פישר: "אני שומע ש'הנגיד דואג לבנקים ולא לזוגות הצעירים' - זה פשוט לא נכון"

עוד אמר פישר: "שוק המשכנתאות בישראל נחשב ליציב, אבל ההיסטוריה עמוסה בסיפורים על נכסים פיננסיים שמעולם לא היו בהם בעיות, עד שיום אחד הם התחילו להיות בעייתיים"
|
(11)
סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל
עורך היום כנס בנושא יציבות המערכת הפיננסית בישראל. הקשיים של מדינות העולם לתמוך בצמיחה יציבה עלו בדיונים. סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל נאם היום והסביר על התמודדות המשק המקומי בצל הבעיות בעולם.

פישר התייחס לתחום הנדל"ן בשל הקשר ליציבות המערכת הפיננסית ובעיקר ניסה להדוף את הביקורת. "לעיתים קרובות אני שומע ש"הנגיד דואג ליציבות המערכת הבנקאית, ולא לזוגות הצעירים". זה פשוט לא נכון. או דואגים ליציבות המערכת הבנקאית משום שאנו דואגים לזוגות הצעירים, וגם לזוגות היותר מבוגרים, ולכל אזרחי ישראל שהכלכלה הישראלית נוגעת להם וחשובה להם".

בעניין המשכנתאות, אמר פישר כי "כ-40% מתיק האשראי של הבנקים בישראל מופנה לנדל"ן במובן הרחב – כלומר, נדל"ן והלוואות לדיור. בעוד האשראי לנדל"ן ובינוי מוגבל במגבלה ענפית, הרי שאין כל מגבלה על חלק תיק האשראי שהבנקים רשאים להעמיד לטובת משכנתאות. אף על פי כן, הפיקוח על הבנקים עוקב באופן הדוק אחר התפתחויות בשוק המשכנתאות, ונקט בשנים האחרונות במספר צעדים פיקוחיים כדי להפחית את הסיכון משוק זה."

פישר המשיך ואמר בעניין זה כי, "על פי Reinhart and Rogoff, כמחצית מהמשברים הפיננסיים בהיסטוריה נבעו מענף הנדל"ן. לכן, אנו נמשיך לנהל מדיניות אחראית בתחום זה. בנק ישראל רואה את עצמו כאחראי למערכת הבנקאית. אולם, אין פירושה של אחריות זו שאנו אחראים לכל מה שהבנקים עושים. אנו מצפים מהבנקים להתנהל באחריות, וזה כולל את האחריות שלהם ללקוחות שלהם, וביניהם משקי הבית והעסקים הקטנים והבינוניים."

מעבר לעניין הנדל"ן, פישר התייחס גם למצב באופן כללי ואמר כי "כנס זה מתקיים בשעה קשה לכלכלה הגלובלית, בעיקר באירופה, אם כי לא רק שם: הודו וסין, "כוכבות הצמיחה" של השנים האחרונות, צומחות לאט יותר, וגם בארה"ב המצב לא ברור. מדוע, אם כן, אנו מתמקדים במערכת הפיננסית? הסיבה העיקרית היא, שמערכת פיננסית יעילה, איתנה, לאו דווקא המתוחכמת במיוחד, כזו שיכולה לממן את הצרכים של החברות ומשקי הבית, הנה חיונית כדי לאפשר את צמיחת המשק. הנזק שמערכת פיננסית לא יציבה יכולה לגרום למשק כולו הוא עצום."
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  הבועה=עשו מיליארדים ע"ח העם הפראייר=חרם צרכן=העם לא פרא (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשלה גנבים 14/06/2012 14:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 10.
  תגיד לי אתה מוביל או מובל, אם מובל מי צריך אותך ??!
  444 14/06/2012 13:12
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לעג לאינטיליגנציה !!!! אתה יצרת , צפית,ראית ונתת לבועה לפרוץ ולהתקיים !!! למה ??? את זה כדאי שגורמי אכיפה יבדקו , יש פה נזק בל יתואר להומני אנשים , עצוב מאוד !!!
  סגור
 • 9.
  אין מי שיגן עלינו מפני עושק מחירי הדירות
  אלי 14/06/2012 12:09
  הגב לתגובה זו
  3 0
  קנית דירה? הפכת לעני לכל חייך! 127 חודשי מכורת לקניית דירה בישראל 45 חודשי משכורת לקניית דירה בארה"ב.
  סגור
 • 8.
  אתה בטח חבר של "העבדים"(הצעירים) ......
  יעקב 14/06/2012 11:27
  הגב לתגובה זו
  3 0
  יש לנו עובדות בשטח ....רק בגלל המחאה החברתית התחלתם קצת לשקשק על הכסא שלכם (כחלון עם התקשורת) וזה רק מראה עד כמה אתה וממשלות ישראל חברים של העשירים.....
  סגור
 • 7.
  אז למה הבנקים מרויחים רוחי עתק!! והצעירים נקרעים??????? (ל"ת)
  yan 14/06/2012 11:27
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 6.
  פישר
  יוסי 14/06/2012 11:26
  הגב לתגובה זו
  3 1
  העם לא מאמין לפישר.המחאה הקרובה אישית נגדו ותחבולותיו לטובת חבריו העשירים.העם נמק בעומס והכל יקרוס לו בפנים.
  סגור
 • 5.
  מי מזין את בועת הנדל"ן?!הבלון מתנפח.
  איציק ר 14/06/2012 11:24
  הגב לתגובה זו
  5 0
  את בועת הנדל"ן מנפחים כל בעלי העיניין,המדינה בעלת הקרקעות,יזמים,והבנקים שהם גורם בולט בנושא.ואתה בנק ישראל חייב להשגיח שלא נמצא את עצמנו "ערומים".אין לי ספק שהבלון יתפוצץ,השאלה היא רק מתי.בנייה נוספת והתמנות המחירים יכולים להקטין את האסון לאורך זמן.
  סגור
 • 4.
  הניתוח הצליח החולה מת !!!
  זוג צעיר 14/06/2012 11:24
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מה שהפרופסור המלומד לא מבין שבמדינה כמו ישראל אשר הבסיס לקיומה הוא ערכים , לא ניתן ליישם תאוריות כלכליות גרידא . לצערי הרב התסכול בקרב הציבור גדול ואת העובדה הזו נראה במלחמה הבאה , סולידריות אין פה וכנראה לא תהיה , אני יכול להעיד על עצמי שכל הערכים שגדלתי עליהם מתרוקנים מתוכן משנה לשנה . אין שום סיבה שבעולם שרכישת בית בישראל לזוג צעיר תהפוך למשימה בלתי אפשרית .
  סגור
 • 3.
  הנגיד דואג לבנקים ולא לזוגות הצעירים - זה פשוט נכון...
  איפכא מסתברא 2 14/06/2012 11:08
  הגב לתגובה זו
  5 0
  כל עוד מנהלי הבנקים האחראים על מתן הלוואות לגופים גדולים ללא ערבות הולמת וברבית נמוכה - לא ישאו באחריות אישית, למה שמי מהם יפסיק לעשות כך?
  סגור
 • 2.
  פישר - קברת אותנו חיים (ל"ת)
  זוג צעיר 14/06/2012 10:54
  הגב לתגובה זו
  6 3
  סגור
 • 1.
  לך מפה חנטריש.חבר של העשירים (ל"ת)
  הנביא 14/06/2012 10:47
  הגב לתגובה זו
  5 3
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות