ד"ר דוד קליין: "ועדת הריכוזיות לא הלכה מספיק רחוק"

נגיד בנק ישראל לשעבר: "אני מציע לא לדאוג, התאגידים הפיננסיים ימצאו להם רוכשים אחרים וכמובן שהם יכולים להיות גם בשליטת הציבור"
 | 
(4)
דוד קליין
ד"ר דוד קליין, נגיד לשעבר, וחבר נשיאות איגוד לשכות המסחר, התייחס בסופ"ש האחרון, במהלך ישיבת הנשיאות של לשכת המסחר ת"א והמרכז, להמלצות וועדת הריכוזיות: "הוועדה לא הלכה מספיק רחוק. קיים צורך להפריד בין בעלות של תאגיד ריאלי לבעלות של תאגיד פיננסי מן הטעם הפשוט שמי שנותן אשראי לא יכול להיות באותה העת, להיות זה שמקבל את האשראי."

"זה מזכיר לי את הפרדת הקופות והקרנות מהבנקים. הקופות והקרנות לא הופרטו בשביל להוריד את דמי הניהול אלא משום שהבנקים החזיקו את המדינה בגרון ומדי פעם עשו פעולות שגרמו למדינה להיות על סף פשיטת רגל. נוצר מצב שבו כל אירוע בנקאי הפך לאירוע מקרו כלכלי שהמדינה הייתה חייבת להתייחס אליו. בשלב מסוים אי אפשר היה להמשיך עם זה יותר. לדעתי, כתוצאה ממהלך ההפרדה, פיזור השליטה בתאגידים הפיננסיים גדל מאוד."

"החשש הגדול כעת הוא מי יקנה את אותה חברת או מוסד פיננסי אחר במידה ובעליהם יצטרכו לוותר עליהם לאור החלטות הוועדה. אני מציע לא לדאוג, התאגידים הפיננסיים ימצאו להם רוכשים אחרים וכמובן שהם יכולים להיות גם בשליטת הציבור", טען קליין.

קליין התייחס בדבריו גם למשכורות העתק של בכירי החברות העסקיות ואמר כי "קיים היעדר קשר בין ביצועי החברות לבין השתכרות הבכירים בהן. היה צריך לכפות זאת על ידי רגולציה כך שהתגמול לבכירי החברות יהיה תלוי בביצועיהם לטווח הארוך. ה"תספורות" למיניהן והמשכורות הדימיוניות של בכירי החברות מלמדים אותנו שהשוק לא יודע להסדיר את עצמו בנושאים אלו ויש להסדיר זאת בחקיקה."
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  גנבים, לחיב את גונבי שכר המיליונים להחזיר
  dbcho 08/04/2012 15:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  את הכסך רטרו אקטיבית , פשוט גנבים.
  סגור
 • 3.
  כרגיל ניתוחיו של ד" ר דוד קליין
  יעקב נוי 08/04/2012 13:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חדים כתער ומדויקים. אגב מה דעתו על המיזוג בין ' מיטב' ו' דש" ?
  סגור
 • 2.
  מה אתה עשית כדי למגר את הפירמידות בזמנך? (ל"ת)
  קל לך לדבר 08/04/2012 12:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  זו שערוריה (ל"ת)
  התספורות 08/04/2012 12:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור