19:09 אדובי: הכנסות של 8.7 מיליארד דולר לשנת 2018, מניית החברה מטפסת 11% >>

17:52 נתון חיובי: תביעות ראשוניות לדמי אבטלה ירדו ב-22 אלף, הרמה הנמוכה ב... >>

16:16 הדולר היציג נקבע על 3.50 שקלים, האירו על 4.14 שקלים

15:34 ירושלים: חרדים מפגינים בכיכר השבת וחוסמים את תנועת הרכבת הקלה

14:36 בולטות בת"א: כיל יורדת 2.2%, דלק קבוצה יורדת 1.5%

12:52 רשות ני"ע הגישה לביהמ"ש בקשה להארכת ההגבלות על פילבר >>

12:16 מניית פרוטרום עולה 0.8% ומשלימה עלייה של 40% מתחילת השנה

12:13 מניית סודהסטרים יורדת 2.5% ומשלימה ירידה של כ-5% בחודש האחרון

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
ןוהה קוש רודמ

מדור שוק ההון

מדור שוק ההון

תויגתב יכה
הכי בתגיות

בנק ישראל: "מכרזי 'מחיר למשתכן' כמעט ולא יוכלו להשפיע על מחירי הדירות באזורי הביקוש" - ויש שם פצצה מתקתקת

בדו"ח מתייחסים בבנק ישראל לצמיחה ולתעוסקה, אבל שימו לב להתייחסות החריפה לעניין שוק הנדל"ן
 |  34
הדו"ח השנתי
Share
דו"ח בנק ישראל לשנת 2015 התפרסם לפני מספר דקות ומתייחס לליבת הנושאים הכלכליים במדינה, הנמדדים באופן אמפירי על ידי הבנק המרכזי. ראש הממשלה כבר התייחס לדו"ח בישיבת הממשלה, בטרם פרסומו, והביע סיפוק מביצועי המשק, עם דגש על התעסוקה המלאה בו הוא נמצא. עם זאת, בבחינת הנתונים לעומקם, נראה כי עוד רבה העבודה לממשלה ולבנק ישראל - הן מבחינת האינפלציה, כמובן בגזרת מחירי הדיור, ואולי (בעיקר) בתחום צמצום הפערים החברתיים:


ב-2015 צמח התוצר במדינה ב-2.5%, שיעור מתון אך דומה לשיעור הממוצע בשלוש השנים שקדמו לשנה זו (בניכוי השפעת תחילתה של הפקת הגז), ומדובר בהחלשות של 0.3% לעומת השנה שעברה. על מגמת החלשות הצמיחה ציינו בבנק ישראל כי בשנים שבאו בעקבות המשבר של 2008 סייעו המדיניות הפיסקלית, לצד הגידול בהשקעות בבנייה למגורים, להגדיל את הביקושים המקומיים וליצור תחליף מסוים לביקושים ליצוא, "אולם בשנתיים-שלוש האחרונות השפעתם מוצתה, והצמיחה עברה להתבסס באופן הדרגתי וכמעט בלעדי על הצריכה הפרטית, רכיב שקיבל תמיכה מהמדיניות המוניטרית המרחיבה". 

בהסתכלות קדימה, מזהירים בדו"ח כי "קיימים סימנים לכך שהצמיחה התמתנה בשנה האחרונה גם עקב היווצרותן של מגבלות נקודתיות בהיצע של כוח האדם, בפרט בתחום הטכנולוגיה העילית, מגזר שנהנה בשנים האחרונות מגידול מהיר של התעסוקה בענפי השירותים העסקיים". מבחינת השימושים, מציינים בב"י כי בלטה השנה ההתכווצות ביצוא: "לצד הצמיחה הנמוכה בסחר העולמי גרמו לה גם שחיקה בכושר התחרות כתוצאה מהייסוף שחל בשנים הקודמות בשער החליפין וירידה ביצוא השירותים העסקיים".אינפלציהיעד האינפלציה של הבנק פוספס בגדול, זו השנה השניה ברציפות, בעוד זו הפכה לשלילית בסוף 2014, ומגמת הירידה בה נמשכה השנה: האינפלציה הסתכמה ב-2015 במינוס 1%, משמעותית מתחת לתחום היעד ליציבות המחירים (1%—3%). מאז חודש יוני 2014 האינפלציה השנתית נמצאת מתחת לתחום היעד, ומספטמבר 2014 היא אף שלילית. האינפלציה השלילית, לפי הדו"ח, נבעה בעיקר מגורמי היצע: ירידות במחירי הסחורות בעולם, בפרט הנפט, תהליך שהשפעתו על האינפלציה בישראל גדלה עקב ייסוף השקל, ו-הוזלות מחירים שהממשלה יזמה והפחתת המע"מ. בניכוי השפעתן הישירה של הירידה במחירי האנרגיה והוזלות המחירים שהממשלה יזמה הסתכמה האינפלציה ב-2015 ב-0.6%.

לפי הדו"ח, מגמת הירידה באינפלציה משותפת לרוב המכריע של המדינות המפותחות והיא מבטאת בעיקר את הירידה החדה במחירי האנרגיה ושאר הסחורות האחודות. המדיניות המוניטרית נותרה השנה מרחיבה, והוועדה המוניטרית הפחיתה את הריבית לרמתה הנמוכה ביותר אי פעם – 0.1% – והרחיבה את רכישות המט"ח. "הוועדה החליטה שלא להעמיק את ההרחבה המוניטרית, מפני שהמשק נמצא בתעסוקה מלאה והתגבשה הערכה שהאינפלציה הנמוכה נובעת בעיקר מצד ההיצע ומההוזלות שיזמה הממשלה, וכן מפני שהריבית התקרבה לאפס ומחירי הדיור הוסיפו להאמיר".

השקל הישראלי

בדו"ח כמובן מתייחסים לחוזקו של השקל, שנמצא כעת סביב שיא כל הזמנים שלו מול סל המטבעות לאחר שב-2015 התייסף ב-9.3% (במונחי שער החליפין הנומינלי האפקטיבי)ץ את התחזקותו של המטבע הישראלים מסבירים בדו"ח כי "מאחר שכלי הריבית התקרב למיצוי, ומאחר שהתגבשו הערכות כי קיים ייסוף יתר, בנק ישראל הרחיב את רכישות המט"ח כדי למתן את הייסוף ולתמוך בענפים הסחירים ובאינפלציה". בעניין זה נציין כי בנק ישראל התערב ביום שישי האחרון בניסיונו לבלום את התחזקות השקל מול הדולר, אך גם בסיום יום זה המשיך להתחזק המטבע הישראלי.

נדל"ן

בגזרת הנדל"ן, מחירי הדירות הוסיפו להאמיר גם השנה, תוך גידול בהיקף העסקאות והתרחבות משמעותית של המשכנתאות.  לגבי ההכנסות ממסים ישירים על נדל"ן וממע"מ על דירות חדשות, אלו תרמו השנה כ-30% מסך הגידול בגבייה, והיו גבוהות בכחצי אחוז תוצר מרמתן באמצע העשור הקודם.

התחלות הבנייה הסתכמו בשנה החולפת בכ-48 אלף יחידות דיור ונסתיימה בנייתן של 43 אלף יחידות דיור. בבנק ישראל מציגים ספקות לגבי סיכויי ההצלחה של תכנית 'מחיר למשתכן' של שר האוצר כחלון, בשל הצעת מחירים זולים מצד אחד, אך הגדלת הביקוש מצד שני: "מכיוון שהתכנית מרימה רק תרומה קטנה להגדלת היצע הדירות, אין זה ברור כיצד תשפיע על המחירים בשוק בכללותו".

ועוד נכתב בדו"ח בעניין תכנית הדגל של שר האוצר כחלון: "מכרזי 'מחיר למשתכן' כמעט לא יוכלו להשפיע ישירות על המחירים באזורים של ביקוש גבוה כדוגמת תל אביב וירושלים". כמו כן, "במכרזי 'מחיר למשתכן' אי אפשר להגדיל את זכויות הבנייה ולכן התהליך מהיר יותר. במובן זה מכרזי 'מחיר למשתכן' משקפים את צמצום ההיצע הפוטנציאלי בטווח הארוך לטובת זירוז ההיצע בטווח הקצר". פצצה מתקתקת?

מעבר לכך, בבנק ישראל כותבים כי התכנית אף עשויה להשיג אפקט הפוך, של עליית מחירים: "תכנית 'מחיר למשתכן' עלולה להפעיל על המחירים הבלתי מסובסדים לחץ כלפי מעלה שכן ההיצע לשוק החופשי יקטן. אמנם ב'מחיר למשתכן' היזמים מתחייבים על מחיר מקסימלי לדירה והדבר מונע מצב שבו הם מגדילים את רווחיהם כתוצאה מההנחה על הקרקע (בתנאי שהפיקוח יהיה יעיל) אולם הגדלת הביקושים במצב של היצע נתון פועלת להגדלת רווחי הקבלנים בשוק החופשי.".

לפי הדו"ח, ברבעון הרביעי של 2014 התעוררו מחדש הביקוש לדירות והאמרת מחיריהן, ואף כי הריבית המשוקללת על המשכנתאות עלתה במחצית השנייה של 2015, מחירי הדירות עלו בשנה החולפת בכ-8%. בבנק מתייחסים להיקף המשכנתאות אותו לוקח הציבור, ומציינים כי "פרופיל הסיכון של המשכנתאות שניתנו בשנים האחרונות ירד בעקבות הצעדים שהפיקוח על הבנקים נקט בשוק המשכנתאות מאז 2010, אך היקף המשכנתאות הוסיף ועלה. התפתחויות אלה הציבו שוב בפני קובעי המדיניות את האתגר הכרוך בשמירה על היציבות הפיננסית". 

רווחה

"אי-השוויון בין משקי הבית בישראל גבוה בהשוואה בין-לאומית כאשר הוא מחושב על בסיס ההכנסה הפנויה (לאחר מסים ישירים ותשלומי העברה), אך הוא אינו חריג כאשר הוא מחושב על בסיס ההכנסה הכלכלית (לפני מסים ישירים ותשלומי העברה)". מכאן נובע, וגם בדו"ח מציינים זאת, כי תרומתה של מדיניות המסים וההעברות בישראל להפחתת אי-השוויון נמוכה בהשוואה בין-לאומית, בעיקר עקב תשלומי העברה נמוכים

מנגד, בבנק ישראל מציינים כי אי-השוויון בהכנסה הכלכלית דווקא יורד בהתמדה מראשית העשור הקודם בזכות גידול מתמשך בשיעור התעסוקה; זה נבע מגידול בשיעור ההשתתפות על רקע העלייה ברמת ההשכלה, ההפחתה בשיעור המס הישיר והקיצוץ בקצבאות.

תחולת העוני גבוהה מאוד בקרב משקי בית חרדיים וערביים – מעל 50%. אף כי שיעור התעסוקה בקבוצות אלה עלה במידה ניכרת, שתיהן מתאפיינות עדיין בתת-ייצוג בולט בשוק העבודה לפי כל הפרמטרים: שיעור התעסוקה, היקף המשרות והשכר לשעת עבודה.

מאפייני העוני בקרב החרדים מעידים כי בהתחשב בגודל משפחותיהם, צמצום העוני בקרבם יתאפשר על ידי העלאת כושר השׂתכרותם בעזרת לימוד של מקצועות רלוונטיים לשוק העבודה.

בדו"ח מציינים כי סבסוד מעונות יום ומשפחתונים אכן תורם להרחבת שיעור ההשתתפות של אימהות לילדים בגיל הרך וכן להעלאת שכרן בשנים הראשונות לאחר הלידה. עם זאת,  מציינים, "רבות מהמשפחות הזכאיות לסבסוד אינן מקבלות אותו בשל מחסור במקומות במסגרות המפוקחות". בבנק אומרים כי יישום החלטות הממשלה בנוגע להרחבת היצע המסגרות יקל על המחסור.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לסיכום היומי של שוק ההון ולמבזקים של ביזפורטל - ניוזלטרים חובה לכל משקיע
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

34 תגובות ב-28 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
28 קחי עצה 03/04/2016 21:48 תעלי ריבית ואז מחירי הנדלן יתרסקו, ויהיה אלפי דירות
פנויים
27 שכיר עשוק 03/04/2016 19:40 תעשו הגרלות רולטה על חשבונכם (ל"ת)
26 בנק ישראל 03/04/2016 16:01 נרקומן של כסף. הם יכלו מזמן לעצור את הבועה ע"י
הגבלת המשכנתאות. אך הם מישכנו אנשים עד המוות. נתנו לאנשים משכנתא של מליון ש"ח לדירה. אם היו מגבילים את המשכנתא אז לא היו קונים במחירים האלה. נתנו משכנתא לדירות זבל שעלו 700 אלף שח 500 אלף שח משכנתא הם זרקו כסף לציבור כמו סוחר סמים שנותן בהתחלה בחינם סמים עד להתמכרות. בנק ישראל מסובך וסיבך את כולם עד הסוף המר. לא ברור למה אנשים רוצים לקנות דירות בישראל במחיר מנופח ובידיעה שזה מנופח.
25 פלוג 03/04/2016 15:36 נבחרה כי טובים ממנה נפסלו בגלל שהם חולי מין
אז ביבי בחר אותה כברירת המחדל שלו. היא צריכה להיות אסירת תודה ולהבטיח שבועת הנדלן לא תתפוצץ כי הם יודעים שכל הכלכלה פה מבוססת על בועה . הציבור לא מרגיש אבל לאט לאט המדינה מגלחת לו את החסכונות קודם עם ועדת בכר אחכ עם דחיית גיל הפרישה שהיא יודעת שאין עבודה לזקנים והם יאכלו חסכונות. אז במקום לפשוט רגל כמו יוון הם גונבים לצבור את הכסף בתחכום. אני לא אשקיע להם שקל בתוכנית חסכון או קופת גמל או בבורסה. ממני הם לא יראו שקל. גם לא אשקיע בדירה בישראל עדיף לקנות דירה בחו"ל ולא פה. לשלם על זבל מליונים בקו האש של חיזבאלה - שהבתים של המליונרים יהרסו
24 יצחק 03/04/2016 15:20 מזכיר את רגעי השיא בבורסה לפני הקריסה
ברגע שכולם אומרים שיש עוד מקום לעליה ושהחברות רווחיות וכל עם ישראל משקיע זה הזמן לברוח.///
23 קבלן,בנק,ממשל=חזירות 03/04/2016 15:19 סופבועה=שנים מונופול נדלניסט+תקשורת פסיכו-הרצה עם טיפש!
שנים מונופול לפסיכו-הרצה= תירוץ החזירות הנדלניסטים למנועה פיצוץ סופבועה להגנת על הבנקים= שקר חזירי באישור הממשל ובנק ישראל להמשך ניצול עם טיפש שיהיה משועבד לבנקים ולממשלה במשכנתאות מטורפות של מיליון+( 70-90% )= הבנקים בישראל היו תמיד מפוקחים ל-% קטן למשכנתאות נדל"ן=פישר ברח+ עם פלוג יצרו סופבועה=אפילו פישר לאחר שברח הודע בפרסום לא מזמן שיש בישראל בועה =הם סיכנו את עתיד המדינה יצרו עדר של העם הטיפש הצעיר והוריהם לעבדות של דורי דורות! .... בושה וחרפה של מדינה שמנצל ושעושק את אזרחיה לעבדות, לטובת הלוביסטים,הבנקים והטייקונים =זה סיכון קיום המדינה!
22 פלוץ 03/04/2016 14:18 גברת פלוץ עם את כל כך חכמה אז תעשי את מה שצריך,
ואם את לא יודעת או שיטות ישנות לא עובדות אז תני לנסות משהוא חדש.
21 משה 03/04/2016 14:14 איפה הבעיה??
תמשיכו לבחור בביבי. נראה לאן תגיע המדינה שלנו. רק עיוור לא מבין את עומק התהום.
20 רות 03/04/2016 13:40 הגדלת הבניה תוזיל אולי את שכר הדירה. כדי להוריד מחירים
של הדירות עצמן, יש צורך בשינוי מאזן הכוחות בין כמות האנשים שרוצים לקנות דירה השנה, לבין כמות האנשים שרוצים למכור
דמוגרפיה 03/04/2016 15:37 צודק מהסיבות הבאות:
יש בישראל כ 2.5 מיליון דירות וכ 8 מיליון תושבים. נדרשות כ 40,000 דירות בשנה. גם אם יבנו 60,000 במשך 5 שנים רצופות, החישוב של יחס דירות לאוכלוסיה, ישתנה ב 4% קטנטנים. זה יוזיל קצת שכר דירה, וזהו. כדי להוריד את מחירי הנכסים בחזרה, יש להוריד את מספר האנשים שנורא רוצים לקנות דירה השנה, ולהגדיל את מספר האנשים שרוצים למכור. זה הכל. בדיוק כמו בבורסה. אגב, גם בתקופה בה בנו רק 30,000 דירות וגרמו להרעה ביחס דירות/אוכלוסיה, מדובר בהרעה קטנה שגרמה להתייקרות קטנה בשכר דירה. רואים בגרף ששכר דירה כמעט לא עלה ריאלית (ביחס להתייקרות שאר המוצרים בישראל). הגרף עם העליה התלולה של מחירי הדירות מוכיח שהבעיה היא בביקוש לדירות כנכסים לקניה, לא כמקום מגורים. הרבה קונים מתוך רצון להתעשר, הרבה צעירים מקדימים את הקניה בגלל פחד לאחר את הרכבת. במקביל יש פחות מוכרים - כי הריבית בבנק אפס ואם הם יקבלו מזומן לא יהיה להם מה לעשות איתו.
19 תקראו 03/04/2016 13:29 במקום הגרלות לעשות קדימות לפי גיל:
כיום בהגרלותן עשויים לזכות בני 20 נשואים פיקטיבית (או ידועים בציבור), שחלק מהם גם יסתבר הם אנשי קש להורים שלהם שרוצים להשקיע בנדלן ולהשיג "מציאה" מתחת למחיר השוק. גם אם הם לא יקנו משיקולי השקעה ובאמת נשואים בגיל צעיר בלי קשר למחיר למשתכן, הרי שלא הוגן שהם יזכו בדירה על חשבון זוג בני 38 שכבר 15 שנה משלמים שכר דירה, ושנותרו להם הרבה פחות שנים לשלם את המשכנתא. אני מציע כן לפתוח את ההגרלות לכל הגילאים, עם מכסה מובטחת לבני המקום (חשוב והוגן) אבל במקום לסדר את הזוכים אקראית, לסדר אותם לפי גיל. כל מי שאין ולא היתה לו דירה והוא בן 45 כבר, יזכה ראשון, אח"כ בני 40, אח"כ בני 35 ואם ישארו דירות אז גם בני 30. רק במידה והתוכנית תהיה בהיקף משמעותי יצליחו גם בני 20 ומשהו לזכות. אבל להם עדיין לא נעשה העוול הגדול שנעשה לגדולים מהם בכמה שנים. בצורה זאת, התוכנית הוגנת יותר, והסיכוי לזכות לבני ה 30 פלוס גבוה משמעותית, ולכן נראה שינוי פסיכולוגי מצדם (יעצרו רכישות וביקושים לדירות "רגילות" וימתינו בסבלנות להגרלה במקום המועדף עליהם, מתוך ידיעה שהם בקדמת התור בגלל הגיל
צעיר 03/04/2016 15:37 הצעה חכמה. יפה (ל"ת)
18 רות 03/04/2016 13:29 תגבילו משכנתא ל 180 תשלומים במקום להאשים אחרים!
זה יעבוד מעולה גם בריבית 0% והשוק יצטנן מאוד והמחירים ירדו
17 אין מושג 03/04/2016 13:15 בבנק ישראל יושבים אנשים מלאי תארים מרובעים ומנותקים
פחדנים חסרי תעוזה ,בתור רק בוגר תואר ראשון בכלכלה, אני יכול להגיד שאם המחיר למשתכן ישווק בכמות שכחלון אמר המחירים בוודאות ירדו
16 פלוג וכחלון 03/04/2016 13:08 צמד חמד - יד רוחצת יד. טובת הצבור לנגד עיניהם
וזאת פלוג שלחצה על הגדלת מיסים ועל העלאת גיל הפרישה על עושק הצבור ועל פגיעה בקשישים . העיקר שיש לה משרה בטוחה אף אדיוט לא יעיף אותה מהבור שומן שהיא וכחלון נחתו בו העלאת גיל הפרישה לגיל 70 למרבית הישראלים זה מחנה עבודה . לא כולם כמוה וכמו כחלון יושבים במשרד ממוזג עם מזכירות תה קפה חופשי עם קרן השתלמות פטורה ממס ועם משכורת חודשית שקשה לבזבז בשנה. היא המנותקת ביחד עם כחלון דנים נשים מבוגרות לעוד שנים של עבודה כשאין עבודה גוזלים מהם קצבה עלובה של 1500 שח לחודש כשחברי הכנסת העלו לעצמם את השכר. לא נשכח ולא נסלח.
t 03/04/2016 14:31 כמה קל להיות דמגוג
פעם, עבדו עד גיל שישים וחיו עד גיל 70-80. שנות העבודה פרנסו כ15 שנות פנסיה. היום חיים עד גיל 90-100, ואם גיל הפרישה יעמוד על 62, זה אומר למעלה מ30 שנות פנסיה, שאין ממה לממן אותן. אם יש לך פתרון יותר טוב, כתוב אותו. אם לא, עדיף לשתוק, ולא לזרוק רפש על מי שמנסה לפתור את הבעיה.
אין שכל 03/04/2016 15:32 אין דאגות- היום חיים עד גיל 100 חחחחחחחח
לא ידעתי שיש לך קשר עם אלוהים והוא סיפר לך שכל אחד יחיה עד גיל 100. או לפחות 90. בגיל 60 רוב האנשים כבר חולים ומותשים לחיות שנים ארוכות לא אומר איכות חיים. אלא אם כן אתה יוצא מהכלל . פלוג וכחלון לא פותרים שום בעיה. הם פשוט יודעים שהכסף של בטוח לאומי אצל הממשלה שלוותה את הכסף משם ולא רוצה להחזיר. זה פשוט עוד תספורת של כחלון פלוג וביבי כדי לאכול את הכסף מהצבור. כמו עם קופות הגמל וועדת בכר שבגללם אין כסף לצבור הכל חלף עם הרוח. אז מי שצריך לשתוק זה אתה ולא מי שיודע את האמת .האמת היא שפלוג וכחלון מכרו את הצבור .העיקר שלהם יש עבודה קבועה והם שולחים נשים וגברים לעבוד בשכר עלוב אם בכלל אז לגברים שנזרקו יש עתיד מובטח כשומר בסופר (יש נשק?) ולנשים יש עתיד מובטח כמטפלת או משגיחה באוניברסיטה בשכר מדהים של 100 שח ליום פעמיים בשבוע בעונת המבחנים סך ההכנסה שלה עלובה של 2000 שח בשנה במקרה הטוב פלוג פשוט זורקת אנשים לכלבים. איחוליי שהיא לא תהנה לה מהפנסיה שלה אמן.
t 03/04/2016 17:20 "לחיות שנים ארוכות לא אומר איכות חיים"
אבל זה עדיין עולה כסף...
15 שמעון טיף למהמרים 03/04/2016 13:07 כשהשווקים עולים ופא הבורסה יורדת זה כריסה סדרך
הבנתם
14 אאא 03/04/2016 13:02 אין טייס בתא, כל הנורות מהבהבות וזועקות
אבל המטוס על אוטומט, לא מבינים כמה מסוכן מה שקורה עכשיו בשוק הנדלן, לא רואים את הטייקונים שקרסו אחד אחרי השני, לא רואים את החוב הפרטי שמזנק ללא הרף, לא רואים רווחי חברות שמתחילים להישחק...אנשים עובדים מבוקר עד לילה רק כדי לממן קירות...ואין אף אחד שבא להזהיר ...פירמידה.
13 איגור 03/04/2016 13:01 למה אתם מצומצמים קונים ניירות סתם תקחו כסף לבית (ל"ת)
12 יודע זנדברג מבאר שבע 03/04/2016 12:53 איזה חגיגה קניתי פוטים ב5000 ש״ח ביום חמישי
עכשו יש לי 14000 ח לא מוכר
11 בנק ישראל 03/04/2016 12:50 הכל השועל והכרם
ניפוח מיותר והוצאת אוויר במוקדם או מאוחר
10 בנק ישראל הורס מדינה 03/04/2016 12:50 חיקוי גויים ולא מודה בטעותו
אלא ממשיך.בריבית אפסית מיותרת לסל הדולרים שלו..
9 החזאי מבוסטון 03/04/2016 12:50 הבנקים משחקים באופציות חזק אז אם הבנק יורד ק פוטים (ל"ת)
8 הכתום 03/04/2016 12:49 אז מה את עושה בשביל מדינה מקבלת שכר ללא הצדקה (ל"ת)
7 אפריל השחור בעיצומו 03/04/2016 12:36 לשחררר את כל התיק בנגל מניות מטח קרנות אוי ואאבווי (ל"ת)
6 חבריה רוצפו מהר 03/04/2016 12:33 לקנות פוטים הקריסה בעיצומה ולא להיתראות קרב גם (ל"ת)
5 חברה הודעה שתעזור לכ 03/04/2016 12:32 רוצו (ל"ת)
4 אחד 03/04/2016 12:30 האוצר מוריד מע"ם ועוד - מפחד מהעלאת ריבית
הכל יעשה כדי לשמור ריבית אפסית. רק שהפד לא יעלה. העתיד הכלכלי ייקבע בארה"ב. לא כאן.מי שהורס את כלכלות העולם, לא רק בארץ, אלה הם האמריקאים. אבל הם גם מסתכנים בהורדת הדולר ממעמדו.
3 דודי 03/04/2016 12:27 ביבי
איפה הוא בעיניין הדירותלמה הוא לא מתערב כדי לשנותמה עם הזוגות שגרים אצל ההוריםללא תקווה(שלושה זוגות עם ילדים מילדיי גרים אצלי)לעזאזל המדינה הזו
t 03/04/2016 14:31 ביבי ניסה למנות נגיד אחר
וה"שופטים המכובדים" לא נתנו לו.
2 הרס הריבית האפסית 03/04/2016 12:08 חייבה את כולם לנדלן וגרמה
ניפוח מיותר והרחבת פערים.וחיסלה את החוסכים שלא מבזבזים
1 GD 03/04/2016 12:07 איך לא ייחלש?
מליארדי דולרים נשלחים מידי שנה לחו״ל על ידי שבחים, מסתננים וזרים חוקיים במקום להיות מוחזרים לכלכלה הישראלית...והמגמה הזו רק גוברת.
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.