מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל שיפורסם מחר צפוי לעלות ב-0.8%

סביבת האינפלציה בעולם יורדת אך המדד הישראלי לאפריל צפוי לעלות בשל מחירי החשמל ותקופת החגים. "לחץ למיגור האינפלציה עשוי להגיע מהתגברות המחאה החברתית"
|
מחאה חברתית?

מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל אשר יתפרסם מחר צפוי על פי הקונצנזוס לעלות בשיעור של 0.8%. העלייה צפויה בשל גורמים עונתיים אשר אופיניים לחודש אפריל וחג הפסח וכן בשל עליית מחירי האנרגיה - החשמל והדלקים.

ההערכה הממוצעת של הכלכלנים שעומדת על עלייה של 0.8%, כאמור היא גם החציון בסקר הכלכלנים. ההערכות נעות בין התחזית הנמוכה ביותר שעומדת על 0.7% וההערכה הגבוהה ביותר שעומדת של 1%. נזכיר כי מדד המחירים לצרכן לחודש מארס טיפס ב-0.4% לאחר חודשים שהמדד עמד במקום.

"מדד חודש אפריל יושפע בעיקר מההתייקרות בתעריפי החשמל בשיעור של 8.9% בתחילת החודש. בנוסף, תחול עליות עונתיות במחירי ההלבשה והנעלה, ההבראה ונופש, הנסיעות לחו"ל והמזון בעקבות הביקושים לקראת חג הפסח", כתב אהוליאב לוי, אנליסט מחקר ואסטרטגיה באקסלנס. בנוסף מציינים באקסלנס את העלייה במחירי הדלקים ב- 0.64%, זאת לאחר הפחתה נוספת של הבלו.

"לחץ נוסף למיגור האינפלציה עשוי להגיע מהתגברות המחאה החברתית", כתב אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של דש בית השקעות. "מנהיגי המחאה שנותרו בינתיים מחוץ למסגרת שלטונית, כוחות האופוזיציה בכנסת ומנהיגי המפלגות החדשות אשר יצטרכו להמתין עד הבחירות בסוף שנה הבאה, ינסו לעורר מחאה עוצמתית".

"משימתם עשויה להיות קלה יחסית על רקע הצעדים התקציביים הלא פופולאריים הצפויים. הממשלה מצדה תשתדל להרגיע את המחאה באמצעות זירוז רפורמות שיועדו לפעול להוזלת יוקר המחייה. כתוצאה מהמחאה ומצעדי הממשלה עשוי להיווצר לחץ להוזלת המחירים במשק", כותבים בדש.

זבז'ינסקי מציין את הירידה בסביבת האינפלציה בעולם ובציפיות האינפלציה, ובפרט את הירידה במדדי המחירים ליצרן בסין ובארה"ב. הנתונים אודותיהם התפרסמו בסוף השבוע כאשר למדד המחירים לצרכן בישראל יש "מתאם גבוה עם המדדים הנ"ל".

באשר להעלאת המע"מ נכתב: "מסתמן שהעלאת המע"מ בשיעור של כ-1% תתבצע עוד לפני סוף השנה. מקדם התמסורת בין השינוי במע"מ לבין מדד המחירים עומד על כ-0.4-0.6 ותלוי בעוצמת הביקושים במשק. העלאת המע"מ תעלה באופן חד-פעמי את המחירים, אך אינה אמורה להשפיע על סביבת האינפלציה".

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות