ניתוח מרכז הגר: 16 אלף דירות צפויות במתחם שדה דב, דירות 3 חדרים ימכרו ב-2.5 מיליון שקל

נייר מדיניות של מרכז הגר מציג ניתוח לתכנית 'שדה דב' ומציע מתווה לדיור חברתי כדי שלא יבנו שכונות 'לעשירים בלבד'
|
(4)
חוף תל אביב, צילום: Getty images Israel
16,000 דירות חדשות אמורות להיבנות במקום שדה התעופה דב הוז. נייר מדיניות  חדש של מרכז הגר בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב חושף כי דירת 3 חדרים צפויה להימכר במתחם שדה דב ב-2.5 מיליון שקל ותושכר ב-6,800-7,000 שקל לחודש. 
מחברי נייר המדיניות ממרכז הגר טוענים כי "ההצהרה של המדינה ועיריית ת"א-יפו לפיה הם אינם מעוניינים לבנות 'שכונות לעשירים בלבד' לא מגובה בכלים ממשיים להגשמת מטרה זו וככל הנראה תישאר בגדר הצהרת כוונות בלבד". כמו כן טוענים הם כי הדירות בשדה דב שיזכו לתואר 'דיור בהישג יד' יושכרו לכל הפחות ב-5,600 שקל ויהיו יקרות מדי גם עבור מעמד הביניים.
התכנית לדיור חברתי של מרכז הגר מציעה מתווה לדיור חברתי המציע הקצאה של 10% מהדירות לדיור ציבורי ו-25% מהדירות לדיור בהישג יד בהתאם לסטנדרטים המקובלים במדינות כמו ארה"ב. לטענתם העלות התקציבית הכוללת של המתווה המוצע היא נמוכה יותר מהעלות שהייתה נגזרת משיווק הקרקע במתכונת של המכרזים לדיור להשכרה או מחיר למשתכן. הרעיון הוא לאפשר דיור לבעלי הכנסה נמוכה או בינונית (עשירונים 3-7) לשכור דירה במחיר שאינו עולה על 30% מהכנסתם. 
 
לפי המתווה המוצע דירות 3 חד' בשדה דב שיוגדרו כדיור בהישג יד יושכרו במחירים הנעים בין 1,676 שקל עבור זכאים בעשירון השלישי (משקי בית שהכנסתם היא עד 8,674 שקל ברוטו) ל-4,039 שקל עבור זכאים בעשירון השביעי (משקי בית שהכנסתם היא עד 20,938 שקל ברוטו).
 
בנייר המדיניות טוענים הם כי על מנת להגיע ליעד זה נדרשים שינויים בשלושה תחומים עיקריים. האחד, מכרזים לדיור להשכרה: לשנות את מתווה המכרזים הנהוג היום לבניית דיור להשכרה כך ש-75% מהדירות ייעודו למכירה ו-25% ייעודו להשכרה במחירים מדורגים המותאמים ליכולת התשלום של משקי בית בעשירונים 3-7.
בתחום חוק התכנון והבנייה, הם מציעים תיקון ההגדרה הקיימת בחוק למונח 'דיור בהישג יד' כך שוועדות מקומיות יוכלו לקבוע בתכניות שחלק מהדירות מיועדות לדיור בהישג יד בהתאם לתנאים שהוזכרו לעיל.
בהיבט הדיור הציבורי הם טוענים כי חלק מהדירות באזור שדה דב (כ-7%) המשווקות על קרקע ציבורית יישארו בבעלות המדינה ליצירת דיור ציבורי חדש. ובנוסף, בניית דיור ציבורי חדש על קרקעות שיועברו לבעלות הרשות המקומית.   
 
פרופ' נטע זיו, המנהלת האקדמית של מרכז הגר: "גם בישראל ניתן לייצר שכונות חדשות הנהנות מתמהיל חברתי מגוון. ההומוגניות המעמדית המאפיינת את השכונות החדשות בישראל אינה גזירה משמיים. בעולם הבינו שלטווח הארוך ההשקעה בתמהיל חברתי היא ההשקעה הציבורית המשתלמת ביותר לצמצום פערים בחברה".
 
סבסטיאן ולרשטיין, מנהל מרכז הגר: "ניתוח התכנית של שדה דב ממחיש כמה רחוקים אנחנו מיצירת פתרונות דיור הראויים להיקרא 'דיור בהישג יד' באזורי ביקוש, אבל גם מזכיר לנו שזה אפשרי".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  16 אלף מכוניות יצאו מהפינה הקטנה הזו מ 6 - 9 , כל יום,
  לימבו 21/09/2016 13:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  רציתם גיטו - קיבלתם גטו.
  סגור
 • 3.
  בכיה לדורות. אסור לפנות שדה במרכז תל אביב
  פינוי שדה דב 21/09/2016 11:48
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אסור להסכים לזה בשום אופן
  סגור
 • 2.
  המחיר יהיה הרבה יותר
  משה 21/09/2016 09:07
  הגב לתגובה זו
  5 2
  גבוהה מינימום 3 מיליון ל 3ח
  סגור
 • 1.
  תקראו בגוגל "שוק הנדל"ן כמשחק קלפים"
  הגר 21/09/2016 09:02
  הגב לתגובה זו
  6 0
  אין בזול
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות