"תמשיך לרדת"; "מטיבה עם נוטלי המשכנתאות במסלול הפריים"

אורי גרינפלד מפסגות: "ניתן לייחס את הורדת הריבית בעיקר להתרבות הסימנים למיתון באירופה". אמיר כהנוביץ' מכלל פיננסים: "אנו מעריכים כי בנק ישראל יותיר את ריבית חודש מרץ על כנה"
|
(2)
התגובות להפחתת הריבית:
הועדה המוניטרית בראשות נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר קבעה כי פברואר תרד ל-2.5% בשל "צפי להמשך האטה בצמיחה". בין הנימוקים להחלטה: ירידה בביקושים העולמיים, רמות ומגמות הריביות בעולם, האטה באינפלציה, אי ודאות באירופה וירידה מתונה במחירי הדירות.

נציין כי זו הפעימה השלישית של הפחתת ריבית ע"י בנק ישראל לאחר שהריבית עמדה על 3.25% מיוני עד ספטמבר שנה שעברה. ההחלטה הפתיעה חלק מהכלכלנים שהיו חלוקים באשר לצפי טרם ההחלטה כעת הכלכלנים מגיבים להפחתת הריבית ולצפי להמשך.

"הריבית תמשיך לרדת בחודשים הקרובים אם כי בקצב איטי"

אורי גרינפלד, מנהל מחלקת המאקרו בפסגות: "לאור העובדה שסביבת המאקרו המקומית אינה כזו התומכת בהורדת הריבית, ניתן לייחס את הורדת הריבית בעיקר להתרבות הסימנים למיתון באירופה והאטה בסחר העולמי אשר צפויים להשפיע על פעילות המשק הישראלי".

בהמשך נכתב: "העובדה כי בנקים מרכזיים רבים בעולם עברו גם הם לתהליך של הפחתות ריבית מעניקה לבנק ישראל רוח גבית להמשך תוואי ההפחתות. אנו מעריכים כי הריבית תמשיך לרדת בחודשים הקרובים אם כי בקצב איטי וזאת על מנת לאפשר לבנק לשמור תחמושת מוניטארית להמשך הדרך".

אמיר כהנוביץ', כלכלן ראשי בכלל פיננסים כתב: "בהסברים של בנק ישראל עצמו ניתן לראות כי התנאים הכלכליים לא תמכו כולם בהפחתת הריבית, כגון שיפור הנתונים הכלכליים בארה"ב והעליות בשוקי ההון. בנק ישראל לא 'שמר' תחמושת אבל גם לא הייתה לו סיבה לכך. העלאה מאוחרת של הריבית הייתה עשויה להיות מאוחרת מידי. הוא מעדיף לקחת סיכון מאשר סיכון משבר ביקושים"

"אנו מעריכים כי בנק ישראל יותיר את ריבית חודש מרץ על כנה ברמה של 2.5% ולאחר מכן יעדיף לשבת על הגדר ברמות הללו עד להתבהרות כיוון הכלכלה העולמית והישראלית בפרט", מוסיפים בכלל פיננסים.

כיצד יושפעו תשלומי המשכנתאות?

ערן כרמל, מנכ"ל טאבו ישיר משכנתאות מקבוצת קו מנחה, מסר: הורדת ריבית בנק ישראל מטיבה עם נוטלי המשכנתאות במסלול הפריים, עם זאת הגבלת בנק ישראל בדבר שימוש במסלול הפריים מחודש מאי 2011 אינה עומדת בקנה אחד עם מגמת הורדת הריבית שנכפתה על כלכלת ישראל בחודשים האחרונים".

"לדוגמא : 250,000 שקלים במסלול הפריים לתקופה של 20 שנה שילמו לפני ההורדה כ 1,443.48 שקלים ומחודש פברואר ישלמו 1,411.66 שקלים, כ- 31.83 שקלים פחות"
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  הורדת ריבית תעודד עליית מחירים במשק, זו טעות
  יוס 24/01/2012 04:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  להוריד את הריבית.
  סגור
 • 1.
  בנק ישראל מחבל במאמצים להוריד את מחירי הדירות (ל"ת)
  שוב מתדלק בועה 24/01/2012 00:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות