זה מה שהפחיד אמש את הסוחרים בוול סטריט - וגרם לשינוי הכיוון הקיצוני בסיום

"המשמעות היא תחילת תהליך ה"גמילה״ של שוקי ההון מהכסף הזול". מאחורי הלחץ אמש בוול סטריט
 |  (9)
תנודה חזקה
שינוי כיוון חריף נרשם אמש בוול סטריט בשעת המסחר האחרונה. מדד ה-S&P500 שנסחר בעליות של 0.8% סגר בירידה של 0.3% והנאסד"ק שנסחר בעליות של 0.5% סגר בירידה של 0.6%. הלחץ מצד המשקיעים החל לאחר פרסום הפרוטוקולים מישיבת הפד' האחרונה, בה הועלתה הריבית לטווח של 0.75%-1%. 
אמנם בפרוטוקולים לא היו סימנים לכך שהריבית תעלה בתוואי שונה מזה שהוצג, אבל כן הייתה התייחסות לכך שכוונת הפד' היא להתחיל להקטין את המאזן שהתנפח מאוד לאחר סבבי רכישות האג"ח (ה-QE) וזאת כחלק מהניסיון להחזיר את הסיטואציה לנורמליות (לנרמל) אחרי 7-8 שנים של התנהלות בסוג של מדיניות חירום. כלומר הפד' מתכוון להתחיל לשחרר לשוק את איגרות החוב שרכש במהלך השנים. בנוסף, מהפרוטוקולים עולה כי חלק מחברי הפד' רואים את שוקי המניות כיקרים מידי כאשר בוחנים את המצב באמצעי תימחור מקובלים. כמה מחברי הפד' גם טענו כי מהלך העליות האחרון היה ככל הנראה קשור יותר לציפייה להורדת מיסים, ופחות לסיכוי להאצה בצמיחה הכלכלית.
אם אכן הפד' יתחיל במהלך של הקטנת המאזן וישחרר אג"חים לשוק במקביל להעלאת הריבית, הדבר צפוי להקפיץ את תשואות האג"חים בארה"ב, ואז תיווצר אלטרנטיבה לשוק המניות. כלומר לראשונה מזה שנים ארוכות, לא ניתן יהי להמשיך להגיד שהמניות ימשיכו לעלות כי אין אלטרנטיבה.
כאמור, הסוחרים בוול סטריט הביעו חשש מהדברים - ושלחו את מדדי המניות מטה כאשר גם הדולר הגיבה בתנודה מטה לאחר שהגיע לרמת שיא של 3 שבועות.     
 
אורי גרינפלד, כלכלן ראשי בפסגות: "התגובה של השווקים לפרוטוקול של הפד לא מפתיעה שכן המשמעות של הקטנת זרמי הנזילות לשווקים היא תחילת תהליך ה"גמילה״ של שוקי ההון מהכסף הזול שמפוזר על ידי הבנקים המרכזיים. בשנים האחרונות המשקיעים נטו להגדיל באופן עקבי להגדיל את הסיכון בגלל הריבית הנמוכה והיעדר האלטרנטיבות כך שאם בפד גם מעלים ריבית וגם מזרימים פחות נזילות לשוק המשקיעים מעדיפים לחזור לחופי המבטחים של הנכסים הסולידיים, בוודאי על רקע האכזבה מחוסר היכולת של טראמפ ליישם את המדיניות שלו". 
"עם זאת, במבט לטווח הזמן הבינוני-ארוך אנו ממשיכים להעריך כי האפיק המנייתי יניב תשואה עודפת ביחס לשאר האפיקים. לעומת זאת, בטווח הקצר, רמת התמחור הנוכחית ביחד עם ההתפתחויות הכלכליות מצדיקה שמירה על חשיפה דפנסיבית בשוק המניות – הן מבחינת החשיפה הסקטוריאלית והן הגיאוגרפית. להערכתנו, רמת התשואות בארה"ב מגלמת את התרחיש הסביר של 2-3 העלאות ריבית בשנה כך שהסיכון לעליית תשואות משמעותית אינו גבוה. במצב בו השווקים יכנסו למצב של RISK OFF התשואות הארוכות אף עשויות לרדת".
אלכס זבז'ינסקי, כלכלן ראשי במיטב דש: "בפרוטוקול ה-FED מאתמול צריכים לשים לב לשלושה דברים חשובים. הראשון, אמירת הנגידים ששוק המניות יקר מדי. השני, שה-FED צפוי לגבש ולהתחיל ליישם אסטרטגיה להקטנת המאזן שלו. השלישי, שרוב הנגידים מעריכים שהשפעת הצעדים הפיסקאליים של הממשל החדש תידחה לשנת 2018. למרות שהמסר על הצמצום האפשרי של מאזנו של ה-FED תפס יותר כותרות, כדאי גם להתייחס לאמירת ה-FED לגבי יוקר השווקים. מבחינת משקיעי המניות האמירה לא בהכרח מרמזת שהשווקים צפויים לרדת מחר בבוקר, אך בהחלט משקפת שהם נמצאים בסביבה של "טמפרטורות גבוהות". כדי שהשווקים ימשיכו לעלות צריך הרבה חדשות טובות ותקוות לעתיד. לכן, חוסר הוודאות לגבי השפעת תכניות הממשלה על הכלכלה, אינה בשורה טובה ומעלה סיכון לעצבנות השווקים".
"הצמצום הצפוי במאזנו של ה-FED מעלה זיכרונות טראומטיים מהאירוע שקרה בשנת 2013 כאשר הנגיד ברננקי רמז על האפשרות של צמצום רכישות האג"ח שביצע באותה התקופה ה-FED. אמריקה של ברננקי הרעידה את השווקים ושלחה את תשואות האג"ח לעלייה חדה. אולם, ה-FED והשווקים למדו מאז שפעולה הדרגתית של ה-FED לא תשפיע מהותית על השווקים ואפילו על שוק האג"ח. לכן, גם לא ראינו אתמול עלייה בתשואות האג"ח בעקבות פרסום הפרוטוקול. לבסוף, צריכים להגיד שכל ההערכות על מה ואיך יעשה ה-FED בקשר לריבית, מאזנו והפעלות אחרות בתחום אחריותו, הינן בערבון מוגבל בשלב זה. בתחילת 2018 כל הצמרת של הבנק המרכזי האמריקאי עומדת להתחלף. מה יהיה קו הפעולה של ההנהגה החדשה שתמונה ע"י הנשיא טראמפ אפשר רק לנחש."
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  כל העכברים יצאו יגידו "אמרתי לכם" רק אמרו 6 שנים רצופות (ל"ת)
  איציק מנדל 06/04/2017 14:22
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 7.
  סליחה ליוסי פינק
  FISHERKING 06/04/2017 13:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נו טוב,כתבתי שטות והוכחת לי שאני טמבל. שאפו!
  סגור
 • 6.
  טמבלים זורקים סחורה ואני קונה :)
  רוני 06/04/2017 12:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היום ומחר בוול סטריט ירוק בוהק
  סגור
 • 5.
  יוסי פינק מצנזר אותי
  FISHERKING 06/04/2017 11:27
  הגב לתגובה זו
  0 2
  ואת נבואות הזעם שלי על השוק.. כנראה זה לא מתאים לפוזיציה שלו או שהוא מפחד להרגיז את השוורים...
  סגור
 • 4.
  הכותרת שלכם לגלגנית משהוא-אבל
  FISHERKING 06/04/2017 10:57
  הגב לתגובה זו
  1 3
  מי שחושב שמה שקרה אתמול בוול סטריט או גחמה או אפיזודה חולפת-צריך להבין כי נפלו אתמול בבת אחת שתי פצצות מגה טון על השוורים בוול סטירט או שהוא צריך ללמוד מחדש מה שקרה פה בשתניים האחרונות
  סגור
 • 3.
  יקרה רק בסוף השנה. עד אז יהיו עליות רבות
  יוסי 06/04/2017 10:06
  הגב לתגובה זו
  2 3
  פרייאר מי שבורח כל עוד יש עליות והשוק תוסס
  סגור
 • 2.
  לא מבין
  דולר 06/04/2017 09:27
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אני מבין למה הבורסות יורדות אבל לא מבין למה הדולר נחלש ?מישהו יודע להגיד לי ?
  סגור
 • עודף היצע על ביקוש , פשוט . (ל"ת)
  הגיון 06/04/2017 15:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  סימנים ראשונים
  אהרון 06/04/2017 08:56
  הגב לתגובה זו
  9 2
  אלה הסימנים הראשונים של הירידות שכולם חוששים מהם
  סגור