חולדאי: "שוק השכירויות הוא ללא כללי משחק - הגיע הזמן לסיים את החגיגה הזאת"

ח"כ שפיר: "הממשלה מפקירה 2 מיליון שוכרי דירות בישראל לעליות מחירים מטורפות ולתנאי מחייה ירודים"
|
(13)
רון חולדאי, ארז חרוד - עושים צילום

בנובמבר 2014 הציגו שרת המשפטים ושר האוצר דאז, יחד עם ראש העירייה, את תזכיר החוק למען שכירות הוגנת, זאת לאחר שכבר במארס 2014 אישר קבינט הדיור הממשלתי את הצעת החוק, שמטרתה להתמודד עם מצוקת השכירות ולהביא בשורה לשני מיליון השוכרים בישראל. החוק הוגש שוב בכנסת הנוכחית על ידי חברי הכנסת סתיו שפיר ורועי פולקמן ואושר בוועדת השרים לחקיקה ביולי האחרון, אולם קידומו מעוכב מאז על ידי הממשלה סביב מחלוקת על הסעיף שמטרתו לייצר שכירות ארוכת טווח.

ח"כ סתיו שפיר אמרה ביחס לחוק: "שוק השכירות עומד פרוץ ומבוהל. פרוץ כי הממשלה לא טורחת להגן על זכויותיהם של שני מיליון שוכרי דירות בישראל, ומפקירה אותם לעליות מחירים מוטרפות ולתנאי מחייה ירודים. ומבוהל כי הממשלה הכריזה כבר פעמיים שהיא תעביר את הצעת החוק שלנו בהקדם - ופעמיים לא עמדה בהבטחתה. במקום לסדר את ג׳ונגל השכירות הממשלה מבלבלת את הציבור ואת משכירי הדירות ומייצרת כך עליית מחירים נוספת. זו התנהלות לא רצינית בלשון המעטה. אנחנו נעלה בקרוב את הצעת החוק להצבעה נצפה מהממשלה לעמוד בהתחיבויותיה״.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי קורא לממשלה לאשר בהקדם את החוק לשכירות הוגנת, שתקוע יותר משנה ולא לעקר אותו מתוכנו. החוק, שגובש בשיתוף עיריית תל אביב-יפו, נועד להסדיר אחת ולתמיד את היחסים שבין השוכר למשכיר .
 
חולדאי אמר: "זה חוק חברתי אשר יגן על שוכרי הדירות שנאנקים תחת עול השכירות. כיום השוכרים הללו מופקרים והממשלה גוררת רגליים. בעיקר אסור שיעוקר מתוכו הסעיף העיקרי המתייחס להגבלת העלאת שכר הדירה. שוק השכירות הישראלי הוא שוק פרוץ, עליות המחירים התלולות, היעדר היציבות והחיכוכים בין שוכרים למשכירים שוחקים את הצעירים. לצורך כך גובשה הצעת חוק, אשר זכתה לאישור בוועדת השירים ותמוה בעיני שהממשלה מעכבת אותה. זה לא שוק חופשי, זה שוק ללא כללי משחק ואת החגיגה הזו הגיע הזמן לסיים באמצעות חוק שיעשה סדר ויטיב הן עם השוכרים והן עם בעלי הדירות".
 
מטרת החוק לשכירות הוגנת הינה להגביר את היציבות והוודאות לשוכרי הדירות במקום מגוריהם, לייצב את עליות המחירים התלולות, להפחית את החיכוכים בין שוכרים ומשכירים ולהעלות את רמת התחזוקה של דירות שכורות. הצעת המדיניות גובשה על סמך מחקר משווה בינלאומי מקיף אשר בחן כ-30 הסדרים בתחום השכירות ברחבי העולם. ההמלצות מתמקדות בשוק השכירות הקיים ובכך מהוות מהלך משלים למאמצי הממשלה להקמת שוק שכירות מוסדי. את התכנית גיבש צוות עירוני בהובלת יחידת הצעירים העירונית.
 
הצעת המדיניות כוללת שלושה מרכיבים:
1. ייצוב עליות המחירים התלולות בשכר הדירה: מרגע חתימת החוזה, למשך תקופה (שלוש שנים) עדכון שכר הדירה יתבצע אחת לשנה עד לשיעור מקסימלי בגובה של מדד המחירים לצרכן. מנגנון זה יהיה בתוקף גם במקרה של חילופי שוכר. הממשלה תסמיך רשויות מקומיות אשר יאמצו ויאכפו מנגנון זה בשטחן.
2. הסדרת יחסי השוכר והמשכיר: עיגון זכויות וחובות השוכר והמשכיר בחוק, בנושאים כגון: תיקון ליקויים בדירה, חובות יידוע, תשלומים נלווים לשכר הדירה, ביטחונות, וסיום השכירות. כמו כן יתאפשר הליך פינוי מהיר של שוכר אשר ביצע הפרה יסודית של החוזה.
3. סטנדרטים בסיסיים לדירה נאותה: ייקבעו תנאים נאותים לדירה שכורה, כגון הימצאות פתחי אוורור ומים זורמים, ותינתן לרשויות המקומיות סמכות פיקוח על דירות שאינן עומדות בתנאים.
 
חולדאי הוסיף ואמר: "בעיריית תל אביב-יפו אנו מיישמים תכנית כוללת לסיוע בתחום הדיור ובכלל זה בניית פרויקטים ראשונים במדינה לדיור בר השגה, עידוד בניית דירות קטנות, מתן מלגות דיור לסטודנטים ועוד והפעלת מרכז דיור הראשון מסוגו בישראל, בבית הצעירים של העיר. אך צעדים חלוציים אלו הם טיפה בים ואינם יכולים להחליף מהלך ממשלתי שלם בתחום זה, הכולל בעיקר את שינויי החקיקה הנדרשים ליצירת שוק שכירות הוגן".

תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  2.8% תשואה על דירה להשכרה בתל אביב
  חולדאי פופוליסט עלוב 20/12/2015 21:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עם תשואה עלובה כזאת, רק מטומטם יגע בשכירות באזור ת"א ... כל נגיעה עלולה להעלות את מחירי השכירות לשמיים ...
  סגור
 • 9.
  איזה קשקשן, לא משקיעים בפיתוח סביבתי ולא מאפשרים למשפחו
  משכיר צוחק 18/12/2015 14:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צעירות לרכוש דירות בתל אביב כי לא רוצים להשקיע בגנים, בתי ספר, תחנות לאם ולילד, מתנסים וכול מה שילדים צריכים. אז משאירים בלי פיתוח רק לרווקים וצעירים טיפשים ששוכרים ביוקר בת"א במקום לקנות בזול בבאר יעקב.
  סגור
 • 8.
  רוצים להוריד שכ"ד? תבנו!
  קלקלן 17/12/2015 21:56
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בעיית ההיצע היא הגורם הן לעליית מחירי הדירות והן לעליית שכ"ד. כשיש מחסור לא יעזרו כל הנסיונות "להסדיר" שוק שפועלים בו מאות אלפי שחקנים. אם יפתרו את בעיית ההיצע אז שוכרים לא יהיו מוכנים לגור במחסנים ובדירות לא ראויות, המחירים לא יעלו מעבר למדד ולא יהיה צורך בכל הרגולציה הזו שממילא לא תהיה אפקטיבית.
  סגור
 • 7.
  מה לגבי דירות חדר לצעירים!!! לא רוצים דירות שותפים!!!
  בן אהרון 16/12/2015 20:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ציבור של 2.5 מיליון איש ואישה מחכים לפתרונות דיור מתאימים!!! לא רוצים דירות שותפים בתל אביב!!! צעירים אחרי צבא רוצים דירות חדר בשכירות!!! לא דירות שותפים עד גיל 35 !!!(בתקווה שאז כבר מתחתנים)
  סגור
 • חולדאי רודף את מחלקי הדירות וגורל למחסור בדירות קטנות (ל"ת)
  חולדאי פופוליסט עלוב 20/12/2015 21:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • טען עוד
 • 6.
  חולדאי מגרש את הורינו הזקנים מהעיר ע"י הכפלת הארנונה. (ל"ת)
  רוצה "אוכלוסיה חזקה" 16/12/2015 16:59
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 5.
  שפיר- ישר כח-תדמידי תגיעי רחוק (ל"ת)
  אריה 16/12/2015 15:04
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • קדנציה ראשונה ואחרונה (ל"ת)
  רועי 16/12/2015 16:00
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 4.
  האדם הזה צריך לעשות חשבון נפש.
  רז 16/12/2015 15:02
  הגב לתגובה זו
  7 0
  הוא הוריד לרצפה את ערך הדירות בדרום העיר מכיוון שלא הואיל לטפל בבעיית המסתננים, ועוד מעז לדבר על נדל"ן.
  סגור
 • אתה כזה טיפש שחבלז
  שאול 16/12/2015 16:02
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לנסות להסביר לך. הוא העלה... הוא הוריד... בולשיט
  סגור
 • 3.
  חושב שאם הוא יהיה מספיק פופוליסט הוא יהיה ראש ממשלה (ל"ת)
  חולדאי 16/12/2015 14:51
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 2.
  סתיו שפיר בזבזה את כל כספה בלימודי סרק בלונדון
  אל תתעברבו 16/12/2015 14:49
  הגב לתגובה זו
  4 2
  וכעת היא רוצה שכירות בזול. אל תתערבו .אם הממשלה תתערב עם הצמדה למדד וכו. שכד יעלה. ההצעה של שפיר וכל הטרמפיסטים שמטרתם לצבור אהדה לא תועיל כשהריבית תעלה והמדד יעלה. בוז'י חושב שהצעות פופוליסטיות יביאו לו את השלטון. להפך כל עוד שפיר שמולי הבכיין רוזנטל ושלי במפלגה העם יברח מהם.
  סגור
 • 1.
  ולמה שמישהו ירצה להשכיר דירה למישהו אם הקומיסרית
  משה1984 16/12/2015 13:46
  הגב לתגובה זו
  8 3
  שפיר וחברי הצדק החברתי יפקחו עליו על כל מטר דירה שהוא משכיר . ואם בא לי לשכור דירה בגודל שהוא קטן ממה שיגדיר חוקי הקומיסרים? נניח שלי מתאים לחיות בדירת 30 מטר והחוק לא יאפשר השכרה של דירות בגודל פחות מ40 מטר? בשלב הבא הקומיסרים יתחבו את הפעם לכל פעולה שהאזרח יעשה בשם הצדק החברתי והתחממות כדור הארץ
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות