האם מחיר למשתכן יהפוך להיות הדיור הציבורי החדש?

חיה נחום, מנכ"ל ובעלים של משרד "המטבחון פרסום", על החזרה של טעויות העבר, וקיבוץ האוכלוסיה החלשה רחוק ממקומות הפרנסה

|
(6)
לאחרונה התבשרנו על מספר צעדים מבורכים לטובת דיירי הדיור הציבורי, ביניהם, הגדלת הסיוע בשכר דירה, הגדלת תקרת ההנחה לרוכשי דירות וחידוש הבניה החדשה. אך הצעד שהדליק אצלי נורה אדומה היה שיפוץ דירות קיימות על ידי הממשלה - וזה לא פלא.
אם נסתכל קצת על ההיסטוריה, נראה שבטווח השנים 1949-1958 נבנו בישראל 200 אלף דירות עבור מערך הדיור הציבורי. בעשור שאחריו, עמדה היקפה של הבניה הציבורית על כ-57.5% מסך שטח הבניה למגורים. בעשור שאחריו היה 23% ממלאי הדיור בישראל בבעלות ציבורית. לצערנו, בזמנו לא השכילו לפזר את האוכלוסיה בצורה מאוזנת בכל הארץ, וייצרו בגלל יכולת כלכלית נמוכה של הדיירים "מקבצי עוני", שהוזנחו בצורה פושעת במהלך השנים, דווקא על ידי אלה שיצרו אותם. מי שיבקר באותם מקבצים יראה סביבה מוזנחת, משפחות עניות מקובצות שמותג הנדל״ן הנחשק בעיניהם הוא חברת עמידר, אותה חברה שהפכה לשם נרדף לעוני בשנות ה-70'.
 
אז למה אנחנו לא יכולים ללמוד מההיסטוריה לעשות את הדברים בצורה שונה?
הממשלה שוב מקדמת מקבצי דיור שמיועדים לאוכלוסיה חלשה בצורה מסיבית. נחמד לעטוף את זה בצורה יפה יותר בעקבות מחאת האוהלים, ולהגיד שהממשלה דואגת לדיור עבור כל תושביה, אך גם הדיירים הראשונים של הדיור הציבורי היו בזמנו זוגות צעירים, שנשאבו מחוסר מודעות לתוך גטאות עוני בעטיפת צלופן.
אם נאמר את האמת, רוב היחידות שיצאו בעבר ועתידות לצאת לשיווק נמצאות באזורים חלשים גם הפעם. אז נכון, נתנו לנו גם קצת בראשל״צ והרצליה. אבל באמת, שוב מקבצים את כולם ביחד במקום לפזר בצורה בלתי מורגשת בכל הארץ. הרי הבניינים של היום הם השיכונים של פעם. נכון, קצת שינינו את השם, אבל התוכן והמהות לא השתנו.
הגנים, בתי הספר, הרחובות, הבניינים והבתים יסבלו עם השנים מהזנחה - לעולם אלו יהיו האזורים הזולים ביותר באותה עיר, ובהכרח גם האזורים החלשים ביותר. אם ניקח את שווי הקרקע שהמדינה נותנת ״במתנה״, והפיצוי לעיריות על היעדר הכנסה מהשבחה, נראה שהמדינה יכולה לתת מענק של כמה מאות אלפי שקלים לכל זוג צעיר, ולאפשר לו לרכוש דירה כשווה בין שווים ולא כנחות בין נחותים.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  הזוי הזוי תעירו אותי.... (ל"ת)
  דודו 15/02/2016 09:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  מחיר למשתכן בכלל לא מיועד לאוכלוסיה חלשה
  בן 15/02/2016 08:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמעט כל אחד שאין לו דירה זכאי, מתוכם תהיה הגרלה, יזכו פסיפס שלם של הציבוריות הישראלית.
  סגור
 • 4.
  לחלק מאות אלפים לכל זוג? מאיזה כסף? שלך?
  רעיונות הזויים 12/02/2016 17:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הציבור בישראל עובד קשה ומשלם מיסים לא כדי שהממשלה תחלק אותם לזוגות צעירים כדי שיקנו בית. שיעבדו 20 שנה כמוני עד שיגיעו לבית משלהם. מאות אלפים לכל זוג? אין גבול לפופוליזם?
  סגור
 • 3.
  מאמר חובבני הסבר בפנים
  יהודי 12/02/2016 15:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כשהיה דיור ציבורי בשפע, גם לעניים, אבל גם לרופאים שבאו לעבוד בפריפריה, היון פה מחירים שפויים, כל יוזמה פרטית לייצר התחלות בנייה נכשלה באנגליה ראו עלייה המחירים מאז 1997 בכל אירופה
  סגור
 • 2.
  מסכים עם כל מילה! (ל"ת)
  אייל 11/02/2016 22:40
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 1.
  נודניקית עם יח"צ
  גילית 11/02/2016 21:32
  הגב לתגובה זו
  3 1
  תפסיקו כבר לפמפמם את ה"ניתוחים" של הגב חיה נחום. פשוט קידוום ממומן.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות