פרשת וישלח - על פיזור סיכונים וקבלת החלטות קשות

מה אפשר ללמוד מההכנות של יעקב לקראת המפגש עם עשו על קבלת החלטות? על עיקרון של פיזור השקעות וניהול סיכונים? ואיך זה קשור למניית טבע
|
(12)
ספר תורה, צילום: יחצ

פרשת השבוע הנוכחית וישלח, עוסקת בין היתר במפגש בין האחים עשו ויעקב, אך מתחילה בשלב ההכנות של יעקב לקראת הפגישה. יעקב ירא מהפגישה ומקבל דיווחים לפיהם עשו מתקדם לעברו יחד עם 400 איש. עם זאת, יעקב מצליח לקבל החלטות מחושבות תחת לחץ מהן ניתן ללמוד רבות על קבלת החלטות ואסטרטגיה.

ראשית יעקב מחליט לפעול במספר אפיקים שונים האחד ממשנהו בכדי לאפשר הכנה מיטבית. האפיק הראשון הוא חלוקת המחנה שלו לשניים, האפיק השני הוא התפילה אותה נושא, והאפיק השלישי והאחרון הוא שליחת מתנות מדורגות אל עבר אחיו בניסיון לפייסו. גם בעולם העסקי נערכים לתרחישים רבים ובלתי צפויים ועל כן מומלץ לפעול במספר אפיקים ולא להסתמך על אפיק בודד.

ההחלטה הראשונה אותה יעקב מקבל מעוררת השתאות, תחילה מיכולתו של יעקב לקבל החלטות כה קשות תחת לחץ כה רב, ולאחר מכן מהיצירתיות וההיגיון הרב שמאחוריה. יעקב מבין שייתכן שאין ביכולתו להגן על כל מחנהו ולכן הוא מעדיף לחלק אותו ובכך להציל לפחות חלק ממנו. 

בתחומים רבים ממליצים לא "לשים את כל הביצים בסל אחד", בדומה למה שעמד ככל הנראה בבסיס החלטתו של יעקב. גם בעסקים ובכלכלה נהוג להמליץ לפזר השקעות ולא להסתמך על אפיק אחד טוב ככל שיהיה. בכך שמפצלים את אפיקי ההשקעה מקבלים המשקיעים פיזור גם של הסיכון ובכך מקטינים את הסיכוי ליפול. הדבר נכון גם בנוגע לסמכויות ולניהול, ריכוזיות וסמכויות נרחבות על אדם או חברה מסוימת עלולים לפגוע בביצועים.

הכנות יעקב למפגש - החלטות קריטיות
בפרשה הקודמת עסקנו בביטוי "ברחל בתך הקטנה", בנוגע לדקדקנות החוזה בין יעקב ללבן. יעקב הגיע לבית לבן בהמשך ל-"מכירת הבכורה" בנזיד עדשים. יעקב למעשה נמצא במנוסה מעשו כשבתחילת פרשת השבוע הנוכחית מתכונן יעקב לפגישה עם עשו (שתתרחש רק בהמשך הפרשה).

יעקב שולח שליחים אל עשו בכדי לפייסו ולהודיע לעשיו על שובו, אך השליחים שחוזרים מספרים לו כי עשו הולך לקראתו עם ארבע מאות איש.

יעקב ירא מפני אחיו ומתכונן לקראת המפגש בשלוש דרכים שונות, כפי שרש"י מיטיב לפרש: "התקין עצמו לשלשה דברים: לדורון, לתפילה, ולמלחמה". הדרך הראשונה בה הוא מתכונן היא פיצול המחנה שלו, האנשים והרכוש, לשניים - "וַיַּחַץ אֶת־הָעָם אֲשֶׁר־אִתּוֹ וְאֶת־הַצֹּאן וְאֶת־הַבָּקָר וְהַגְּמַלִּים לִשְׁנֵי מַחֲנוֹת". הרציונל שמנחה את יעקב הוא שאם מחנה אחד יוכה במלחמה, לפחות חלק מן הרכוש והאנשים ינצלו, אך עוד נחזור להחלטה זו.

הדרך השנייה בה נוקט יעקב היא תפילה: "הַצִּילֵנִי נָא מִיַּד אָחִי מִיַּד עֵשָׂו כִּי יָרֵא אָנֹכִי אֹתוֹ פֶּן יָבוֹא וְהִכַּנִי אֵם עַל בָּנִים". הדרך השלישית היא שליחת מתנות בצורה מדורגת באמצעות שליחים שיוצאים בזה אחרי זה, כשיעקב מנחה אותם לפייס את עשו בדבריהם: "מִנְחָה הִיא שְׁלוּחָה לַאדֹנִי לְעֵשָׂו".

יעקב מכין את עצמו לגרוע מכל ועל כן נערך לכל תרחיש ופועל בשלושה מישורים שונים האחד מן השני. מדרך הפעולה בה הוא נוקט ניתן ללמוד רבות, ראשית יעקב לא נותן לפחד לשתק אותו דבר אשר מאפשר לו להתכונן למפגש בצורה המתאימה. שנית יעקב בוחר לפעול במספר אופנים שאינם קשורים אחד לשני ובאמצעות זאת הוא מכין עצמו בצורה המיטבית למפגש. הוא מבין שלא מספיק רק להתכונן למלחמה או לחלופין רק להתפלל אלא הוא זקוק לשילוב של שלושת הדברים.

חלוקת המחנה - לא לשים את כל הביצים בסל אחד
באשר לחלוקת המחנה, יעקב מתגלה כמנהיג קר ושקול, ומקבל החלטה רציונאלית אך קשה. הוא מחליט לפצל את המחנה שלו ובכך להציל לפחות חלק ממנו מידי עשו. ההחלטה על אף הקושי הרגשי שבה היא הכרחית, לפעמים מוטב להציל חלק אחד על פני הפחד לאבד הכל.

בהקבלה לעולם העסקי, פעמים רבות משקיעים ובעלי תפקידים נאלצים להתמודד עם אתגרים או אירועים לא צפויים. על כן, בדומה ליעקב כדאי להתכונן לקראתם במספר מישורים מנותקים זה מזה לצורך הכנה מיטבית - לפעמים צעד אחד טוב ככל שיהיה אינו מספיק. 

עקרון נוסף אותו ניתן ללמוד הוא עיקרון הפיזור, או כפי שאומר הביטוי המפורסם "לא לשים את כל הביצים בסל אחד". כמשקעים מוטב לא לסמוך על אפיק השקעה בלעדי ולפזר את ההשקעות. או כפי שהציע התלמוד "ואמר רבי יצחק, לעולם ישליש אדם את מעותיו, שליש בקרקע ושליש בפרקמטיא (במסחר) ושליש תחת ידו" (בבבא מציעא, מב ע"א).

ומהפרשה לפרקטיקה - אל תקחו סיכון גדול מדי - זה נכון בכלל, וזה נכון שבעתיים בעולם ההשקעות. חשוב לפזר את ההשקעות שלכם - אסור להשקיע את כל כספכם במניה אחת בודדת. מה יקרה אם למרות הציפיות החיוביות שלכם, המניה הזו תיפול?

מסתבר שמשקיעים לא מעטים השקיעו חלק גדול מכספם במניית טבע +4.5% טבע 3,573 +4.5% טבע בסיס:3,419 פתיחה:3,496 גבוה:3,626 נמוך:3,471 תמורה:45,930,380 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: - הם ראו חברה ישראלית שהופכת עם השנים לחברה גלובלית מובילה, הם ראו מניה שמספקת תשואה מרשימה על פני השנים, והם הגדילו את השקעתם - "טבע היא השקעה לפנסיה". אבל לא לעולם חוסן - מניית טבע ירדה על רקע התנהלות שגויה ואולי אף רשלנית של מנהליה בעת רכישת אלרגן בסכום עתק של קרוב ל-40 מיליארד דולר. סכום שגרם לטבע להפוך לחברה מאוד ממונפת. במקביל החולשה בשוק התרופות הגנריות והתחרות מול התרופה העיקרית של החברה - הקופקסון המיועדת לטיפול בטרשת נפוצה, התבטאו בתוצאות עסקיות חלשות. טבע עברה רה ארגון ופיטורים (בכמה סבבים), כאשר מנייתה צונחת מהשיא בכ-80%.

אז - חשוב לפזר בין מניות (או להשקיע במכשירים שמפזרים השקעות - קרנות סל, קרנות נאמנות, קרנות מחקות), וחשוב לפזר בין אפיקים שונים - לא רק מניות. תיק ההשקעות שלכם צריך להיות בחלקו סולידי, בחלקו מנייתי - תלוי כבר באפיון הצרכים שלכם - לכמה זמן ההשקעה? עד כמה אתם מסוגלים לעמוד בהפסד? מקורות נוספים שלכם ועוד. 

תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  מאיפה הרעיון של פרשת השבוע ולהקבילו לעולם המסחר
  מת מסקרנות 15/12/2019 00:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מעניין לדעת ,האם הרעיון להביא את פרשת השבוע ולהקבילו לעולם שוק ההון לקוח משולם חייט משום שכך הוא טוען ויוצא בהצהרות אשמח שתצא הבהרה בנושא
  סגור
 • מי זה משולם חייט?
  מערכת Bizportal 15/12/2019 10:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא קשור אליו
  סגור
 • 10.
  כתבה מעולה איתן !!! אתה גורם לי להיכנס לביזפורטל (:
  יוני 14/12/2019 22:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שאפו .
  סגור
 • 9.
  יפה מאוד נהנתי (ל"ת)
  ראלי 14/12/2019 18:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  יותר מידי מלל
  דור 14/12/2019 10:22
  הגב לתגובה זו
  1 1
  יותר מידי מלל, יותר מידי חזרות על אותם נושאים, לרעיון שניתן לכתוב בחמש שורות.
  סגור
 • טען עוד
 • 7.
  שכוייח
  שלמה 13/12/2019 14:10
  הגב לתגובה זו
  2 2
  יפה מאוד, נהנה מאוד מהפרשנות,
  סגור
 • 6.
  תחילה יש להתפשר ואם צריך להילחם נלחמים
  לילי 13/12/2019 13:49
  הגב לתגובה זו
  4 0
  החוזה בין יעקוב לעשו כשר למהדרין החוזה בין יעקובלבן הארמי נוגד את זכויות היסוד של לאה החסויה /ביתו של לבן הארמי ולכן אין לכבדו . יש לנסות ולפתור מחלוקת בשלום ואם אין ברירה נלחמים
  סגור
 • 5.
  כתבה מעולה! תודה! (ל"ת)
  איתמר 13/12/2019 13:09
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 4.
  אבל המסקנה לגבי טבע לא נכונה
  נחמד 13/12/2019 12:41
  הגב לתגובה זו
  3 1
  ואם המשקיע שם שליש מכספו בטבע שליש במניות הגז ושליש בכיל אזי אין הבדל אם השקיע ב 3 מניות שהיו להיט ותקווה גדולה ושלשלתם לא הגשימו שום תקווה בגלל הפוליטיקאים שהתערבו , בגלל שישנסקי על הגז ועל כיל . על דיבידנדים ממניות הגז יש מס גבוה לאזרח הפשוט שצריך להגיש דוחות ולקזז המסקנה הכי טובה היא לא להשקיע בבורסה כי היא לימון סחוט של הפוליטיקאים גם המס גבוה גם חוקים כמו חובת הגשת דוח מחזור שהנהיג לפיד על סכום זעיר ושבוטל אחכ . בעשור האחרון מי שקנה דירה הרויח אבל כדאי לקנות דירה אחת בישראל והשאר בחו"ל
  סגור
 • 3.
  סחורות ומזומן זה הזמן (ל"ת)
  יוחנן 13/12/2019 11:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  גורביץ
  שלמה 13/12/2019 10:56
  הגב לתגובה זו
  1 1
  היכן אתה-שלחת משהו אחר לחרטט במקומך
  סגור
 • 1.
  יפה! (ל"ת)
  יורי 13/12/2019 10:06
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות