יבנו מהר? שינויים ברשימת החברות הזרות שיגיעו לבנות בישראל

 | 
(7)
יואב גלנט, צילום: ששון תירם; לילך צור
משרד הבינוי והשיכון עדכן את החברות הצפויות לבוא ולבנות בישראל. מדובר ב-6 חברות בנייה (5 סיניות ו-1 מפורטוגול) שכל אחת רשאית להביא 1,000 עובדים והן יפעלו בשיתוף פעולה עם קבלן ישראלי. בהתאם לתנאי המכרז, ששת החברות שנבחרו באוקטובר נדרשו לעבור בדיקת נאותות בכדי להגיע ולבנות בישראל, אך 2 חברות סיניות לא הציגו נתונים מתאימים ועל כן הוסרו מהרשימה ובמקומן נכנסו לרשימת 2 חברות אחרות מסין.
בעקבות בדיקת הנאותות הוצאו מהמאגר שתי חברות (Jiangsu First construction Corporation, China Haushi Enterprise Co Ltd) ובמקומן הצטרפו כאמור שתי החברות הבאות בדירוג אשר צלחו את בדיקת הנאותות.
ממשרד הבינוי והשיכון נמסר כי החברות שהתווספו במקום אלו שלא עברו את בדיקת הנאותות הן החברות הסיניות הבאות:
 
 • Longxin Construction Group Co. Ltd, חברה סינית בבעלות פרטית, הממוקמת בעיר האיימן שבפרובינציית ג'יאנגסו. החברה הוקמה בשנת 1958 ועוסקת בקבלנות בנייה, כמו גם בפיתוח תעשייתי, פיתוח נדל"ן ומחקר ועיצוב. החברה מעסיקה כ-12,000 עובדים, ובנתה בין היתר בסין, אלג'יריה וערב הסעודית. היקף הכנסותיה עומד על למעלה ממיליארד דולר בשנה.  
 
 • Jiangsu Shuntong Construction Group Co. Ltd היא חברה סינית בבעלות פרטית העוסקת בבנייה, וממוקמת בעיר ג'ואגנג שבפרובינציית ג'יאנגסו. החברה הוקמה בשנת 1968 ומתמחה בעבודות הנדסה אזרחית ובנייה למגורים, ובנתה בין היתר בסין, בסינגפור ובאיחוד האמירויות. היקף הכנסותיה של החברה עומד על למעלה מ-1.4 מיליארד דולר בשנה, והיא מעסיקה כ-18,600 עובדים, ובכללם קרוב ל-200 מהנדסים.

ארבעת החברות שנבחרו כבר באוקטובר ועברו את בדיקת הנאותות כפי שנמסרו ממשרד הבינוי והשיכון:
 
 • Beijing Construction Engineering Group Co. Ltd חברה בבעלות ממשלתית סינית אשר עוסקת בתחום הבניה מאז שנת 1953 ומשרדיה הראשיים ממוקמים בבייג'ינג. היקף ההכנסות של החברה עומד על למעלה מ- 2 מיליארד דולר והיא מעסיקה עשרות אלפי עובדים בעולם. החברה ביצעה פרויקטים רבים בתחום הבניה למגורים במספר רב של מדינות בעולם, בין היתר החברה בנתה בסין, ארצות הברית, אנגולה, אוסטרליה, הרפובליקה של קונגו ומאוריציוס.
 
 • Everbright International Construction Engineering Corporationהחברה ממוקמת בבייג'ינג בסין, והיא בעלת ניסיון רב בבנייה למגורים במספר מדינות כולל בסין, מלזיה וערב הסעודית. כמו כן ביצעה החברה בעבר פרויקטים רבים בתחום התשתיות האזרחיות השונות. מחזור ההכנסות של החברה עומד על למעלה מ- מיליארד דולר.
 
 • JiangSu NanTong No. 2 Construction Engineering (Group) Co., Ltdהחברה ממוקמת בעיר ננטונג, מחוז ג'יאנגסו, בסין. עוסקת בבנייה למגורים, בניית תשתיות, הפעלת מנופים ומתקני הרמה בסין, בסינגפור ובקנדה. מחזור ההכנסות של החברה בשלוש השנים האחרונות עומד על למעלה מ- 4 מיליארד דולר. החברה הוקמה בשנת 1985 והיא מעסיקה מעל 3000 מהנדסים ועשרות אלפי עובדים נוספים.
 
 •   Mota Engil Engenharie E Construction, S.Aהחברה אשר הוקמה בשנת 2006 ומעסיקה אלפי עובדים ממוקמת בעיר פורטו בפורטוגל. לחברה ניסיון עשיר בבניה למגורים בתחום הבניה הרוויה בפורטוגל ומחוצה לה ובין היתר בנתה החברה פרויקטי מגורים בצ'כיה, פולין, ופרו. מחזור ההכנסות של החברה הממוצע בשלוש השנים האחרונות עומד על למעלה מ- 400 מיליון דולר.

בין תנאי הסף המרכזיים שנקבעו בקול הקורא ובהן עומדות החברות: מחזור הכנסות שנתי בהיקף של לפחות 300,000,000 דולר בממוצע לשנה מפעילות בענף הבניה והתשתיות; שיעור מלאי של ציוד וחומרים לבניה של לפחות  30% מכלל הרכוש הקבוע של החברה; ניסיון קודם של ביצוע 15 פרויקטים שונים של בניה למגורים מחוץ לישראל בהיקף של 3,000 מ"ר לפחות בכל פרויקט כאשר מתוכם לפחות פרויקט אחד שהינו בנין מגורים מעל 15 קומות; ופרויקט אחד לפחות במדינה שאינה "מדינת האם" של החברה ושאינה ישראל.
שר הבינוי והשיכון יואב גלנט מסר בתגובה: ״שוק הבניה בישראל יקבל בקרוב תגבור של אלפי ידיים עובדות ומיומנות שיבצעו מהפכה בקצב הבניה בארץ. אחרי שנים של מחסור בכוח אדם, איטיות ומשאבים יקרים, היום אנו בפתח של מהפכת הבינוי בישראל שתבטיח בניה מהירה יותר, איכותית יותר וחדשנית, העומדת בסטנדרטים הגבוהים ביותר. את הפירות יקצור הציבור בישראל, ובמיוחד זוגות צעירים וחיילים משוחררים, בזכות דירות זולות יותר בזמן קצר יותר". 
המכרז להבאת חברות בנייה זרות נועד על פי משרד הבינוי והשיכון: "להביא חברות ביצוע זרות המתמחות בבנייה באיכות גבוהה וברמת תיעוש גבוהה, על עובדיהן המיומנים לכך". תהליך ה'קול קורא' לחברות בנייה זרות נוסח ונוהל במסגרת צוות בין-משרדי בהובלת מר אשל ארמוני, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, ומר נתנאל לפידות, ר' אגף אסטרטגיה  במשרד הבינוי והשיכון  הצוות כלל נציגי משרד האוצר, משרד המשפטים, משרד החוץ, משרד הכלכלה ורשות ההגירה והאוכלוסין.  
הרציונל בהבאתן של 6 החברות הזרות על פי משרד הבינוי והשיכון: "מטרתן הקטנת הפער בין הביקוש לדיור לבין היצע הדירות הקיים במשק, הגדלת כושר הייצור הענפי, העלאת רמות הפריון בענף, תוך שימוש באמצעים מתועשים, והכנסת חברות ביצוע בעלות ניסיון בבנייה איכותית וברמות פריון גבוהות צפויה להביא להגדלה של מספר הדירות הנבנות בישראל, לקצר את משך זמן הבנייה באמצעות שימוש בטכנולוגיות מתקדמות ולהגדיל את התחרות בענף". בנוסף, נזכיר כי החברות יקבלו היתר להעסקת עד 1,000 עובדים זרים בעבודות רטובות (עבודות שלד ובנאות).
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  סופבועה=שנים מונופול נדלניסט+תקשורת פסיכו-הרצה עם טיפש!
  קבלן,בנק,ממשל=נצלנים 30/01/2017 19:35
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שנים מונופול לפסיכו-הרצה= תירוץ החזירות הנדלניסטים למנועה פיצוץ סופבועה להגנת על הבנקים= שקר חזירי באישור הממשל ובנק ישראל להמשך ניצול עם טיפש שיהיה משועבד לבנקים ולממשלה במשכנתאות מטורפות של מיליון+( 70-90% )= הבנקים בישראל היו תמיד מפוקחים ל-% קטן למשכנתאות בנדל"ן=פישר ברח + עם פלוג יצרו סופבועה=אפילו פישר לאחר שברח הודע בפרסום לא מזמן שיש בישראל בועה =הם סיכנו את עתיד המדינה יצרו עדר של העם הטיפש הצעיר והוריהם לעבדות של דורי דורות! .... בושה וחרפה של מדינה שמנצל את אזרחיה!
  סגור
 • תירגע אין שום בועה.המחירים ימשיכו לעלות
  אחד 30/01/2017 21:04
  הגב לתגובה זו
  1 4
  עוד המון שנים.עצירה קטנה כרגע במחירות לפני קפיצה גדולה במחירים תוך כמה חודשים.
  סגור
 • איך עליות אם סוגרים את מקלט המס עם מס אספני דירות
  זוג צעיר 31/01/2017 00:00
  הגב לתגובה זו
  5 1
  ובהיצע הדירות מטפלים ע"י חברות בינלאומיות שיציפו את השוק בבתים. אז איך עליה? יותר הגיוני שהעצירה והקיפאון שאתה באופן כנה טוען שאתה חווה, זו בעצם רגישות נכונה של הציבור שמרגיש שאנחנו לקראת ירידות וממש לא כדאי לקנות עכשיו.
  סגור
 • אתה טועה בגדול!
  אחד 31/01/2017 08:20
  הגב לתגובה זו
  0 3
  המחירים ימשיכו לעלות בוודאות.הקבלנים יווסתו את התחלות הבניה לפי כמות המכירות.המשקיעים ברובם ככולם לא ימכרו פשוט יעלו קצת את מחירי השכירויות.אין מה לעשות כיום אם הכסף והמשקיעים מספיק חכמים כדי לדעת שזמן כחלון יגמר בקרוב ואז כנראה הכל יחזור לקדמותו.
  סגור
 • 2.
  כחלון את גלאנט 2 גנבים שעובדים עלינו בעיניים.
  אני 30/01/2017 14:56
  הגב לתגובה זו
  4 3
  חזרה לבניה טרומית כמו לפני 40 50 ו 60 שנה.בחורף קפוא ובקיץ חום אימים!! שלא ינסו לעבוד עלינו!! בגלל זה המחירים אולי יהיו קצת נמוכים יותר.
  סגור
 • הרבה יותר נמוכים 40 אחוז+- (ל"ת)
  בענף 31/01/2017 18:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  שאלה לביבי,איפה נמצאת חווה מספר 19?! (ל"ת)
  בא 30/01/2017 14:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור