3 צעדים חשובים בדרך להצלחתו של עסק חדש

|
ביז 213, צילום: Pixabay

החודשים והשנים הראשונות לפעילותו של עסק חדש הם לרוב גם התקופה המאתגרת ביותר בחייו של העסק, תקופה בה בעליו נלחמים לשם הצלחתו והישרדותו כנגד תחרות השוררת במשק ואתגרים נפוצים רבים נוספים, כאשר לרוב גם חוסר הניסיון היחסי של הבעלים/מנהלים מהווה אתגר בפני עצמו. לכן, נביא כאן שלושה צעדים יחסית פשוטים אך הכרחיים ביותר, כאלו אשר כל בעל עסק חדש יכול וצריך לעשות על מנת להגדיל משמעותית את סיכויי העסק לשרוד ולשגשג. להלן שלושה צעדים קריטיים בדרך להצלחתו של העסק החדש:

1. קבלת ייעוץ עסקי צמוד – בעלי עסקים חדשים רבים נמנעים משכירתו של יועץ עסקי אשר ילווה אותם במהלך תקופת הפעילות הראשונה של העסק, ממגוון סיבות כגון רצון לחסוך בהוצאות, מחשבה כי אין ליועץ עסקי חיצוני מה ללמד אותם וכד'. בפועל, אין טעות קשה מזו – שכירתו של יועץ עסקי מומלץ ומנוסה, אפילו אם רק לכמה פגישות ייעוץ ממוקדות, היא פעולה אשר יכולה בקלות להעלות משמעותית את סיכוייו של העסק לשרוד את החודשים הראשונים והמאתגרים ביותר. כפי שנראה גם בשני הצעדים הבאים שנתאר, יועץ עסקי מאפשר לבעליו של העסק לסקור את כל המתרחש במבט על, לעשות סדר בדברים, לסגל לעצמו מנהגים רצויים וחשובים בהתנהלותו היומיומית השוטפת ולערוך תכניות לעתיד, באופן מקצועי ומפורט. כמובן חשוב לוודא שמדובר ביועץ עסקי מנוסה אשר עבד עם לא מעט עסקים קטנים ומתחילים, או עם עסקים מתחום פעילות דומה.

2. בניית תקציב ותזרים מזומנים – לאחר שכירתו של יועץ עסקי מנוסה ויחד עימו יש לבנות תקציב שנתי לעסק, כמו גם תזרים מזומנים למשך תקופה של לפחות כמה חודשים טובים קדימה. בניגוד לדעה הרווחת בקרב בעלי עסקים חדשים ובלתי מנוסים רבים, בנייה נכונה של תזרים מזומנים אינה מסתכמת בתכנון מפורט של מועדי התקבולים וההוצאות, אלא כוללת נתונים שונים נוספים וירידה לפרטים. יחד עם התקציב של העסק לשנה הקרובה, כמו גם מספר תכניות כלליות יותר נוספות שרצוי להכין (דוגמת תכנית עסקית או תכנית צמיחה ארוכת טווח), יהוו תזרים מזומנים ושאר התכניות הללו את התשתית הפיננסית על פיה ניתן יהיה לנווט נאת העסק במשך השנים הראשונות לפעילותו.

3. גיוס אשראי והלוואות לעסק – כמעט ואין עסקים אשר אינם זקוקים כלל להלוואה או אשראי המגיע בצורה אחרת כלשהי, אם לא כרגע אז בעתיד הקרוב. גם כאן, על מנת לוודא כי אתם נוטלים את ההלוואות לעסק הטובות והנכונות ביותר מבחינתכם (בתנאים הטובים ביותר, מהגוף המתאים ביותר וכד') מומלץ כאמור להתייעץ עם אנשי מקצוע חיצוניים ובלתי תלויים (כלומר, לא ביועצים של הבנק המלווה לכם את הכסף...). גם כאן ייעוץ עסקי צמוד יכול לסייע משמעותית – יועץ עסקי טוב אמור להתמחות גם בנטילת הלוואות לעסק ולסייע לכם באופן כללי בגיוס אשראי. אין זה אומר בהכרח כי על היועץ להיות מעורב בכל שלב ושלב של המשא ומתן עם הבנק, אלא עליו פשוט לסייע לתכנן את מערך גיוס האשראי ולהכווין אתכם בנוגע לסוג ההלוואות הרצויות והמתאימות ביותר מבחינת העסק שלכם ומצבו הנוכחי. גיוס אשראי מוכוון ומקצועי יכול לעשות את כל ההבדל בשנים הראשונות של העסק – תנאים נוחים יותר יכולים לבוא לכדי ביטוי באופן משמעותי בשורת הרווח השנתי של העסק, ולפתוח עבורו פתח להלוואות נוספות עבור התרחבות עתידית בהמשך הדרך.

לסיכום, אין דרך להבטיח את הישרדותו ושגשוגו של עסק חדש בתחילת דרכו, אך בהחלט ישנם כמה צעדים חשובים שניתן לנקוט על מנת להגדיל משמעותית את הסיכויים לכך שזה מה שבכל זאת יקרה בסופו של דבר.

היכנסו לאתר כאן ותקבלו מידע אודות ייעוץ פיננסי וטיפים מנצחים לניהול פיננסי נכון לעסק שלכם.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות