מספיקים לטאטא מתחת לשטיח ומתחילים לדבר על הבעיה!

|
(1)
kfia, צילום: shutterstock
אגרנות כפייתית
מספיקים לטאטא מתחת לשטיח ומתחילים לדבר על הבעיה!
בשנים האחרונות, יותר ויותר ישראלים מדווחים על כך שאחד מבני משפחתם או אדם בסביבתם הקרובה סובל מבעיית האגרנות הכפייתית. מימדי התופעה והיקף ההשלכות הנלוות אילה, מחייבים אותנו לדעת יותר על תופעת האגרנות הכפייתית. בשורות הבאות ריכזנו עבורכם מידע כללי אודות תופעת האגרנות הכפייתית ומספר נתונים מדאיגים בנוגע למימדי התופעה והשלכותיה.
אגרנות כפייתית- מה זה בכלל?
אגרנות כפייתית היא למעשה תת-הפרעה נפשית המשתייכת לקבוצת ה-OCD (הפרעות טורדניות כפייתיות). תת-הפרעה זו גורמת לסובלים ממנה לאסוף ולאגור פריטי תכולה שהם אינם זקוקים לה, והיא ברוב המקרים נובעת כתוצאה מפחד קיומי, מצבי חדרה, טראומות אישיות וקושי להתמודד עם תרבות השפע המאפיינת את העולם המערבי.
אגרנים כפייתים- מה הם נוהגים לאסוף ולאגור בשטח ביתם?   
קרוב ל-90% מהאגרנים/אגרניות הכפייתיים בישראל, מתגוררים לבדם בדירת מגורים (בבעלות פרטית או בשכירות), בה הם נוהגים לאגור את פריטי התכולה אותם הם אוספים מכל מקור אפשרי (פחי אשפה, חנויות יד שנייה, מרכולים, מגרשי גורטאות וכדומה). קרוב ל-60% מהאגרנים הכפייתים נוהגים לאגור מוצרי נייר מכל סוג, לרבות, ספרים, עיתונים ישנים, קבלות, דברי דואר מנייר, חשבוניות וכדומה. כ-30% מהאגרנים/אגרניות הכפייתיים עוסקים במלאת אגירה של פריטי מזון מכל סוג וכ-80% מתוכם הינם בעלי אובססיה בלתי נשלטת לאגירת חומרי ניקוי מכל סוג. פריטי תכולה נפוצים נוספים אותם נוהגים האגרנים/אגרניות כפייתיים לאסוף ולאגור הם: מוצרי חשמל שיצאו מכלל שימוש, מערכות ריהוט מכל סוג ובכל גודל, בגדים, גלילי נייר טואלט, קופסאות מזון שימורים ועוד.
מה הן ההשלכות הנלוות לתופעת האגרנות הכפייתית?
מכיוון שרוב האגרנים הכפייתיים נוהגים לאגור את תכולת האגרנות בדירות בהן הם חיים, ההשלכות הנלוות לתופעת האגרנות הכפייתית כוללות בין היתר: בידוד חברתי הנובע מהחשש והפחד שאנשים בסביבתם הקרובה ימנעו מהם מלהמשיך ולעסוק במלאכת האגירה, מצד תחזוקי ירוד של דירת המגורים, הופעת מכרסמים בשטח הדירה, ריחות צחנה העולות משטח הדירה, מפגעים סביבתיים בשטח הדירה הנובעים מעומס פריטי התכולה וחוסר הזהירות בכל הנוגע לאופן אחסון הפריטים.
אף על פי שהרוב המוחלט של האגרנים הכפייתיים מודעים לעובדה שהם סובלים מהבעיה, מרביתם נמנעים מקבלת טיפול או סיוע כזה או אחר שיאפשר להם להתמודד עם הבעיה, ולכן בחלק מהמקרים קיים צורך במעורבותם של גורמי רווחה וגורמים מקצועיים נוספים כגון: עובדים סוציאליים ופסיכולוגים.
בני משפחתו והסביבה הקרובה של האגרן הכפייתי, מחויבים ביצירת סביבה תומכת ומלאת אמפתיה למצבו של האגרן, וזאת על מנת לנסות לשכנע אותו לקיים פעולת פינוי מקצועית של תכולת האגרנות המצויה בשטח דירתו. פעולת הפינוי נועדה למעשה לפנות את כלל תכולת האגרנות המיותרת משטח הדירה ולבצע בשטחה מספר פעולות ניקוי וחיטוי אשר ישיבו לדירה את התנאים המינימאליים לקיום חיים.
שי גולד, קבלן פינוי מוסמך ומנוסה העוסק בין היתר בפינוי דירות אגרנות זה למעלה מ-25 שנה מסביר: "פינוי דירה בכלל ופינוי דירת אגרנות בפרט, הינו תהליך מקצועי המיועד להוצאת פריטי תכולה מיותרים, חסרי שימוש וערך. בדירות אגרנות היקף התכולה מגיעה למימדים המחייבים פעולת פינוי מיידית, ולכן ישנה חשיבות עליונה לקיום הליך פינוי דירה מוקדם ככל הניתן. אחת מהדרכים באמצעותן אני משכנע אגרנים כפייתיים לבצע פעולת פינוי דירה היא במסגרת מה שמכונה על ידי: הליך מיון תכולה מקדים. במסגרת הליך זה אני מאפשר לאגרן/אגרנית להיות נוכחים בשלב המקדים של הליך הפינוי, והדבר מאפשר להם לבצע מעין "הליך פרידה מנטאלי" מתכולת האגרנות המיותרת אשר נאספה ונאגרה על ידם לאורך השנים".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  פינוי של מלך
  אנונימי 12/01/2016 19:22
  הגב לתגובה זו
  5 0
  את הפינוי הזה אי אפשר לשכוח. לא מבינים את זה עד שלא מבינים מה זה אגרנות כפייתית. סבא שלי לקה בבעיה הזו וזה ציער אותנו לא מעט. לא ידענו למי לפנות, חיפשנו מישהו שיעזור לנו. סבי היה אוגר הכול מהכול ובפרט ניירות שלא היה צריך. המראה היה נורא והוא הצליח להסתיר את זה מאיתנו לא מעט זמן. לא ידענו איך לעזור לו ומאיפה להתחיל עד שנתקלנו בשי פינוי דירה. שירותי פינוי דירה של שי שטיקגולד הוכיחו את עצמם. חד משמעית? אי אפשר לפנות לבד דירה של אגרן ובטח לא אנשים שלא מבינים. סבא שלי לא רצה לפגוש באף אחד עד שראה את שי פינוי דירה- שי שטיקגולד והתרצה להיפתח ולתת למישהו לעזור לו. בזכות שי פינוי דירה ניצלו חייו של סבי והוא כיום אדם מן המניין. למי שלא יודע או מכיר, אנשים שאוגרים לא מוכנים לשחרר את החפצים שלהם- הם עקשנים כאילו אין מחר. סבא שלי היה אחד מהם עד שפגש את שי פינוי דירה. נכון להיום חייו של סבי השתנו לבלתי היכר והכול בזכות סבלנותו של שי גולד על כל המשתמע מכך. שי גולד הינו אדם אמין ומעבר להיותו מפנה דירות מזה 20 שנה אפשר להעיד עליו שהוא לא ייקח מכם "שקל נוסף" מעבר למה שיידרש.ממליצים בחום ובאהבה גדולה.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות