לאחר זינוק במאזנו בשבוע האחרון, הפד' בדרך לזעזע את השווקים?

בעולם שהבנקים המרכזיים משפיעים על השווקים, מעקב אחר המאזנים שלהם מסביר כמעט כל תנועה
|
(5)
לאחר זינוק במאזנו בשבוע האחרון, הפד' בדרך לזעזע את השווקים?
שבוע המסחר אמנם לא נסגר עדיין, אך ניתן כבר להגיד כי המאפיין העיקרי בימי המסחר האחרונים בוול סטריט הוא התנודתיות. בכל יום במהלך השבוע האחרון ביצעו המדדים תנודות חדות תוך יומיות, אך הכרעה למהלכים משמעותיים טרם התקבלה במדדים. השבוע הבנק המרכזי ביפן חשף כי הוא קנה כ-75% מכלל האג"ח הממשלתי שהונפק במהלך השנה האחרונה (לכתבה המלאה), ולכן בעולם שבו הבנקים המרכזיים מהווים תפקיד מרכזי בשווקים, מעקב אחרי המאזנים של הבנקים המרכזיים הוא לפעמים הדבר היחידי שמשפיע.
כפי שצפינו במהלך השבוע שעבר (לכתבה המלאה), מאזן הפד' זינק השבוע בכ-8.5 מיליארד דולר, ובסה"כ השלים עלייה של קרוב ל-10 מיליארד בשבועיים האחרונים. למרות העלייה המרשימה, יש לציין כי "שבוע הרכישות מחדש" של הפד' היה נמוך משמעותית מהחודש הקודם. בפברואר זינק המאזן בלמעלה מ-21 מיליארד דולר במהלך "שבוע הרכישות", מהלך שעזר למדדים להתאושש מהנפילות בתחילת פברואר (לכתבה המלאה). ובמילים פשוטות: הפד' צמצם משמעותית את התמיכה שלו בשווקים אך עדיין תמך בשוק, דבר המסביר את "חוסר ההחלטיות במדדים".
מדוע יש שינויים כה גדולים במאזן הפד'?
בניגוד לתוכנית הרכישות של הפד", תוכנית צמצום המאזן לא עובדת ברצף קבוע. הפד" איננו מוכר את האג"ח, אלא מקטין את השקעותיו מחדש של האג"חים שנפדים, ולכן ירידה במאזן מתרחשת רק כאשר יש  פדיונות גדולים, בשאר הזמן הפד" רוכש משקיע מחדש  בשוק, כאשר עיקר הרכישות מחדש מתבצעות סביב ה-13 לחודש (זו הסיבה שפרסמנו בשבוע שעבר כי מאזן הפד' צפוי לקפוץ השבוע).
התוכנית הנוכחית של הפד" צמצום נוסף של 20 מיליארד נוספים במרץ, והגדלה ל-30 מיליארד דולר ב-3 החודשים שלאחר מכן. לקראת הרבעון האחרון הפד" צופה כי כל חודש הוא יקטין בכ-50 מיליארד דולר.
מה קורה בחודשיים הקרובים?
 
התחזית לעתיד מבחינת צעדי הפד' איננה מעודדת לשווקים. בשבועיים הקרובים הפד' צפוי לצמצם משמעותית את מאזנו, והלחץ על השווקים צפוי להתחדש. נציין כי הפד' מאחר ובגדול בינתיים את הלו"ז שלו בנוגע לצמצום המאזן (צמצם בפחות מ-25% את אחזקותיו באג"ח מגובה משכנתאות).
נציין כי רוב הפדיונות שהפד' מצמצם בהם מתרחשים בסוף כל רבעון. ולכן, למרות צמצום המאזן המאזן בשבועיים הקרובים, האירוע המשמעותי ביותר צפוי לקראת סוף אפריל-תחילת מאי. בתאריכים אלו צפוי הפד' לצמצם בדומה לצמצום שביצע בתחילת פברואר.
מאזן הפד' השבוע: זינוק של 8.5 בחודש האחרון, הצפי לסוף מאי נותר דמיוני למידי.
הפד' צפוי להתכנס במהלך השבוע הבא ולהכריז על העלאת ריבית נוספת ברמה של 0.25%, אך הנתון הקריטי לשווקים יהיה ההתייחסות למאזן הפד'. נכון לעכשיו, צעדיו של הפד' צפויים כמעט בוודאות להביא לירידות חדות בחודשיים הקרובים, את מי יאשימו? טראמפ מספק לאחרונה כותרות רבות.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  ספקולציה נטו..כל קשר למציאות
  ברבור 18/03/2018 17:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מוטל בספק
  סגור
 • 3.
  קונה הכל בחינם ועוד משלמים לו שיקח הזבלה (ל"ת)
  קוקו 16/03/2018 22:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  מכינים את המפולת - הבנקים מאבדים שליטה על המצב
  דן 16/03/2018 18:06
  הגב לתגובה זו
  11 1
  זהירות מרבית .
  סגור
 • 1.
  פרופ'100
  אני והם ואנחמו 16/03/2018 17:19
  הגב לתגובה זו
  16 2
  כתבה טובה מאד. זה יבוא הרבה יותר מהר "מהעתיד הקרוב"!!!תומך בהדעתנו עמיתו של פרופ' אבירם שלנו הפרופסור העילוי ג'יימס האריס סימונס מקים הקרן המובילה בעולם בתשואותיה מזה 30 זנה מדליון רנסאנס.
  סגור
 • סימוכין - מי תומך?
  עובדות 17/03/2018 21:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סימוכין?
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות