ושוב עולה השאלה: מה יחליט ה'פד' ב-31 לאוקטובר?

בטוחים שלא תהיה הפחתת ריבית נוספת? תחשבו שוב. למרות שרבים סבורים שהמשבר חלף, השפעותיו על הכלכלה ניכרות בכל מקום. האם ההשפעות המאוחרות יביאו את ה'פד' שוב להוריד את הריבית?
|
ושוב עולה השאלה: מה יחליט ה'פד' ב-31 לאוקטובר?

ערב רב של נתונים כלכליים שונים התפרסם בכל שבוע מאז הורדת הריבית האחרונה של הפדרל ריזרב. לצד נתונים חזקים משוק התעסוקה עם שיפור בנתון המשרות גם לחודש ספטמבר וכן תיקון לקריאה של אוגוסט, מתפרסמים אינדקטורים אחרים שמצביעים על צמיחה מתונה.

היום (ה') פורסם מדד האינדיקטורים המובילים לחודש ספטמבר, הצביע על שיפור מתון בפעילות הכלכלית של 0.3%, לאחר ירידה של 0.6% בחודש אוגוסט.

המשקיעים מבחינתם שוקדים היטב על הנתונים הכלכליים מאחר והם מהווים אמת מידה די אמינה לביצועי שוק המניות בעתיד והרווחים המצרפיים. בכל אופן בינתיים ענקיות הפיננסים הוכו שוק על ירך, על ידי המשבר האחרון. אז מכאן נשאלת השאלה האם דו"חות חלשים אם לא לומר גרועים של בנק אוף אמריקה מספיקים כדי להוביל את ה'פד' להפחית את הריבית גם החודש? או שמא ימתינו הכלכלנים הבכירים לראות את מידת ההשפעה של המהלך האחרון לחודש נוסף?

סקר ה'פד' למדינת פילדלפיה

הייצור במדינת פילדלפיה התקרר מעט בחודש אוקטובר, וסימל צמיחה כלכלית מתונה. אינדקס ה'פד' למדינת פילדלפיה רשם קריאה של 6.8 נקודות לעומת 10.9 נקודות בחודש ספטמבר, כך הודיע הבנק המרכזי היום. (קריאה מעל 0 הנקודות מסמלת על התרחבות בקצב הייצור).

הד"וח מראה כי המכירות רשמו את הירידה החדה ביותר מאז חודש ספטמבר 2006, ההזמנות והמלאים לא התנהגו בניגוד למגמה. הגידול בייצוא והמצבורים יסייעו למפעלים להמשיך לצמוח למרות שהצריכה וההוצאה העסקית מתקררת, כך אומרים הכלכלנים.

הכלכלנים חזו כי האינדקס של פילדלפיה ירד לרמה של 7 הנקודות, על פי ממוצע התחזיות של 58 כלכלנים שנערך על ידי האתר בלומברג. טווח התחזיות נע בין קריאה של 3 נקודות ל-15 נקודות.

"הפעילות העסקית היא מאוד זהירה וכל מה שהיא שואבת הם סימנים להאטה בביקושים מצד הסקטור העסקי, אמר Michael Gregory, ראשי ב-BMO שחזה את החולשה במדד באופן מדויק. "הייצור התעשייתי עדיין מקבל דחיפה מהייצוא, אך אולי לא באופן מספיק בכדי לפצות על החולשה בשוק המגורים", כך הוסיף הכלכלן.

מבט לצמיחה העתידית

בשאר לשאלה איך הזעזועים שעברו עד כה על השווקים הפיננסים ישפיעו על הצמיחה העתידית? מסקר של ה- Business Councilשכלל מספר מנהלים בכירים וששוחרר ב-11 לאוקטובר עולה כ-52% צופים כי תחזית הצמיחה של כלכלת ארה"ב תסתכם ב-2% בלבד, כתוצאה מהגידול בעלויות ההון.

"אני יותר מודאג מההשלכות למיתון מאשר מהאינפלציה, אמר Rockwell Collins מנכ"ל Clayton Jones, בראיון שנערך ב-11 לאוקטובר.
הממשל האמריקני עומד לשגר את האומדן הראשוני של הצמיחה הכלכלית בארה"ב ב-31 לאוקטובר.

באופן די מקרי או לא, עוד באותו היום מנהיגי המדיניות המוניטרית בפדרל ריזרב יחליטו על גובה הריבית. החוזים העתידיים על ה'פד' מצביעים כרגע על סיכויי של 70% כי הפדרל ריזרב יפחית את הריבית המוניטרית ב-31 לאוקטובר.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות