הערב בשעה 17:30 עדכון הריבית: האם הנגיד פישר יפתיע פעם נוספת?

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל צפויה להותיר את הריבית על כנה, זאת לאחר שבחודש הקודם הפתיעה את הקונצנזוס והפחיתה את הריבית בשיעור של 0.25%.
|
(1)
סטנלי פישר
הוועדה המוניטרית של בנק ישראל צפויה הערב (ב') בשעה 17:30 לפרסם את שיעור הריבית במשק לחודש פברואר. מרבית האנליסטים מעריכים כי הריבית צפויה להיוותר על כנה ברמה של 1.75%, זאת לאחר שתי הפחתות של 0.25% ב-3 ההחלטות האחרונות של הוועדה. ברקע להחלטת בנק ישראל, המטבעות המובילים רשמו עליות מול השקל: האירו היציג עלה 0.44% ואילו הדולר הוסיף 0.48%.

החלטת הריבית הקרובה צפויה להיות מושפעת מנתוני מאקרו כלכליים מעורבים שנרשמו בשווקים הגלובליים, כאשר בארה"ב וסין נרשמו נתונים טובים מהצפוי בעוד שבאירופה נרשמו נתונים מאכזבים. כמו כן, הנגיד פרופ' סטנלי פישר צפוי לתת את דעתו לרמת הגירעון הממשלתי ששיעורה- 4.2%, אשר מהווה סטייה חדה מהיעד המקורי שנקבע לשנה זו- 2%, וכן להתעוררות בשוק הדיור שבעקבותיהם נרשמו עליות מחירים וגידול מתמיד בהיקף המשכנתאות.

רון אייכל, כלכלן ואסטרטג ראשי בבית ההשקעות מיטב, התייחס להחלטת הריבית הצפויה הערב: "בנק ישראל הפחית את רמת הריבית בהחלטה הקודמת, לכן סביר להניח כי חברי הוועדה ירצו לבדוק שוב השפעת הפחתה זו, ולא ימהרו להוריד את הריבית שוב".

אייכל מעריך כי בנק ישראל אומנם לא יוריד את הריבית היום, אך קיימת סבירות כי יבחר להורידה או להעלותה בהמשך: "להערכתנו, הפחתות הריבית הגיעו לכדי מיצוי, אם כי על רקע החולשה הכלכלית, קיימת אפשרות להפחתה נוספת בהחלטות הריבית לחודש מרץ או אפריל. במידה ותירשם התאוששות כלכלית בעולם, לפי הערכתנו במחצית השנייה של 2013 נוכל לראות העלאות ריבית לקראת סוף שנת 2013".

רפי גוזלן, כלכלן ראשי בבית ההשקעות IBI, אינו צופה החלטה דרמטית של הוועדה: "בשלב זה אין לחץ על הבנק לבצע התאמה נוספת בריבית, זאת בהתחשב בכך שהריבית הריאלית נעה סביב סיעור אפסי ממילא והשווקים הפיננסיים משקפים אופטימיות יחסית".

גוזלן התייחס לצפוי במדיניות המוניטארית במבט קדימה: "במבט קדימה, הגורמים שיקבעו את תוואי המדיניות המוניטארית הם החרפה מחודשת של המשבר בשווקים הפיננסיים תוביל להתאמה מהירה בריבית, ואילו אם תהיה זו המציאות המקומית שתכתיב את פני הדברים אזי צפוי להערכתנו הפחתת ריבית נוספת במהלך המחצית הראשונה של השנה. זאת, כפועל יוצא של ההאטה בפעילות במשק, סביבת האינפלציה המתונה, ההתחזקות בשער החליפין של השקל בחודשים האחרונים והצפי לריסון פיסקאלי".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  רון אייכל....
  איציק 28/01/2013 15:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא יודע כלום משחק אנ-דנדינו גם חודשים אחורה הוא טעה
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות