזורי מסחר גדולים שהריצו את הבונוסים והעלאות השכר שקיבלו בזכות הרחבת הפעילות כביכול לא שינה להם כלום שזה פגע למעשה במסחר של המשקיעים הריאליים שחיפשו השקעות ארוכות טווח במניות מה שגרם לכך שבמשך שנים הם הלכו והתמעטו עד שסוחרי המעוף נותרו לבדם בשוק הצרה היא כי מי שעומד ועמד בראש השוק כולל בנק ישראל העלימו עיין בכוונה תחילה והקריבו למעשה את תכליתו ומטרתו של שוק ההון למטרות השקעה כמנוע תחליף לאשראי בנקאי יקר ובכך בגדו בערכי הבורסה ובמטרותיה הם למעשה בצורה זו או אחרת שותפים למחיקת מילייארדים מתיק ההשקעות הציבורי ואחראים למחדל הבא שהתעשייה תישאר ללא כוח מניע של אשראי פרט לאשראי הבנקאי שרק ילך ויהפוך לבלתי נגיש עבור רוב החברות החלשות על התפקיד הפעיל של מנהלי שוק ההון הישראלי אולי תקום בעתיד וועדת חקירה שתסתיים בקול ענות חלושה ותו-לו. מדינה של מפגרים תתחילו להסיט את הכספים לחול כבר מעכשיו
  סגור
 • צודק!!! (ל"ת)
  ישי 18/02/2012 20:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • gg רק לידיעתך אופציות זה כלי חשוב לתעשייה
  בוני 18/02/2012 20:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא פחות מחוזים. מה זה ? קורסים בכלכלה שנה א' . אתה מדבר מהבטן ולא מהראש.
  סגור
 • אכן כלי חשוב למרוויח ממחיקת האופ' מחוץ לכסף א
  gg 18/02/2012 22:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל בדרך פיספסת את המטרה היעודית הראשונה של הנפקת האופציה והיא הקניית יכולת לחברה לגייס כסף זול במקום כסף יקר מהבנקים ומי שמרוויח במקרה של מחיקה זה רק בעלי עניין וספקולנטים שנהנים מכוח שמתווסף להם בהצבעות בעיקבות הדילול אכן ראייה צרת עיין של הסביבה הכלכלית ולכן הבורסה שלנו שאתה כל כך מחבב גוועת לה לאט לאט
  סגור
 • gg אני חייב לומר לך ובאמת שגיבוב כזה של
  מיקי 19/02/2012 00:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שטויות לא שמעתי מזמן. " מטרה ייעודית ראשונה" עלק, " כסף זול" ....
  סגור
 • אין לי מה להוסיף על דברך לך ללמוד מבוא לכלכלה
  gg 19/02/2012 00:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אולי שם תבין מה יעודה של הבורסה ואני יכול לנחם אותך בזה שמעולם הכוונה לא הייתה לשמש תחליף לקזינו. מה שאתה מחפש בבורסה אופייני למצב בו הבורסה שרוייה כיום אבל זה לא אומר שזהו המצב הרצוי, בקיצור אם תרצה אוכל להמליץ לך על ספר טוב ללימוד כלכלה אני משוכנע שבטווח הארוך זה יועיל לך יותר מאשר יזיק.
  סגור
 • אשמח לקבל רשימת קריאה
  אוהב לקרוא 02/03/2012 22:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  gg, הדיון מעניין, אודה אם כן תתן איזה שם של ספר טוב. תודה מראש.
  סגור
 • לוזר אתה בעצמך. מי שמסית כסף לחו" ל טיפש. (ל"ת)
  ישראל יותר טובה 18/02/2012 20:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • כל מה שריצתם לדעת על המכונות:
  משה 18/02/2012 18:19
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מאמר של האוניברסיטה הפתוחה, כולל אלגוריתמים ושיטות : ssrn.com/abstract=1877592 נזילות משיגים דרך הפחתת עמלות והפחתת מיסים לא דרך אנונימיות. אי אפשר לחזור אחורה ואולם מי שירה לעצמו ברגל יצטרך לוותר ולהיות שקוף יותר. שקיפות עדיפה מרגולציה עודפת.
  סגור
 • אין שום מאמר ושום בטיח (ל"ת)
  הולץ 19/02/2012 02:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אתר מספר אחד בעולם למאמרים אקדמיים. יש לינק. (ל"ת)
  שון 19/02/2012 13:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • מאמר חובה לסוחרים. יחיד מסוגו ובעברית. (ל"ת)
  יוני 18/02/2012 19:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות