האנליסט גרינקורן: "החקירה נגד פייסבוק? מכה קלה בכנף"

|
(2)
התפתחויות בעייתיות
על פי פרסומי פייסבוק החברה עשוייה בקרוב לשלם מיליארדים למס הכנסה. זאת לאור חקירת משרדי מס ההכנסה האמריקני לגבי הלגיטימיות של מעברה של החברה למדינת אירלנד בשנת 2010. הרישום באירלנד מאפשר לרשת החברתית לשלם מס חברות מן הנמוכים באירופה. 
הקנס שמרחף מעל לראשה של פייסבוק יכול להגיע עד לכדי 5 מיליארד דולר - לא כולל ריבית. הנהלת החברת טענה כי אינה אדישה להתפתחויות האחרונות וכי קנס שכזה יהיה בעל השלכות ברורות על מצבה הפיננסי. מי שאינו מודאג מדי מההשלכות של הקנס הוא האנליסט ג'וזף גרינקורן, מנכ"ל מוריס גרופ המלווה את פייסבוק עוד לפני הנפקת החברה. גרינקורן נשאר אופטימי ושורי מאוד על מניית החברה למרות החדשות האחרונות שדיווחו על הסתבכות של פייסבוק עם רשויות המס בארה"ב.
גרינקורן מעריך כי פייסבוק תקבל בסופו של דבר קנס קטן יותר ממה שכולם חושבים. הסיבה לכך היא שמדובר על חקירה הקשורה בשנת 2010, אז העבירה החברה את הפעילות שלה לאירלנד. הקנס שתקבל פייסבוק יהיה בהתאם להכנסות החברה באותה התקופה, אז היה לחברה הכנסות נמוכות יותר. בתרחיש הגרוע ביותר, פייסבוק תשלם קנס של עד 2 מיליארד דולר, החברה יושבת היום על היקף של 24 מיליארד דולר כך שמקובל במכה קטנה בכנף גם בתרחיש הגרוע ביותר.  
גרינקורן הסביר כי בשלב הנוכחי, יש להערכתו לפייסבוק פוטנציאל התחזקות של כ-45% לעבר מחיר יעד של 175 דולר למניה אליו היא תגיע ב-2017. שווי החברה על פי המספרים האלה צפוי להתקרב לכ-450 מיליארד דולר, הסיפור של פייסבוק צפוי להמשיך להיות סיפור הצלחה מסחרר בדרך לחברה של כחצי טריליון דולר, עדיין כמחצית מאפל, אבל כמובן שגם בעתיד לפייסבוק יהיה לאן לשאוף. 
ביום רביעי האחרון, פרסמה פייסבוק את הדו"ח הרבעוני שלה. החברה הציגה הכנסות עתק של 6.44 מיליארד דולר לצד רווחים של יותר מ-200 מיליארד דולר. אם כי בד בבד סמנכ"ל הכספים של החברה טען כי מבחינת פרסום ברשת החברתית, הם הגיעו לנקודת האופטימום. 
לגבי מנועי הכנסה עתידיים שאינן פרסומות, גרינקורן לא פוסל אפשרות של הנפקה של אחת מהחברות הבנות של פייסבוק, שתניב למשקיעים ערך נוסף. לדבריו, החברות שנרכשו על ידי פייסבוק לא יהיו חייבות להישאר חברות פרטיות לנצח. כפי שראינו את עליבאבא מנפיקה את עליבאבא פיי, כך אנו עשויים לראות בעתיד הלא רחוק הנפקות של חברות בנות של פייסבוק, כשהחברה הבשלה ביותר להנפקה כזו היא אינסטגרם. הנפקות של חברות בנות מצליחות מזרימות הון לחברה האם ובדרך כלל משפרות בתורן את סנטימנט המשקיעים על המניה.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  עם פייסבוק הוא לא טעה פעם אחת (ל"ת)
  גם אני 01/08/2016 23:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  וואלה נתת המלצה על טויטר.. תראה איפה המניה.
  אני 01/08/2016 19:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עדיף תצא לפרסומות
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות