השלכות חברתיות, סכנות ודרכי התמודדות

|
(1)
kfia2, צילום: shutterstock
מה אתם באמת יודעים על אגרנות כפייתית?
אחד מבני משפחתכם או מישהו בסביבתכם הקרובה סובל מאגרנות כפייתית? בשורות הבאות תוכלו למצוא מידע מורחב אודות התופעה, השלכותיה החברתיות, סכנותיה הבריאותיות ודרכי ההתמודדות עימה.
מספר מילים על אגרנות כפייתית
אגרנות כפייתית המשתייכת בתחום הפסיכולוגיה לקבוצת הפרעות ה-OCD (הפרעות טורדניות כפייתיות), היא למעשה תת-הפרעה נפשית הגורמת לסובלים ממנה לאגור באופן אובססיבי ובלתי נשטח כמויות גדולות של פריטי ציוד ותכולה מיותרים. ברוב המקרים, מדובר בתופעה המאפיינת את החתך המבוגר באוכלוסייה, כאשר קרוב ל-60% מהאגרנים/אגרניות כפייתיים בישראל הינם בגילאי 60 -70. יחד עם זאת, בשנים האחרונות הולך וגדל מספר האגרנים/אגרניות המשתייכים לחתך הצעיר באוכלוסייה, ועל פי דעת אנשי מקצוע מתחום הפסיכולוגיה והסוציולוגיה, הצערת גיל האגרנות נובע בין היתר מטראומות אישיות, מצבי חרדה מתמשכים, מצוקה נפשית ואף תרבות השפע המאפיינת את העידן המודרני.
השלכותיה של תופעת האגרנות הכפייתית
לתופעת האגרנות הכפייתית הבאה לידי ביטוי באיסוף ואגירה של פריטי תכולה מיותרים, חסרי ערך או שימוש, נלווים מגוון רחב של השלכות הן ברמה החברתית והן ברמה הבריאותית. השלכות אלו נובעות כתוצאה מדרך החיים אותה מאמץ האגרן הכפייתי לאורך זמן, ובין יתר ההשלכות הנפוצות ביותר תמצאו:
 • בידוד חברתי- מרבית האגרנים הכפייתיים מודעים לבעיה ממנה הם סובלים, ועל מנת להדוף מעורבות של בני משפחה, מכרים ושכנים בפעולות האגירה, הם מחליטים בשלב כזה או אחר "לנתק מגע" מסביבתם הקרובה.
 • פחד מתמשך- קרוב ל-95% מהאגרנים/אגרניות מודים בעובדה שהם חיים בפחד מתמיד ומתמשך הנובע מהחשש האישי שלהם לכך שבני משפחתם והאנשים הקרובים אליהם ימנעו מהם לעסוק במלאכת האגירה.
 • מצב תחזוקתי ירוד של שטח הדירה בה הם חיים- דירות אגרנות מתאפיינות במצב תחזוקתי ירוד והזנחה מתמשכת. הדבר בא לידי ביטוי בהימצאותם של מכרסים ומזיקים שונים בשטח הדירה, מבעיות צנרת ונזילות מים, ממערכת חשמל חשופה ולא בטיחותיות ועוד.
 • מפגעים סביבתיים- היקף התכולה המצויה בשטח דירות האגרנות והצפיפות המאפיינת אותן, מובילה לכך שכל דירת אגרנות היא מפגע סביבתי העלול להוביל לנזקים בלתי הפיכים הן בשטח הדירה והן בשטח המבנה בו ממוקמת הדירה.
 • מפגעים בריאותיים- מרבית האגרנים/אגרניות (כ-90% מתוכם), איבדו את חוש הריח לאורך השנים, וזאת כתוצאה מריחות הצחנה העולים משטח הדירה. בנוסף, חשופים האגרנים/אגרניות הכפייתיים לבעיות בריאותיות כגון: מחלות ריאה הנובעות מקרדית האבק, זיהומים ויראליים וזיהומים הנובעים מהימצאותם של חיידקים ומכרסמים בשטח הדירה ובעיות בריאותיות נוספות.
אגרנות כפייתית- דרכי ההתמודדות עם התופעה
דרכי ההתמודדות עם תופעת האגרנות הכפייתית משלבות בין טיפולים פסיכולוגיים, קבוצות תמיכה ופעולות מקצועיות לפינוי דירות האגרנות. ברוב המקרים, מומלץ לבני משפחתו של האגרן לתמוך בו לאורך כל הדרך, ולהעניק לו את המסגרת התומכת שתאפשר לו בסופו של דבר להתגבר על הבעיה ואף להסכים לתהליכי פינוי תכולת האגרנות.
 
 
מספר מילים על פינוי דירות אגרנות
פינוי דירות אגרנות הינו שירות מקצועי המוענק לכם על ידי צוותי פינוי וחברות פינוי מובילות העוסקות בנושא. פינוי דירות האגרנות אומנם זהה במהותו לכל הליך פינוי דירה אחר, אך הוא שונה באופן בו מתבצע הפינוי, ולכן מומלץ לשכור את שירותיהן של החברות המובילות ביותר בענף העוסקות באופן יומיומי בפינוי דירות אגנרות.
פינוי דירות האגרנות כולל בין היתר הליכי מיון מקדים של תכולת האגרנות, חיטוי שטח הדירה בטרם תחילת עבודות הפינוי, סילוק והוצאה של כל פריטי התכולה המיותרת וחסרת השימוש והערך משטח הדירה, ניקיון יסודי של שטח הדירה, חיטוי נוסף בשטח הדירה, שירותי הדברה ואף תיקון וסיוד אלמנטים שונים בשטח הדירה.
 
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  פינוי אגרנות
  czhipirodshteyn 12/01/2016 19:28
  הגב לתגובה זו
  4 0
  שלום, רצינו להודות לשי פינוי דירה על כל מה שעבר איתנו, אחד מההורים שלנו לקה בבעיה של אגרנות כפייתית ולא ידענו כיצד לפתור זאת. באמצעות שי פינוי דירה שהקל עלינו, הצלחנו לפרוץ דרך ולגעת בשחר חדש. הבית היה עמוס חפצים ומאידך היו שם גם לא מעט חפצים יקרי ערך. זה לא אופייני לאגרן אבל במקרה של ההורים שלנו, הם היו קונים המון מוצרי חשמל כך שהתכולה הייתה יקרה והיה חשוב לנו לבחור מפנה מקצועי ואמין. לאחר סקר שעשינו והמלצות שראינו בחרנו שי פינוי דירה. פינוי דירה באמצעות שי שטיקגולד הוכיח לנו שיש מפנים מקצועיים ואמינים באותה הנשימה ושיש תקווה. נכון להיום, חזרו הוריי לשגרה רגילה והם לא שוכחים את שי ואת הצוות המסור שלו. שילמנו ממיטב כספנו לשי פינוי דירה שביצע עבורנו פינוי שמקורו באגרנות על הצד הטוב ביותר. חברים, אין להקל ראש בעניין של אגרנים, אנחנו מכירים את זה מקרוב- חשוב לבחור מישהו שמכיר ויודע מה זה אגרנות. גם העובדה ששי מרצה במסגרות גדולות ומלמד יודעי דבר על אגרנות מעידה שהוא יודע בדיוק מה עליו לעשות בשביל לעזור מכל הלב לאגרן. אם חלילה נתקל בבעיה, אנחנו פשוט יודעים - שי שטיקגולד הוא פתרון הטוב ביותר
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות