//

מיטב דש מסמן: 2 גורמים שצפויים לייצר לחץ על מחירי הדיור

מספר הדירות החדשות שנמכרו במאי-מארס עלה בחדות אבל בבית ההשקעות מספקים קונטרה ולא צופים שהמגמה תימשך
 | 
(2)
הבועה תתפוצץ?
שוק הדיוק בישראל מסרב להרגע כאשר מספר הדירות החדשות שנמכרו בחודשים מארס-מאי היה גבוה ב-15% לעומת החודשים הקודמים. לעומת זאת, בסקירתם השבועית, כלכלני מיטב דש מסבירים כי הביקוש לדירות החדשות עדיין גבוה, אך לא ברור כמה מתוכו נובע משיווק הדירות המסובסדות. לטענתם צריך לקחת בחשבון שהדירות החדשות שנמכרו כוללות את הדירות במסגרת 'מחיר למשתכן' ו'מחיר מטרה', ומאותתים על שני סימנים עיקריים שצפויים לייצר לחץ מחירים בשוק.
וכך כתבו במיטב דש: "בהיצע הדירות החדשות המוכנות למכירה שהגיע לשיא  אין כנראה דירות במסגרת התוכניות המסובסדות שנחטפות במהירות. יתכן שהשוק דווקא מתחיל להתמלא בדירות החדשות המוצעות למכירה שלא נכללות בתוכניות המסובסדות של האוצר, מה שעשוי להפעיל בהדרגה לחצים להורדת המחירים"
ולגבי הסיבה השנייה כותבים ממיטב דש: "עדות נוספת להיחלשות הביקושים בשוק הדיור, שלא במסגרת תוכניות האוצר, ניתן לקבל מהאטה בפדיון ענפי הבנייה ובמיוחד בענף פעילויות הנדל"ן".
זו לא פעם ראשונה שבמיטב דש מתריעים על לחץ מחירים בשוק הדיור. לפני כחודש בבית ההשקעות כתבו כי הירידה בהתחלות הבנייה מעידה כי הקבלנים מערכים שעליית מחירי הדיור מתקרבת למיצוי. עוד כתבו כי העלייה במחירי הדירות נובעת בעיקר מעלייה במחיר הקרקע, הרכיב הספקולטיבי של מחירי הדירה. לכן, המרחב לירידת המחירים עשוי להיות גדול יותר בהמשך. (לכתבה המלאה - לחץ כאן)
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הסבלנות מרה היא אך פירותיה מתוקים (פתגם מאמהרית) (ל"ת)
  ערכה של סבלנות... 10/07/2016 17:32
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • פתגם יםה, המציאות שונה
  יש ר א לי 10/07/2016 20:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ה"סבלניים" משלמים על כל יום של המתנה יותר. אם תהיה ירידה בהתחלות בנייה (וזה כבר קורה בקטנה) הביקוש יגבר על ההיצע והמחירים יוסיפו לעלות. מה לעשות... כחלון כישלון.
  סגור