חוק מע"מ אפס אושר בקריאה ראשונה; היועמ"ש של הכנסת: "קשיים חוקתיים"

בחוות דעת שהופצה הערב מפרט היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, את הקשיים שהוא רואה בהסדר המוצע, וזאת בשלושה עניינים עיקריים
|
(3)
יאיר לפיד
מליאת הכנסת אישרה היום בקריאה ראשונה את הצעת שר האוצר יאיר לפיד, להענקת הטבה במע"מ בשיעור 0% לרוכשי דירה ראשונה במעמד הקניה. רוכש דירה ראשונה אשר יעמוד בקריטריונים המפורטים בהצעת החוק, יהיה זכאי לרכוש את הדירה בהטבה משמעותית. ההטבה תחול על עסקאות שיעשו על פי הקריטריונים החל מה-1 לספטמבר 2014. מדובר בחלק מתכנית כוללת שמוביל קבינט הדיור להורדת מחירי הדיור בישראל.

נזכיר כי הקריטריונים הינם:

. מחיר הדירה הנמכרת בתוספת מע"מ, לא יעלה על הנמוך מבין 1,600,000 ₪ אם הרוכש ביצע שירות צבאי או אזרחי-לאומי, או שהוא נכה, ("רוכש מוטב"), או על 950,000 ₪ אם רוכש הדירה לא ביצע שירות כאמור ("רוכש זכאי"), או על מחיר שיתקבל לאחר הכפלת שטח הדירה הנרכשת בערך מטר מרובע דירתי שיקבע השמאי הממשלתי הראשי לפי הנמוך (להלן- דירת מגורים מוטבת).

2. הרוכש הינו תושב ישראל הורה לילד אחד לפחות הנמצא בחזקתו, אולם יראו את הרוכש כמי שמתקיים בו תנאי זה, אף אם רכש את הדירה במשותף עם בן זוגו, שאין לו ילד.

3. הרוכש מעל גיל 35; אולם יראו את הרוכש כמי שמתקיים בו תנאי זה, אף אם רכש את הדירה במשותף עם בן זוגו, שאינו בן שלושים וחמש.

לעניין זה "בן זוג"- נשוי או ידוע בציבור.

4. מלוא הזכויות בדירה נרכשו על ידי בני הזוג והדירה היא דירה ראשונה של הזוג, כמו כן לא הייתה בבעלות מי מבני הזוג דירת מגורים מאז 1995 לרבות שכל אחד מבני הזוג לא ביצע עסקת לרכישת דירה לפני 23 למרץ 2014 אשר בוטלה לאחר מועד זה עד יום תחילתו של החוק.

5. אין בין הרוכש לבין המוכר יחסים מיוחדים


לגבי תהליך בדיקת הזכאות ומימושה- באתר רשות המסים יפורסם שאלון ממוחשב באמצעותו יוכל כל מי שלהערכתו זכאי להטבה להזין את פרטיו ( ללא צורך בהזדהות) ולבדוק את זכאותו.

היה ורוכש הדירה נמצא זכאי, עליו לעבור מתוך השאלון הממוחשב להמצאת תצהיר, בו יוצהר כי כל הנתונים שהקליד נכונים. את המסמך הזה בחתימת עו"ד, יגיש הרוכש למשרד מיסוי מקרקעין יחד עם ההצהרה על רכישת המקרקעין (מש"ח). במקביל, גם למוכר יהיה מדמה ממוחשב נפרד, בו הוא יכול לבחון האם הדירה שמוכר היא דירה מוטבת.

היה וימצא כי הרוכש או הדירה אינם עומדים בקריטריונים לזכאות למע"מ אפס תישלל זכאותם. בכל שלב, לרשות הרוכשים והקבלנים יעמוד מוקד טלפוני באמצעותו יוכלו להציג כל שאלה או בקשה להבהרה.

היועץ המשפטי לכנסת - החוק איננו עומד במבחן החוקתי

בחוות דעת שהופצה הערב במענה לפניית חה"כ משה גפני וסתיו שפיר מפרט היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, את הקשיים שהוא רואה בהסדר המוצע, וזאת בשלושה עניינים עיקריים: האחד, הביקורת הכלכלית על הצעת החוק והשלכותיה על הבחינה החוקתית; השני, ההפליה בהצעת החוק בין קבוצות שונות באוכלוסייה; והשלישי, הקשיים הנוצרים כתוצאה מאופן חלוקת ההטבה בקרב קבוצת המשרתים בצבא ובשירות אזרחי.


היועץ המשפטי לכנסת מבהיר כי למרות שהתכליות העומדות בבסיס הצעת החוק, קרי הפחתת מחירי הדיור לרוכשי דירה ראשונה ומתן ביטוי להכרת התודה של המדינה למשרתים, הן תכליות ראויות, הרי שהאופן שבו תכליות אלה מוגשמות בהצעה אינו מתחשב דיו במגבלות החוקתיות הנובעות מהזכות לשוויון. הדברים אמורים במיוחד בהתחשב בכך שהצעת החוק מבקשת להתמודד עם בעיית מחירי הדיור בישראל, שאינה ייחודית למגזר כזה או אחר, אלא נוגעת לכלל אזרחי המדינה.

43,000 עוסקים זעירים יתווספו למדווחים על בסיס מזומן

עוד אושר היום בקריאה ראשונה במליאת הכנסת הצעת שר האוצר, יאיר לפיד, להרחבת הזכאים לתשלום מע"מ על בסיס מזומן. כך שכ- 43,000 עוסקים קטנים מתחומי הקמעונאות, המקרקעין, הסיטונאות וחקלאים יתווספו למדווחים על בסיס מזומן ולמע"מ בשיעור 0 בפרויקטים מסוג פינוי בינוי ותמ"א 38.

ההצעה כוללת תיקון של סעיף 22 לחוק מע"מ, ולקבוע כי בעסקה של מכר טובין על ידי עוסק שמחזור עסקאותיו אינו עולה על 2 מיליון שקלים חדשים, יחול החיוב במס עם קבלת התמורה ועל הסכום שהתקבל.

ההצעה קובעת כי יחול דיווח על בסיס מזומן על עסקאותיהם של יצרנים אשר מחזור עסקאותיהם אינו עולה על 3,450,000 שקלים חדשים (הרחבה ממחזור של 1.95 מיליון ₪). מדובר בתוספת של עוד כ – 2,600 יצרנים שיתווספו למדווחים על בסיס מזומן. צעדים אלו יגדילו את אחוז המדווחים על בסיס מזומן לכ- 94% מסך העוסקים במשק.

כמו כן, במסגרת תזכיר חוק מוצע לתקן את חוק מע"מ כך שיוחלף הפטור הניתן פרויקטים מסוג פינוי בינוי ותמ"א 38 בקביעת מס בשיעור אפס. השינוי ליזמים בתחומים אלו לנכות את מס התשומות הכלול בחשבוניות המס שהוצאו להם גם בגין שירותי החיזוק ובכך להגדיל את ההיתכנות הכלכלית של פרויקטים מסוג זה. כמו כן, מוצע במסגרת תזכיר החוק לקבוע מס בשיעור אפס גם על מתן שירותי בניה במסגרת תכניות לחיזוק בדרך של הריסת המבנה והקמתו מחדש (תמ"א 38/2).

ההצעה באה על רקע המאמצים של משרד האוצר להגדיל את היצע הדירות למגורים ולעודד חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, וכן פרויקטים של התחדשות עירונית,

סגן שר האוצר, מיקי לוי אמר: "העסקים הקטנים בישראל הם התשתית עליה בנוי המשק כולו.הצעת החוק שיזמנו תזרים חמצן חשוב והכרחי שך כסף מזומן שיעזור לעסקים הקטנים ויניע את גלגלי המשק קדימה".


תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  הטבה אחידה לכווולם
  שרון 07/07/2014 22:42
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אם קנה פלוני דירה בשווי חצי מיליון ש"ח לפניי שנה, ההטבה לא מגיעה לו. למעשה נדפק. למה לא לתת את ההטבה לכלל הציבור. ההטבה הזו היא לא שוויונית וממרמרת חלקים גדולים בציבור. גם אני שירתתי בצבא, איפה אני בתמונה?
  סגור
 • 2.
  האבודה תעשה הכל כדי שלפיד לא יזכה לפופולריות
  מצביע עבודה לשעבר 07/07/2014 21:17
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מפלגת האבודה הולכת יד ביד עם החרדים. אותו אינטרס להפיל את לפיד בכל מחיר. מה זה חשוב שיהיה יותר טוב לציבור העיקר שלפיד לא יתחזק. מגפני ששחט את הציבור בממשך 4 שנים והביא את המדינה ביחד עם נתניהו למצב שלה אני לא מצפה להרבה. אבל סתיו שפיר שאמרה שהיא באה לפוליטיקה לשנות. עצוב כמה נמוך הילדה הזו מוכנה ללכת. ממליץ לה לחסוך הרבה מהמשכורת של חברת כנסת כי במלצרות עושים הרבה פחות ולשם היא חוזרת.
  סגור
 • 1.
  הקושי העיקרי הוא האפליה וההדרה של מי שחתם על הסכם רכישה
  ולמה רק דירות מקבלן? 07/07/2014 20:45
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לא ייתכן שמי שעומד בכל התנאים אבל קנה לפני חצי שנה לא יקבל אגורה ומי שיקנה בעוד חודשיים יקבל מהמדינה רבע מיליון שקל הטבה. זו פשוט שערוריה ואפליה מטורפת.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות