הדולר זינק ב-0.82%: "הדולר צפוי להתחזק בחודשי הקיץ תוך תנודתיות גבוהה"

כך מעריך איתן אדמוני, מנהל מחלקת מט"ח וסחר חוץ, בנק ירושלים. הדולר היציג נקבע על 3.916 שקלים
|
הדולר זינק ב-0.82%: "הדולר צפוי להתחזק בחודשי הקיץ תוך תנודתיות גבוהה"

הדולר פתח את שבוע המסחר מול השקל ביציבות, אולם בהמשך עבר לעליה על רקע המשך החולשה בבורסה המקומית ובבורסות המרכזיות מסביב לעולם.

קבע לפני זמן קצר את השער היציג החדש בעליה של 0.82% לרמה של 3.916 שקלים. האירו נקבע בעליה של 0.1% לרמה של 5.44 שקלים. בעולם עבר האירו לירידה של 0.27% לרמה של 1.392 דולרים והיין היפני מטפס ב-0.9% לרמה של 95.22 יין לדולר.

איתן אדמוני, מנהל מחלקת מט"ח וסחר חוץ, בנק ירושלים, מציין בסקירה שפרסם היום כי "שילוב של אופטימיות זמנית בשוק ההון, נאומו של פישר לגבי חוסנה של הכלכלה בישראל, ומכירות דולר מסיביות ע"י גופים זרים הביאו לחולשה זושל הדולר מול השקל. למרות כל זאת, אנו נאחזים בהערכותינו מלפני חודש לפיהן הדולר צפוי להתחזק בחודשי הקיץ תוך תנודתיות גבוהה הן בארץ והן בחו"ל בעיקר בשל תיקון משמעותי כלפי מטה בשוקי ההון בארץ ובעולם".

מחברת אי-טריידר, זירת המסחר לאופציות דיגיטליות, נמסר כי הסחורים בזירה מעריכים כי בטווח הקצר הדולר יוסיף להחלש וכך גם המדדים המובילים בתל אביב. מניתוח התפלגות ההשקעות של סוחרי איטריידר עולה כי רוב סוחרי האופציות הדיגיטליות על ת"א 25 (63%) מאמינים כי הבורסה עומדת לעלות. מנגד, המשקיעים מאמינים כי הדולר יוסיף ויאבד גובה.

בזירת המאקרו פורסם היום כי הגרעון התקציב המדינה ממשיך להתנפח. על פי אומדנים שנערכו בחטיבה למידע ניהולי באגף החשב הכללי במשרד האוצר, בחודש יוני היה לממשלה גירעון בסך של כ-6.9 מיליארד שקלים וגירעון של 6.4 מיליארד שקל בפעילות למימון (גירעון כולל מתן אשראי נטו).

הגירעון הגבוה בחודש יוני משקף גידול חד פעמי בהוצאות הממשלה, ומנגד הכנסות מסים נמוכות בהשוואה לחודשים הקודמים השנה. מתחילת השנה מסתכם הגירעון בסך של כ-17.7 מיליארד שקל. בתקופה המקבילה אשתקד היה לממשלה עודף בסך של כ-2.1 מיליארד שקלים. עוד נמסר ממשרד האוצר כי הגירעון הממשלתי ב-12 החודשים האחרונים (יולי 2008 עד יוני 2009) מסתכם בכ-35.0 מיליארד שקלים.

בינתיים הסינים והרוסים ממשיכים ללחוץ לשינוי מערכת המטבעות הבינלאומית. "המערכת המבוססת על הדולר מראה את פגמיה שוב ושוב". כך אמר נשיא רוסיה, דמיטרי מדוודב, בראיון לעיתון קוריירה דלה סרה באיטליה לפני פיסגת ה-G8. מדוודב חזר על הצעתו ליסד מטבע בינלאומי חדש.

הבוקר דיווחנו כי שלוש חברות סיניות הסכימו בפעם הראשונה לבצע את חוזי הייצוא והייבוא שלהן במטבע היואן, בעוד סין מחפשת להפחית את תפקיד הדולר במסחר הבינלאומי. 'שנחאי סילק גרופ', 'שנחאי אלקטריק גרופ' ו'שנחאי הואניו ייבוא וייצוא' חתמו על עסקאות בשווי 14 מיליון יואן (2 מיליון דולר) עם לקוחות מהונג קונג ואינדונזיה, ע"פ הודעה לתקשורת שפורסמה ע"י הממשלה הסינית. שני בנקים מקומיים סיפקו מימון לעסקאות.

סין, רוסיה והודו אמרו שהכלכלה העולמית יותר מידי תלויה בדולר האמריקני וקראו לשינויים בדרך בה 6.5 טריליון דולר של יתרות מטבע חוץ מנוהלים, כל זאת לפני שמנהיגי שמונה המדינות המתועשות הגדולות בעולם נפגשים השבוע.

התוכנית בה הבנק המרכזי מאפשר לחברות לסחור עם היואן ומכירות של חוב הנקוב במטבע היואן נועדו להפוך את המטבע לאטרקטיבי יותר להחזקה עבור בנקים מרכזיים ברחבי העולם.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות