5 דרכים להגן על תיק ההשקעות במקרה של אירוע קטסטרופלי לשווקים

חוששים מנפילת בשווקים במקרה של תקיפה באירן? דואגים מקריסת גוש האירו? Bizportal ריכז את הדרכים המרכזיות להגן על התיק
 | 
(27)
מתכוננים ליום תקיפה
דווקא כאשר נדמה שהשווקים בעולם מצליחים להתאושש והנאסד"ק כובש רמת שיא של 12 שנים, ייתכן מאוד וזה הזמן עבור המשקיעים להיערך למכה הבאה שעלולה לנחות על השוק. מהיכן היא תגיע ומתי זה כבר עניין של ניחוש אך מה שבטוח יש לא מעט אירועים העלולים לגרום לטלטלה חדה בשווקים: הרעה במשבר החובות באירופה, הסתבכות של העניין האירני ועוד אי אילו צרות.

מרבית המשקיעים בשוק הינם לונגיסטים, דהיינו רוכשים מניות ואיגרות חוב במטרה להרוויח מעליית הערך שלהם. אך יש גם משקיעים שאוהבים להרוויח בכיוון ההפוך, כאשר השווקים רועדים והבורסה רועדת.

כדי להבין מהן האפשרויות העומדות בפני המשקיעים מחד כדי להגן על תיק ההשקעות במקרה של אירוע קטסטרופלי בשווקים ומאידך על מנת להרוויח מירידות שערים, Bizportal ניסה למפות את הדרכים המרכזיות בהן יכול משקיע ישראלי לנקוט בכדי לישון טוב בלילה בשעה שהשווקים סוערים.

אופציות מעו"ף

נניח שברשותכם תיק של כ-100,000 שקל במניות ואיגרות חוב. השימוש באופציות מעו"ף (נגזרים) עשוי לספק כלי פשוט ויעיל כדי להשיג "תעודת ביטוח" על התיק - לרוב ללא צורך במכירה שלו. הדבר יכול להתבצע באמצעות רכישת אופציית מכר (Put) על מדד המעו"ף אשר מהווה הגנה בסיסית.

לא זה המקום ללמד את כל התורה העומדת מאחורי אופציות המעו"ף מאחר ומדובר באפיק המחייב הבנה רבה ויכולות מתמטיות. רכישת אופציית מכר מאפשר למשקיעים להרוויח בעת ירידה של מדד המעו"ף בלבד ולכן יכולה להיות אפשרות מועדפת עבור משקיעים שעיקר התיק שלהם מתרכז במניות המעו"ף. הדבר נכון במידה חלקית עבור משקיעים המחזיקים במניות מדד ת"א 75 ועוד פחות עבור משקיעים המחזיקים בתיק הכולל מניות יתר, שכן לא תמיד המעו"ף הוא חזות הכל.

לא נלאה בפרטים, רק נגיד כי לאופציות המעו"ף ישנו תאריך פקיעה מה שמצריך 'לתחזק' את הפוזיציה בצורה אופטימלית באופן המגן על תיק ההשקעות ולכן לפני השקעה באופציות מכר מומלץ במיוחד ללמוד את הנושא ו/או להתייעץ עם היועץ בבנק.

כלל אצבע בנושא הוא שעבור כל תיק של 100,000 שקל, ניתן לבצע הגנה באמצעות רכישת אופציית מכר אחת (איזו - תלוי ברמתו של המדד) שתעלה אלפי שקלים (2%-3%% מסך התיק). במקרה שמדד המעו"ף צונח למשל ב-5% תוך זמן קצר, ההפסד בתיק ההשקעות שנחתך בכ-5,000 שקל צפוי להיות מקוזז מול הרווחים באופציה שנרכשה.

תעודות סל

משקיעים פחות מתוחכמים אשר צופים ירידה באחד המדדים בבורסה בתל אביב, או אפילו באחד השווקים הגלובליים (הודו, סין, נאסד"ק, S&P 500) יכולים למצוא את תעודות הסל כאפיק השקעה אפשרי. בשוק ההון נסחרות היום עשרות רבות של תעודות סל המאפשרות למשקיעים להרוויח אם מדד הייחוס יורד.

קח למשל, משקיעים אשר צופים ירידה של מניות הבנקים בשל הרעה במערכת הבנקאית המקומית עשויים להשקיע בתעודת 'קסם שורט בנקים' (מספר נייר: 1114982). מי שמעוניין בחשיפה שלילית על מדד התל בונד 60 יכול להשקיע בתעודת סל הנקראת 'מבט חסר תל בונד 40' (מספר נייר: 1114552).

חלק מן התעוודות מאפשרות חשיפה אגרסיבית יותר למדד הייחוס (אם המדד יורד ב-1% - הנייר עולה ב-2% או ב-3%). מדובר בתעודות ממונפות אשר נחשבות למסוכנות יותר. כך למשל, תעודת הסל 'תכלית שורט ת"א 75 כפליים יומי' (מספר נייר: 1109347) אמורה לייצר תשואה הגבוהה פי 2 מתנודת מדד ת"א 75.

אפיק ההשקעה הזה הוא מאוד פשוט ביחס לשימוש באופציות מעו"ף אך עדיין מחייב מספר בדיקות. חשוב לבדוק לפני הרכישה את השווי ההוגן של התעודה בהתאם למדד הייחוס. באתר של תעודות הסל (קסם, מבט, תכלית) או באמצעות אתר המאיה ניתן לבדוק את התנאים של התעודה ולראות את המחיר ההוגן לתעודה.

מכירה בחסר של מנייה בודדת

בשנים האחרונות הולכת ומתפתחת בשוק ההון האפשרות לבצע מכירה בחסר (שורט) על מנייה בודדת. משקיעים שסבורים שמנייה כלשהי עשויה לרדת יכולים לפעול לביצוע שורט על המניה ולהרוויח במידה ומחירה יורד. בארה"ב התופעה יותר נפוצה ופופולרית, אך בארץ שוק השורטים עדיין לא השתכלל.

בתיאוריה - התהליך הוא מאוד פשוט - המשקיע מוכר מניה בה הוא אינו מחזיק. אם המנייה יורדת, המשקיע רוכש את המניה במחיר זול יותר וגורף את הפער בין מחיר המכירה לקניה לכיסו. הסיכון הוא שאם המניה עולה (בניגוד לפוזיציה) - ההפסד הוא בלתי מוגבל.

בשנתיים שלוש האחרונות בתי ההשקעות החלו להציע למשקיעים עם תיקים גדולים את האפשרות לבצע מכירה בחסר. בתי ההשקעות מאפשרים למשקיעים מכירה בחסר של מניות במדד ת"א 100 לתקופה ארוכה. עבור מניות השורה השלישית המצב יותר מסובך - הברוקרים מאפשרים מכירה בחסר אך דורשים לסגור את הפוזיציה באותו היום.

פוזיצית שורט על מניית בודדת בארה"ב

חלק מהמשקיעים אשר פועלים דרך המערכת הבנקאית או לחילופין מחזיקים בתיקי השקעות קטנים ורוצים להמר על ירידה של מניית בודדת, יכולים לפעול דרך השוק האמריקני ולרכוש אופציות פוט על מניות דואליות אשר נסחרות בארה"ב.

למניות הישראליות שנסחרות בבורסה האמריקנית ישנן אופציות. כל אופציה שקולה לרכישה של 100 מניות. בין המניות שלהן יש אופציות נציין את טבע, פריגו, נייס, סלקום, פרטנר, מלאנוקס ועוד. משקיע שרוצה להיחשף לירידה של אחת מהמניות האלו, יכול לעשות זאת באמצעות השקעה צנועה של הון.

כך למשל, מניית טבע נסחרת היום ברמה של 46 דולר. מי שסבור שמניית טבע תרד, יכול למשל לרכוש אופציית פוט על טבע שמועד פקיעתה בחודש מארס ונושאת מחיר מימוש של 45 דולר במחיר של כ-120 דולר. אם עד מועד הפקיעה מניית טבע יורדת לרמה של 40 דולר, בעת הפקיעה השווי של כל אופציה מסתכם ב-500 דולר. אם המנייה סוגרת ברמה הגבוהה מ-45 דולר, האופציה תפקע במחיר 0.

דרכים נוספות

עד כה התעסקנו בדרכים שגרתיות להגן על התיק, אם באמצעות אופציות, תעודות סל או מסחר בחסר. אך יחד עם זאת, לעתים ניתן להגן על התיק באמצעות דרכים יצירתיות יותר. הנה כמה אפשרויות לדוגמא.

דרך נוספת להרוויח מירידות או לגדר את התיק היא הימור על התנודתיות באמצעות קניה ומכירה של מדד הויקס (vix^) אשר מחושב באמצעות שקלול סטיית התקן באופציות על המניות המרכיבות את מדד ה-S&P 500. מדד הויקס אשר מכונה גם מדד הפחד מטפס ככל שהתנודתיות בשווקים מחריפה ובד"כ נע בקורלציה לירידות.

אחת הדרכים להיחשף לתעודה הינה באמצעות נייר הערך האמריקני אשר הסימול שלו הוא VXX. כאשר רוצים להגדיל את המינוף ניתן אף לרכוש אופציות על התעודה עצמה, אם כי הפרמיות הנדרשות בעת הרכישה מאוד גבוהות.

דרך נוספת באמצעותה ניתן להגן על התיק היא פוזיציה על מחירי הסחורות. משקיעים אשר חוששים מאירוע דרמטי מכיוונה של אירן כגון התקפה של ישראל או התעצמות אמברגו הנפט עשויים להרוויח במידה והאירוע יתרחש באמצעות רכישת חוזים או תעודות סל על מחיר הנפט.

כמעט לכל תרחיש פאסימי בשווקים ניתן למצוא תעודת סל מעניינת בארצות הברית. כך למשל ניתן להשיג חשיפה שלילית על סקטור הפיננסים באמצעות תעודת סל ממונפת (פי 3) אשר נקראת FAZ היכולה לשמש ככלי להגנה מפני תרחיש פאסימי מחודש במערכת הבנקאית בארה"ב.

ואם בכל זאת נרצה לסיים את הכתבה עם מעט אופטימיות, אז רגע אחרי הנפילה הגדולה, במידה ותבוא, ניתן להיחשף לירידה של מדד הפחד (קרי לתיקון חזרה מעלה בשווקים) באמצעות תעודות הסל הנקראת XIV ונותנת למשקיעים חשיפה הפוכה למדד הפחד. דהיינו, ככל שמדד הפחד יורד, הנייר מטפס.
תגובות לכתבה(27):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 19.
  השקעה ב VXX למי שצופה שמדד הפחד יעלה
  דורון יניב יועץ עסקי 05/02/2012 22:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  VXX נסחר כיום בשער כ 24$ , התנודתיות בו דומה לתנודתיות במדד הפחד ה VIX . ההבדל בינו לבין תעודות אחרות הוא בכך שגם יהיו בו ירידות נוספות, מספיק שתהיה תקופה של ירידות ומחיר ה VXX יכול להגיע ל 50 $ ויותר, למי שצופה ירידות זו השקעה מצויינת. שימו לב שהתנודות לשני הכיוונים ב VXX הן אגרסיביות ואינן מיועדות לבעלי לב חלש (: ה VXX נסחר בבורסת ארה" ב
  סגור
 • TVIX = VXX X 2
  יועץ על 18/02/2012 13:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לבעלי לב עוד יותר חזק וכיס פחות עמוק אפשר ללכת על תעודת סל TVIX שזהה בתכונותיה ל VXX רק ממונפת פי 2
  סגור
 • לימודי שווק ההון
  חיים דזק 06/02/2012 06:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השקעה בלימודי שווק ההון- תלמדו איך לנהל לבד את כספכם גם בשווק עולה , גם בשווק יורד וגם בשווק מדשדש כמו כן תלמדו לנתח את השווק
  סגור
 • 18.
  להשקיע בדולר (ל"ת)
  משקיע ותיק 05/02/2012 13:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 17.
  מה עם תעודת סל זהב???
  אביג 05/02/2012 10:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רוצים להיות רגועים יחסית לכו על תעודת סל צמודת זהב היא יכולה רק להפתיע לטובה כי גרף התשואה שלה מכיר רק כיוון אחד זה למעלה לפעמים מתון ולפעמיים תלול, מעניין למה מסתרים זאת מאיתנו, מעניין למה בתי ההשקעות בהן קופות הגמל וחברות הביטוח אצליהם ביטוחי מנהלין וקרנות הפנסיה לא משקיעות בזהב,,,,,, מאוד מעניין
  סגור
 • צודק במאה אחוז. גם נחושת מעניינת וצפויה לעלות
  תומך 05/02/2012 18:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרבה מאד השנה. אין בארץ תעודת סל, היא נסחרת בבורסת לונדון בשם COPA LN.
  סגור
 • 16.
  פשוט לפזר את התיק גם בחו" ל !!! (ל"ת)
  רפאלו 05/02/2012 10:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 15.
  אפשר לרכוש חברות נפט שלא מפיקות אותו במזה" ת.
  RF 05/02/2012 09:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במקרה של בעיות עם איראן.חשבתם על זה ?
  סגור
 • 14.
  השוק 2.5 עלייה
  היום טיסה נעימה 05/02/2012 09:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היום 2.5 עלייה ,תירשמו.
  סגור
 • רשמתי!! (ל"ת)
  אנליסט צמרת 05/02/2012 11:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 13.
  גם היום 2 אחוז פלוס
  השוק יהיה למעלה 05/02/2012 09:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תירשמו 2 אחוז עליה היום, ולמה?כי הם לא רוצים שתרוויחו, אך תקנו שורטים הם עצמם השוריסטים מופסדים המון ולעולם לא יחזירו כספם.
  סגור
 • 12.
  יש עוד אופציה :
  קוני למל. 04/02/2012 23:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לצאת מהשוק. איך לא חשבתם על זה ? תמיד תשאלו את קוני.
  סגור
 • אהבתי (ל"ת)
  גבי 05/02/2012 09:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  אפשר לקנות קרן של נפט-גז
  משקיע 04/02/2012 22:49
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ואם יש בעיות באיראן הנפט יזנק ואתה תרוויח.
  סגור
 • 10.
  עצות אחיתופל
  יהודה 04/02/2012 22:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ההצעות שמוצעות בכתבה זו כמו שורטים , אופציות מעוף וכדומה מסוכנות יותר מהמצב הרגיל שבהם מתנהל השוק . השקעה במדד ה VIX דומה יותר לרולטה רוסית מאשר הגנה על התיק . התעסקות באופציות מעוף מסוכנת מאוד ודורשת מקצועיות שרוב האנשים לא מכירים ולא יכולים לבצע . קסם שורט הוא הפתרון הסביר אולי , בתנאי שהשוק לא עולה . פוזיציות שורט על מניות בודדות לא מעשיות כי בישראל לא ניתן לבצע . בקיצור אוסף של עצות שלא כדאי להשתמש בהן
  סגור
 • 9.
  אחלה כתבה
  אריק מיכאלי 04/02/2012 21:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חשוב מאוד לדעת על ההגנות
  סגור
 • טען עוד
 • 8.
  חברה יקרים שבוע טוב........ אני אומר לכם מה
  הקלפן מלוד 04/02/2012 19:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני אומר לכם מה אני מתכוון לעשות..... אני כרגע לא רוכש מניות... ואני מחכה שקסם שורט מעוף פי 3 יגיע לשער 180 ואז אני כנראה ייקח את התעודה הנל" ומה זה אומר.? שלטווח בינוני אני לא מחזיק מהשוק כשוק שורי... שיהיה לכולם שבוע טוב ומאחל הרבה הצלחה....
  סגור
 • 7.
  מה עם מזומן, ולא לתת לבנקים לעשוק אותך בעמלות (ל"ת)
  משקיע 04/02/2012 18:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  פאסימי? ועוד פעמיים?
  bOrderline 04/02/2012 17:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמו ישראלים רבים השוגים בביטוי המילה פסימי, כנראה שגם אדון קורנפלד טועה, ועוד מעגן את השגיאה בהוספת א' אחרי ה-פ' . יש פה עורך בסביבה?
  סגור
 • 5.
  אירן על הכוונת שלי
  י 04/02/2012 15:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני לא סולח ודורש פיצויים
  סגור
 • 4.
  כתבה מעולה!קנו פוטים בהמוניכם!
  קליפ 04/02/2012 13:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רווח של אלפי אחוזים ברגע שאירן תיתקוף! רווח מיליוני % עם השמדתו של הייקום!!! קנו בכל כספיכם פוטים סולידים. לא צריך להגן על שום תיק וירטואלי
  סגור
 • 3.
  גם בישראל ניתן לסחור באופציות על מניות
  גם אצלנו 04/02/2012 13:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה ללכת רחוק - גם אצלנו יש אופציות על מניות. כיל טבע לאומי וכו' .
  סגור
 • 2.
  להוציא כספים מקופות גמל וקרן השלתמות נזילים
  jakub 04/02/2012 11:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פתרון מצויין כעת הוא להפוך את הקופות וקרנות השתלמות לכסף נזיל. אין דמי ניהול , ערך הכסף לא יורד ואפשר להיכנס מייד אחרי המפולת. (אם רוצים, כי מס של 25 אחוז הוא גבוה מאוד). אני עושה את זה בקרוב...
  סגור
 • אני כבר עשיתי ומה שלא
  אביג 05/02/2012 10:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הייתי יכול העברתי ל IRA נוהל עצמי שלי של קופת הגמל במיטב. (אפשר גם בהדס ארזים)
  סגור
 • המס יותר גבוה
  תשובה 04/02/2012 14:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  משיכה שלא כדין של כספי תגמולים תחוייב ב-35% מס
  סגור
 • מתי.....
  אבי 04/02/2012 13:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שכחת לציין מתיי לעשות זאת, שכן אם התרכיש לא יקרה , יהיה הפסד של רכישת ההגנות, וכן לא נהנה מעליות במניות. שאלת מיליון דולר......
  סגור
 • 1.
  שכחת לציין שיש מחיר לאופציות שגויות
  משקיע זהיר 04/02/2012 09:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אשר מפחית את תשואת התיק ואף מקזז אותה לחלוטין
  סגור