ג'נרל אלקטריק בדרך להפוך לחדלת פירעון בשנתיים הקרובות?

לאחר ההתאוששות מהנפילות של 2018, מניית ג'נרל אלקטריק מאבדת כעת 13% ברקע לדו"ח חריף שמפרסם רו"ח שחשף את שיטת ההונאה של ברני מיידוף. בדו"ח נטען כי החברה ביצעה הונאה חשבונאית בהיקף של 38 מיליארד דולר
 | 
(1)
הונאה, צילום: istock
האם ג'נרל אלקטריק (סימול:GE) בדרך להפוך לחברה חדלת פירעון? מניית החברה יורדת היום ב-13% ומשלימה נפילה של 26% מתחילת החודש. ברקע לירידה היום, הארי מרקופולוס, רו"ח שחשף את אי הסדרים בחברת ההשקעות של ברני מיידוף שנים לפני שההונאה התפוצצה ב-2008, טוען כי החברה ביצעה הונאה חשבונאית שלמעשה צפויה להפוך אותה לחדלת פירעון בשנים הקרובות. מרקופולוס טוען כי ההונאה של ג'נרל אלקטריק  "גדולה יותר מההונאה שביצעה Enron ו- WorldCom ביחד". 
בדו"ח בן 175 עמודים (לדו"ח המלא), טוענים מרקופולוס וצוות הזיהוי הפלילי שלו כי היקף ההונאה החשבונאית שמבצעת ג'נרל אלקטריק עומד על 38 מיליארד דולר, קרוב ל-40% משווי השוק של החברה היום. בדו"ח מכנים את החברה "GEnron", כיוון שלטענתם החברה משתמשת אותם טריקים חשבונאים שהשתמש החברה הידועה לשמצה. 
במרכז הדו"ח עומדות 8 עסקאות ביטוח סיעודי שביצעה החברה, כאשר ג'נרל אלקטריק הסתירה "יחסי הפסד גדולים" ו"הגדלת ההפסדים הדולריים באופן אקספוננציונאלי". בצוות  של מרקופולקס טוענים כי "ההפסדים של החברה בתחום הביטוח צפויים לזנק כעת, והם צפויים להרוס את מאזן החברה". לנוכח כך, החברה זקוקה מיידית לגיוס של 18.5 מיליארד דולר.  בנוסף, החברה תזדקק לעוד 10.5 מיליארד דולר עד סוף 2021 במטרה לעמוד בחיובים. 
נזכיר כי נכון להיום, לחברה יש חוב של כולל של 104 מיליארד דולר, כאשר בשנים הקרובות צריכה החברה למחזר חלק גדול מחוב זה. אם אכן הדו"ח של מרקופולוס נכון, קשה לראות כיצד החברה מצליחה לגייס כעת סכום כזה. 
החוב הכולל של החברה לפי שנים: נחלוש של תשלומים החל מ-2020, עוד לפני הפרשה החדשה
נציין כי ג'נרל אלקטריק כבר נחקרת ע"י משרד המשפטים האמריקני והרשות לניירות ערך (SEC) בחשד  להונאות חשבוניות בהיקף של 22 מיליארד דולר בחטיבה טורבינות החשמל של החברה.
האירועים כעת בג'נרל אלקטריק עשויים להשפיע על כל שוק האג"ח הקונצרני. נזכיר כי מניית החברה צללה במהלך 2018, כאשר היה חשש כבד ליכולת החברה לעמוד בהתחייבויותיה בשנה הבאות. הנפילה של אגרות החוב של החברה היו טריגר נוסף לגל הירידות בשווקים בסוף השנה. אם נוסיף את העובדה כי שוק המימון צפוי להיות "לחוץ" ברבעון האחרון של 2019 (לכתבה המלאה), נראה כי החברה צפויה להיות בכותרות בחודשים הקרובים. 
גרף ארוך טווח של מניית החברה: התיקון מתחילת 2019 הסתיים?
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  האם ג'נרל אלקטריק (סימול:GE) בדרך להפוך לחברה חדלת
  עם ישראל יהודים 15/08/2019 20:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פירעון . תתייחסו לזה באותה המידה שחברת טבע כבר נכנסת לשלב של חדלת פירעון והמשמעות מוות סופי לכל ההצגות של חברת טבע בעושה ומשחקת במשקיעי המניות תפנימו .
  סגור