שאלת הצמיחה: יש סימנים לשיפור כלכלי, ופישר - על מה הוא מאותת?

נירה שמיר, כלכלנית ראשית ומנהלת מחלקת מאקרו כלכלה ואנליזה בנקאית בנק דיסקונט, מתייחת לנתוני המאקרו האחרונים על הכלכלה המקומית
|
(1)
נירה שמיר
שנת 2012 הסתיימה באקורד צורם בתעשייה המקומית, כאשר הייצור התעשייתי נסוג בחודש דצמבר בשיעור חד של 5.3%. יתרה מזאת, ייצור ענפי הטכנולוגיה העלית, קטר הצמיחה של השנה החולפת, התכווץ ב-12%. יש לציין, כי החולשה בכלכלה המקומית והעולמית ניכרת היטב בנתוני התעשייה. המכירות לשוק המקומי בנסיגה זה החודש החמישי ברציפות, והמכירות לחו"ל (שסובלות מהתחזקות השקל וחולשה בביקושים) התכווצו ב-3.7%.

ובכל זאת, לא כל שנת 2012 הייתה חלשה. כפי שניתן לראות בגרף, עד הרבעון השלישי, נרשמה מגמת התרחבות בייצור התעשייתי. בסיכום השנה החולפת, צמח הייצור ב-3.7%, לעומת 2% ב-2011. כאמור, את צמיחת התעשייה הוביל מגזר הטכנולוגיה העלית, עם גידול של 8%, כאשר למפעל "אינטל" החדש הייתה תרומה מכרעת.

בראיה קדימה, האינדיקטורים לפעילות התעשייה עשויים להצביע על מפנה. אולם יש להמתין ולהיווכח שאכן מדובר בשינוי מגמה, ולא בשיפור זמני. ייבוא חומרי גלם, כפי שניתן לראות בגרף, שיקף נסיגה במשך מספר חודשים, וחזר לרמה ששררה בתחילת 2012 - אך לאחרונה רשם גידול מסוים.

בנוסף, מדד מנהלי הרכש בתעשייה נמצא זה החודש השמיני ברציפות מתחת לרמה של 50 נקודות (טריטוריה שלילית). אך המדדים האחרונים מצביעים על מגמת שיפור, תוך עלייה בהזמנות ליצוא ובתעסוקה, ובאופן מזערי אף בתפוקה.

אם נוסיף לסימנים אלה, את ההערכות בדבר ההאצה הצפויה בכלכלה הגלובלית במחצית השנייה של השנה, שתלווה בגידול בביקושים ליצוא הישראלי, הרי שאפשר ובחודשים הקרובים נראה שיפור בביצועי התעשייה הישראלית.

אולם, נכון לרגע זה, נתוני הייצור התעשייתי, מתווספים לאינדיקטורים רבים המצביעים על ההאטה במשק, ובהם המדד המשולב שעלה בינואר ב-0.19%, לאחר ארבעה מדדים בשיעור ממוצע של 0.06%, מדדי הפדיון בשירותים ובמסחר שיורדים, נתוני התוצר לרבעון האחרון שאכזבו ועוד. אינדיקטורים אלו, יחד עם סביבת האינפלציה המתונה והשקל החזק, תומכים, להערכתנו, בהורדת נוספת, על-מנת להמריץ את הפעילות הכלכלית. נראה כי הצעדים החדשים בתחום המשכנתאות עליהם הכריז אתמול , נועדו, בין היתר, להכשיר את הקרקע להורדת הריבית.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מעניין את הרייקופ שלי..
  איש הקרדית 20/02/2013 17:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה זה רייקופ, תשובה בגוגל
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות