ראש עיריית גבעתיים: "המדינה עושה הכל כדי לא לאפשר התחדשות עירונית"

 | 
(11)
רן קוניק, צילום: Bizportal
"המדינה עושה הכל כדי לא לקדם התחדשות עירונית .תמ"א 38 היא לא התחדשות עירונית. אם המדינה חושבת שהתחדשות עירונית מתאימה לכל המדינה זה טמטום. גבעתיים היא עיר שבה צריך לקדם פינוי בינוי", כך אמר ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק במסגרת ועידת השלטון המקומי וקק"ל, ביריד של muni expo שעסקה בהתחדשות העירונית.
לדברי קוניק, על אף מיקומה, "גבעתיים לא משופעת במזומנים בקופה אבל  המדינה עושה הכל כדי לא לאפשר התחדשות עירונית. היא דורשת מכל דייר לערוך תמ"א והיא לא מקימה אצלנו מנהלת התחדשות עירונית. תמ"א 38 בפני עצמה בגבעתיים לא יכולה להתקדם כי משמעותה להוסיף עד דיירים לעיר שאין בה שטחים פנויים. אנחנו נקדם תמ"א 38 אבל במסגרת תכנית מתאר ויהיו מתחמים שיקודמו רק לפינוי בינוי וכדי שהם יצאו לפועל צריך עזרת מדינת ישראל, מנהלת, כסף ועוד".
חיים ביבס יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין רעות:  "התחדשות עירונית מחזקת מרכזי ערים, מושכת אוכלוסיה צעירה ומהווה נדבך חשוב בתכנון העירוני. לצורך כך על היזמים לשלם את היטל ההשבחה בכדי שהרשויות יבטיחו פיתוח התשתיות בהתאם". 
בפאנל שהתקיים בהמשך אמר ישראל זינגר, ראש עיריית רמת גן כי "רמת גן נחשבת לעיר באזור ביקוש גדול ומשכך היזמים יכולים להרוויח מספיק אך בתמורה עליהם לשלם היטלי השבחה ולהשתתף בהנחת תשתיות אחרת זה לא יצליח. בכל שנה כ-800-1000 יח"ד עוברות החדשות עירונית. אבל אנחנו לא נאפשר למדינת ישראל להרע את איכות החיים של התושבים בכך שהיא לא גובה כספי השבחה ומממנת תשתיות ולכן ההנחיה  של ראש העיר היא  לאשר כמה שפחות תכניות חדשות כדי שהעיריות לא יפשוט רגל".
אבנר אקרמן יו"ר איגוד מהנדסי העיר הוסיף כי "מרכז הכובד חייב לעבור להתחדשות עירונית, אחרת יגמרו השטחים הפתחים. פרויקטים של פינוי בינוי נתקעים משום שהצפיפות שנוצרת בתכניות לחידוש השכונות גדולה מידי. עוד הוסיף כי בנתניה בה מכהן כמהנדס העיר  יש 9 פרויקטים של התחדשות עירונית שלא יקודמו משום "שהתנאים שנוצרים הם בלתי אפשריים כמו לקחת מבנים של 4 קומות ולהפוך אותם ל-45 קומות. הפתרון הוא שעבוד קרקעות פנויות לטובת התחדשות עירונית ובכל לדלל צפיפות".
האדריכל גיל שנהב טען כי "כבר שנים מדברים על פתרון של קרקע משלימה, אבל לא קורה עם זה כלום. בין היתר משום שבכל שנתיים וחצי בממוצע מתחלפים ראשי העיר ןהפרויקטים לא מצליחים לצאת לדרך. בנוסף קיימים פערים לבין אישור ועדה המחוזית ובין הועדה המקומית שפתאום אחרי שבע שנים דורשת היטל השבחה שלא נלקח בחשבון על סך 50 מיליון שקל וכתוצאה - הפרויקט תקוע". 
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  חכה חכה
  אא 05/10/2017 13:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  על הבגידה שלך במקורבים אתה תשלם בריבית דריבית לכל דבר יש מחיר
  סגור
 • 6.
  צבוע! גבעתיים תוקעת הפרוייקטים של פינוי בינוי
  גבעתיים 27/01/2017 12:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עיריית גבעתיים נזכרה באיחור אופנתי, תמוה ורווי אינטרסים לעצור פרוייקט פינוי בינוי גדול במשכנות עובדים. הסיבה:הכנת תוכנית שימור אתרים לעיר. הדיירים חתמו כבר ל- 3 יזמים שונים וכל פעם העיריה תוקעת את הפרוייקט ומייאשת את היזם. כעת לאחר שהפרוייקט עמד לצאת לדרך שוב בהצלחה עם חברה רצינית שוב העיריה עצרה. לא המדינה . אנשים קטנים עם אינטרסים גדולים מסתובבים במסדרונות העיריה ומוטב וראש העיר יעשה אצלו בדק בית ודחוף
  סגור
 • 5.
  קוניק תפסיק להתבכיין
  תושב 25/01/2017 16:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  התושבים בעיר שלך מבוססים ויכולים לקדם תמא38 גם על חשבונם אם צריך. לא צריך שהמדינה תסבסד עיר עשירה כמו גבעתיים. תן לנו לרוץ ולקדם מיזמים בעיר.
  סגור
 • חידוש עיר
  תושב 12/02/2018 11:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קוניק תן לאנשים לשנות את חייהם בבנין חדש עם ממד מעלית וחניה .הבנינים בגבעתיים הרוסים זו בושה לעיר
  סגור
 • 4.
  לראש עיריית גבעתיים
  תושב גבעתיים 25/01/2017 13:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה עם פינוי בינוי במתחם מצולות ים - הקיבוץ של גבעתיים?????
  סגור
 • 3.
  לראש עיריית גבעתיים
  גוני 25/01/2017 08:19
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מה מונע ממך לבצע פינוי בינוי ברחוב כצנלסון לדוגמא, ולמה לא מתחילים עם זה היום..צריך תוכנית מתאר בשביל זה? כל ילד רואה את זה.. ציר מרכזי עם כביש רחב לשני הכיוונים, מרכז החיים בגבעתיים ונראה כמו סלאמס.. תתעורר.
  סגור
 • 2.
  גם בבאר יעקב לא עושים כלום.השכונה הכי וותיקה שכונת רמבם
  אבי 25/01/2017 07:23
  הגב לתגובה זו
  2 2
  |(טוניס) עוד מימי הקמת המדינה עומדת מתפוררת ועזובה עם תושבים שלא יכולים להחלץ ממעגל העוני וההדרדרות. ומה המועצה עושה? מפתחת שטחים חדשים לאלפי דירות חדשות ומזניחה את השכונה הישנה.
  סגור
 • אז שפצו בעצמכם
  תושב 25/01/2017 16:28
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אף אחד לא חייב לשפץ לך את הבניין ולכן אם לא עושים תמא לפחות תשפצו ויהיה לכם נחמד.
  סגור
 • אני מבין שאתה אחד מהקנאים שאוכלים את הלב? תלעס חביבי (ל"ת)
  אבי 25/01/2017 17:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  התחדשות עירונית
  ארה צפון 24/01/2017 15:39
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כיזם תמא ברור לי כי ברגע שנשלם היטל השבחה היזם לא ירוויח פרוטה ואין זה משנה באיזה עיר בעיר יקרה היטל השבחה גבוה ללא נשוא ובעיר זולה אין היטל השבחה ואם יש הוא נמוך ואין משמעות להיטל אך יש משמעות ליוקר מחיר הדירה .לדוגמא דירת 4 חדרים של תמא בחדרה = 1.4 אלף ש"ח בעוד שעלות היצור 1.8 אלף ש"ח [כולל דירה חדשה לדיירים ושכירות] בר"ג דירת 4 חדרים אותה עלות יצור וושווי הדירה למכירה 2,2 מליון שח רווח ליזם 200 אלף ש"ח {לאחר תשלום מעמ },אם העירייה תיקח השבחה 300 אלף כפי שהיא דורשת היזם יפסיד.ואז מה הואילו חכמים
  סגור
 • מספיק למכור לוקשים רווח יזמי שלכם מטורף !!!!!
  aviv 25/01/2017 14:20
  הגב לתגובה זו
  2 1
  בתמא38.1 אתם מרווחים בן 40-65% לפרויקט .. תמא 38.2 רווח שלכם בן 20-35% אז אל תמכור לנו סיפורים ....!!!!!! קרקע באה לכם בחינם וזה רוב עלות בבית ישראלי מרכיב קרקע במרכז הארץ גם שהדירות היו חצי מחיר הרווחתם יפה ועכשיו אתם מרווחים פי שניים .. אבל כל יזם מתמחה בבכינות .... מקווה שבעתיד דיירים יבינו זאת ויהפכו ליזמים כי כל דייר בסוף דרך יקבל דירה ושלש רבעי דירה .....
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות