מנופחת, אבל בפרופורציה: האם יו ניבו מעניינת להשקעה?

חוזים חתומים לאספקת שמן קנאביס, הסכמים עם רשת בתי מרקחת ומוצרים המיועדים לעור. בעולם המנופח של חברות הקנאביס יו ניבו נראית שפויה (יחסית)
|
(4)
מעבדת קנאביס רפואי, צילום: גלעד רדט
טרנד הקנאביס הרפואי גורם לניפוח שווי החברות הציבוריות הפועלות בתחום, או אפילו של אלו שרק הצהירו כי נבחנת כניסתן לתחום. המשקיעים סימנו את הקנאביס הרפואי כ"דבר הבא" בשוק ההון, ורבים רוצים לרכוש מניות, לעיתים בכל מחיר.
כחלק מבחינת שווי החברות הפועלות בתחום הקנאביס הרפואי, Bizportal סקר את חברת  יוניבו -0.31% יוניבו 257 -0.31% יוניבו בסיס:257.8 פתיחה:250 גבוה:264 נמוך:250 תמורה:386,066 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא:  (UNV) הנסחרת הבוקר בשווי שוק של כ-84 מיליון שקל ועשויה להוות אלטרנטיבה למשקיעים שמחפשים מניה בתחום שעדיין נסחרת בשווי לא מופרך. יחד עם זאת, חשוב להבהיר כי השקעות בתחום הקנאביס הרפואי בהיותו תחום בהתהוות, מהווה השקעה בפרופיל סיכון גבוה, הנשענת על הנחות לגבי העתיד, אותן כמעט בלתי אפשרי לבסס על תוצאות העבר. בהתאמה, ההשקעה יכולה להניב תשואה גבוהה במקרה של הצלחה, או הפסדים כבדים במקרה של חוסר הצלחה.
מניית יו ניבו - תשואה של כ-185% מאז הדיווח הראשוני על מיזוג פעילות החברה לתוך די פארם, ב-28 במרץ 2018
שווי השוק מציג תמונה חלקית
לחברת יו ניבו יש כיום כ-20.6 מיליון מניות רשומות למסחר, בשווי שוק של כ-84 מיליון שקל כאמור. בנוסף, לחברה יש 7 סדרות של כתבי אופציה לא סחירים, הניתנים להמרה לכ-6.1 מיליון מניות נוספות, אשר הוענקו לעובדי החברה, בעלי עניין ומשקיעים שונים, במסגרת עסקת המיזוג והסכמי השקעה אחרים.
מתוך 7 הסדרות האמורות, כיום כ-97% מכתבי האופציה נמצאים בתוך הכסף, כאשר מימוש כתבי האופציה שבתוך הכסף יגדיל את מספר המניות הרשומות למסחר של החברה בכ-5.9 מיליון יחידות, כנגד תוספת מימוש של כ-16.8 מיליון שקל.
בהתאמה, אם נניח מימוש של כל כתבי האופציה שנמצאים בכסף, לפי מחיר המניה הנוכחי, נקבל שווי שוק של כ-107 מיליון שקל ודילול החזקות הציבור מרמה של כ-62.2% לרמה של כ-48.4% מהון החברה.
מעריך השווי הצמיד לחברה שווי של 64 מיליון שקל במאי 2018
הערכת שווי שבוצעה לחברה בתחילת חודש מאי 2018 לצורך יציקת פעילותה לתוך השלד הבורסאי של חברת די פארם, הצמידה לחברה שווי של כ-64 מיליון שקל בתרחיש בו מאושר ייצוא הקנאביס מישראל. מאז בוצעה הערכת השווי, אכן אושר הייצוא מישראל, והחברה דיווחה על הסכמים ומזכרי הבנות נוספים, באופן אשר מקטין את רמת חוסר הוודאות לגבי עתיד החברה ובהתאמה נדרשת הקטנת שיעור ההיוון (הקטנת רמת הסיכון) בו נעשה שימוש.
שיעור ההיוון בו נעשה שימוש בהערכת השווי עמד על כ-29%, כאשר ניתוחי הריגשות לשיעור ההיוון מצביעים על גידול של כ-6 מיליון שקל בשווי החברה עבור הפחתה של 1% בשיעור ההיוון.      
בנוסף, בקופת המזומנים של החברה יש כיום כ-11 מיליון שקל אשר התקבלו במסגרת הסכמי השקעה ומימוש כתבי אופציה, אליהם נוסיף כ-16.8 מיליון שקל תמורת מימוש האופציות שבכסף כאמור, מה שמביא אותנו לשווי חברה של כ-98 מיליון שקל, עבור הפחתה של 1% בשיעור ההיוון. הפרש של כ-9% ביחס לשווי השוק הנוכחי של החברה תחת הנחת מימוש כל כתבי האופציה שנמצאים בכסף.
מה יש בחברה?
UNV מתוכננת לעסוק בפיתוח, יצור ואספקת מוצרי קנאביס, וכן במחקר ופיתוח של תכשירים מבוססי קנאביס לטיפול במחלות שונות. החברה מקימה בימים אלו מפעל ייצור באשקלון, וחתומה על הסכמים לשת"פ עם שני חקלאים ממושב רנן, במיזמי גידול קנאביס רפואי על שטח גידול מקסימלי של 74 דונם, כאשר החברה מחזיקה ב-65% מהזכויות במיזמים.
אם נניח כושר ייצור של כ-0.6 טון תפרחת לשנה מכל דונם, לפי מחיר של 3 דולרים לגרם - על בסיס הסכמים קיימים עליהם דווח בתחום, מדובר בפוטנציאל הכנסות שנתי מקסימלי של כ-500 מיליון שקל, כאשר חלקה של החברה נאמד בכ-315 מיליון שקל לשנה. לצורך מתן קנה מידה, במסגרת הערכת שווי פעילות זו, מעריך השווי הניח הכנסות של כ-56 מיליון שקל בלבד בטווח הארוך (כשנה מייצגת).
הסכמים שדווחו לאחר מועד הערכת השווי
מאז מועד הערכת השווי האמורה, דיווחה החברה על הסכם עם חברת Grow X הקנדית להספקת שמן קנאביס בהיקף מינימלי של כ-570 אלף דולר בשנה. בנוסף, חתמה החברה הסכמים עם 3 חוות גידול לרכישת קנאביס רפואי לפי מחיר של 5 שקלים לגרם, הכוללים התחייבות של UNV לרכוש כמות מינימום של 0.5 טון בשנה הראשונה, אשר תשמש את מפעל החברה לייצור מוצרי הקנאביס.
במסגרת הסכם שת"פ עם חברת טכנולוגיה, השקיעה חברת הטכנולוגיה מיליון שקל תמורת 200 אלף מניות ו-200 אלף כתבי אופציה (סדרה אפ11/18 עם תוספת מימוש של 800 אגורות למניה). בכוונת חברת הטכנולוגיה לייצר במפעל של UNV אבקה ננומטרית מבוססת קנאביס אשר נועדה לשמש כחומר גלם בייצור תכשירים מבוססי קנאביס, ומפותחת על ידה. כמו כן, תרכוש חברת הטכנולוגיה מיצוי שמן מ-UNV לפי מחיר של 25 שקל לגרם.
בנוסף, דיווחה UNV על הסכם עם רשת בתי המרקחת שור טבצ'ניק להפצת מוצרי קנאביס רפואי בהיקף פוטנציאלי של עד 51 מיליון שקל בשנה (לא דווח על סכום מינימום).
כמה שווה האלמנט?
התפתחות נוספת אשר חלה לאחר מועד הערכת השווי, הינה הגשת בקשות לרישום פטנטים בישראל על ידי UNV למשחה לטיפול בפצעים ונגעים בעור, ושלוש פורמולציות מבוססות קנאביס המיועדות לטיפול בבעיות קשב וריכוז אצל ילדים, נרות רפואיים לטיפול במחלת הקוליטיס וג'ל לבעיות חניכיים. לא מדובר בתרופות, אלא במוצרי ביניים בעלי הליך פיתוח ומסחור קצר יחסית, אולם טרם דווח אודות מידת יעילותם ולא ברור כמה מוצרים אלו יהיו רווחיים, אם בכלל. בנוסף, צריך לקחת בחשבון שלצורך הפקת רווחים ממוצרים מסוג זה תידרש השקעה מהותית לצורך החדרת המוצרים לשווקי היעד. 
מימוש מזכרי העקרונות עשוי להזניק את המניה
בנוסף להסכמים האמורים, החברה דיווחה גם על שלושה מזכרי עקרונות, אשר המהותי שבהם הינו מזכר הבנות לא מחייב עם חברת ג'נטיקס ההולנדית העוסקת במחקר ופיתוח וביעוץ בתחום הגנטיקה של הקנאביס, לפיו תרכוש מ-UNV בכל שנה לפחות 20 טון קנאביס רפואי במחיר של 4 דולר לגרם ובהיקף פוטנציאלי של כ-250 מיליון שקל בשנה. כאמור, עבור פעילות חוות הקנאביס בהן מחזיקה החברה, מעריך השווי הניח מכירות של כ-56 מיליון שקל בלבד בטווח הארוך (כשנה מייצגת), כלומר, בתרחיש בו יבשיל מזכר העקרונות להסכם מחייב, צפוי זינוק במחיר המניה.
שני מזכרי עקרונות נוספים, כוללים הסכם עקרונות עם רשת בתי מרקחת ישראלית, לפיו תספק UNV מוצרי קנאביס רפואי אשר ייוצרו במפעל החברה והסכם עם בית המרקחת מקס פארם להפצת מוצרי קנאביס רפואי (ללא פירוט של תנאים מסחריים), כאשר התנאים המתלים כוללים בין היתר חתימה על הסכם המפרט את התנאים המסחריים.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  פלופ של משקיעים! (ל"ת)
  אחד 04/03/2019 12:03
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 3.
  מניה עם פוטנציאל גדול להכפיל עצמה.
  אין המלצה 04/03/2019 11:32
  הגב לתגובה זו
  3 0
  יש כסף בקופה ונסחרת בשווי נמוך משמעותית מול מתחרות. נייר נוסף שזול עמי שווק.שאר המניותלדעתיי לא זולות כאשר הבועה היא אינטרקיור שלדעתי תרד עוד המון וכל המניפולציות של אלכס והעלי העיניין לא יעזרו.
  סגור
 • 2.
  השוק הגדול באירופה בגרמניה
  טוגדר 04/03/2019 10:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ובכן ציין רק טוגדר מחכה להסכם סופי שם שללר ספק יביא אותה לשיא. עדיין כ 60% מתחת
  סגור
 • 1.
  המנייה הכי טובה להשקעה בנק' הזמן הזו
  אבי 04/03/2019 09:53
  הגב לתגובה זו
  4 2
  מכל מניות הקנאביס.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות