התמ"ג בארה"ב עלה 1.9% בלבד ברבעון האחרון של 2016

 | 
מאקרו ארה"ב
הצמיחה הכלכלית בארה"ב הואטה מעבר לצפוי  במהלך הרבעון האחרון של 2016. יחד עם זאת, הוצאות הצרכנים נשארו ללא שינוי מהותי, ועליה בהשקעה העסקיות מצביעה על כך שהכלכלה האמריקנית תמשיך להתרחב.
בשעה 15:30 (שעון ישראל) התפרסם נתון התמ"ג לרבעון האחרון של 2016 שעלה לשיעור שנתי של 1.9%. מדובר בהאטה משמעותית מהנתון של הרבעון השלישי שהציג צמיחה של 3.5%. כתוצאה מכך, הכלכלה האמריקנית צמחה רק 1.6% במהלך שנת 2016, שיעור הצמיחה הנמוך ביותר מאז שנת 2011. הצמיחה במחצית הראשונה של השנה נבלמה בעקבות הירידה החדה במחיר הנפט והתחזקות מטבע הדולר, מה שהכביד על רווחי החברות ועל ההשקעות בעסקים. תיקון ברשימת המלאי הוביל גם לפגיעה של נתון הצמיחה של 2015, אז צמחה הכלכלה האמריקנית 2.6%.
במהלך הרבעון האחרון של 2016, הייצוא נפל בשיעור של 4.3%, כאשר מדובר בירידה החדה ביותר בייצוא מאז הרבעון הראשון של 2015.
הקונצנזוס בקרב הכלכלנים על פי רויטרס היה כי הכלכלה האמריקנית צפויה לצמוח 2.2% ברבעון האחרון של 2016. יחד עם זאת, עם שוק תעסוקה שקרוב לרמה של תעסוקה מלאה, כאשר המעסיקים מתחילים להעלות משכורות ולתמוך בהוצאות הצרכנים, הצפי להמשך הדרך נשאר בגדר אופטימי. בנוסף לשוק התעסוקה החזק בארה"ב, גם תוכניותיו הכלכליות של הנשיא החדש, דונלד טראמפ, יכולות לדחוף את הצמיחה לשיעורים גבוהים יותר. טראמפ כאמור מתכנן להגדיל באופן משמעותי את ההוצאה הממשלתית על תשתיות, להפחית את שיעורי המס ולקצץ ברגולציה, מה שעשוי לתרום באופן משמעותי לרווחי החברות במדינה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה