"חברות מחפשות דרכים חלופיות לגיוס הון וחוב ללא תלות בשוק ההון"

כך עולה מסקירה של דן & ברדסטריט הסוקרת את שוק החיתום. הכלכלנים מזהירים מהיעלמותם של השחקנים הקטנים ומספקים הצצה על מה שצפוי בשנת 2012. תמונת מצב מדאיגה
 | 
אזהרה מ-D&B:
שוק החיתום הוא אחד הענפים החשובים ביותר שקיימים בשוק ההון. הגופים השונים הם למעשה המתווכים בין החברות הציבוריות הזקוקות לכסף לבין הגופים המוסדיים שמזרימים את חלק הארי של הסכומים בהנפקות. כיום פועלים בארץ כ-20 חתמים, אך השוק נשלט בידי חמישה שחקנים בולטים.

בסקירה שהוציאה קבוצת ניהול הסיכונים דן&ברדסטריט המנתחת את שוק החיתום והגיעה לידי מערכת Bizportal ניתן לראות כי בשנה החולפת נרשמה יציאה של שחקנים בענף. כלכלני דן&ברדסטריט מזהירים מהיעלמותם של השחקנים הקטנים בענף החיתום כאשר במקביל החברות אשר נזקקות לגיוס הון וחוב בוחנות כבר דרכים חלופיות.

מנתוני D&B עולה כי בשנת 2011 התבצעו בשוק ההון כ-160 הנפקות שבמסגרתן חברות גייסו כ-34.2 מיליארד שקל. ההנפקה עם ההיקף הגדול ביותר בשנה שעברה הייתה של בזק שגייסה כ-2.7 מיליארד שקל באיגרות חוב. למעשה, חמש ההנפקות עם ההיקפים הגדולים ביותר היוו שליש מסך הגיוסים בבורסה. עשר ההנפקות הגדולות ביותר היוו כ-70% מסך הגיוסי במשק.

ב-D&B מציינים כי היקפי הגיוס הגדולים מהווים יתרון משמעותי לאותם החתמים המובילים את העסקות הללו ומעניקים להם יוקרה כחתמים. חברת החיתום שהובילה הכי הרבה הנפקות בשנת 2011 היא פועלים IBI שביצעה 39 הנפקות ובמקום השני כלל פיננסים חיתום עם 31 הנפקות. בשנת 2011 פועלים IBI עקפה את כלל פיננסים חיתום שבשנה שעברה התברגה למקום הראשון.

ככלל, ב-D&B מחלקים את השנה הקודמת לשניים - המחצית הראשונה התאפיינה במגמת עלייה, הנפקות גדולות ומוצלחות ושוק יציב. לעומת זאת המחצית השנייה של השנה התאפיינה במשברים בינלאומיים כגון משבר האירו, הורדת דירוג ארה"ב ומשברים לאומיים כמו המחאה החברתית אשר גרמו לירידה במספר ההנפקות ובשוק ההון בכלל.

הסקירה של D&B מספקת גם הצצה לשנת 2012. בחודש ינואר התבצעו בבורסה כ-28 הנפקות בהיקף של 5.6 מיליארד שקל. לשם השוואה בינואר אשתקד בוצעו 35 הנפקות אך היקפן היה קטן הרבה יותר והסתכם ב-2.5 מיליארד שקל.

כלכלני D&B מציינים כי בשלב זה קשה לצפות כיצד תראה שנת 2012, בשוק שוררת אווירת חוסר וודאות למעלה מחצי שנה. עם זאת, הכלכלנים מציינים כי החברות המעוניינות בגיוס הון או חוב מחפשות כבר דרכים חלופיות. "יתכן כי במצב אי הודאות של השוק, כאשר שוק ההון נמצא בסימן שאלה גדול במיוחד, התאגידים ימצאו דרך נוספת לגייס כסף ללא תלות משמעותית בשוק ההון".

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות