נשמע מוכר? עיר מרכזית שהמחירים בה טסו בעיקר בגלל המשקיעים הזרים

לא רק בישראל - מחירי הדיור בוונקובר שבקנדה מזנקים וראש העיר, גרגור רוברטסון לא יכל להשאר אדיש למצב: "יש כאן מצב של הון זר שמגיע מבחוץ ללא פיקוח, זורם לתוך שוק הנדל"ן ומוביל למחירים המנותקים לחלוטין מן ההכנסה של המקומיים"
|
(2)
מבט החוצה
עליית המחירים בשוק הדיור לא מתרחשת רק אצלנו, וישנן מדינות נוספות שבהן המגמה זהה ואף המצב חמור עוד יותר. בוונקובר שבקנדה המחירים טסו ב-37% מתחילת השנה בבתים צמודי קרקע (על פי נתוני Real Estate Board of Greater Vancouver). בישראל עליית המחירים מתונה יותר, אך עקבית כאשר המחירים עלו בכ-75% משנת 2008 (דו"ח ה-OECD מפברואר). כמו כן, ברבעון הראשון של 2016  נצפתה עלייה של 1.6% במחירי דירות 4 חדרים ברבעון הראשון של 2016, וכן עלייה בשיעור ממוצע של 8% בשנה החולפת (מתוך דו"ח השמאי הממשלתי). 
בעקבות עליית מחירי הדיור בוונקובר והחששות מההשפעות על משקי הבית, גרגור רוברטסון, ראש העיר, נאם ביום ראשון וציין את חששותיו ממצב שבו מחירי הדיור שעולים שם לא ייבלמו ואף ייגרם נזק לכלכלה כתוצאה מכך. לטענתו, דו"חות אחרונים שהוגשו לו מצד בנקים וכלכלנים הובילו אותו למחשבה "שזה הזמן להתמודד עם מחירי הדיור מרקיעי השחקים או שהכלכלה בעיר תפגע. מגמות אלה אינן בנות קיימא ויש צורך להיות ערים לסיכונים שמציבים לכלכלה שלנו, שלא לדבר על ההשפעות שיש לכך על התושבים, המקומיים ובמיוחד הצעירים שבשכונתנו". 

בהצהרתו הוא גולל מסכת שיחות שניהל עם הבנק הלאומי של קנדה, וכן קרא להם לפעול ולהתערב - במיוחד בעקבות דו"ח ה-OECD האחרון שהזהיר כי כלכלת ונקובר נמצאת בסיכון בשל חוב משקי בית שעולה. 

רוברטסון הציג את בעיית המשקיעים הזרים שהובילו לזינוק המחירים בעירו: "יש כאן מצב של הון זר שמגיע מבחוץ ללא פיקוח, זורם לתוך שוק הנדל"ן בעיר ונקובר ומוביל למחירים המנותקים לחלוטין מן ההכנסה של המקומיים. אני דוגל באגרסיביות במשקיעים כדי ליצר 'מגרש משחקים' הוגן ומאוזן בשוק הדיור".

יש להוביל להעלאת המיסים שיכוונו לרוכשי דירות יוקרה או משקיעים, זאת כדי "לרסן את השתללות המחירים בונקובר, ובראש ובראשונה יש צורך להתסכל על דיור כעל בתים למחיה ולא כאל מוצר או סחורה", אמר רוברטסון בנאומו. 

למרות עליית המחירים, ביוני האחרון החליטה ממשלת המחוז בוונקובר שלא לאשר הטלת מיסים על רוכשים זרים כדרך למניעת עליית המחירים.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  37% עליה? זה מחדל של אולמרט! מחסור בהיצע בגלל המינהל!! (ל"ת)
  קבלן טיפוסי 08/06/2016 11:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  יש כאן מצב של הון זר שמגיע מבחוץ ללא פיקוח, זורם לתוך ש
  יוסי 08/06/2016 10:17
  הגב לתגובה זו
  1 6
  בדיוק כמו בארץ ,רק שאצלנו הממשלה מעודדת כניסת מטח גם אם מקורו לא חוקי
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות