הדולר נסגר ללא שינוי: "ממתינים להודעת בנק ישראל בנוגע לרכישות המט"ח"

כך אומר שלמה מעוז, הכלכלן הראשי של אקסלנס. האירו נותר יציב ושערו היציג נקבע על 5.30 שקלים
|
הדולר נסגר ללא שינוי: "ממתינים להודעת בנק ישראל בנוגע לרכישות המט"ח"

הדולר נחלש הבוקר מול האירו ומול סל המטבעות לאחר שאתמול התחזק עקב העלייה במפלס החששות באשר למצב הבנקים. הדולר טיפס אתמול אל מעבר לרמה של 4.20, זאת לראשונה מאז חודש אוגוסט 2007 והבוקר נסחר בירידה קלה סביב 4.20 שקלים.

קבע לפני זמן קצר את השער היציג בירידה של 0.07% לרמה של 4.206 שקלים. האירו נותר יציב ושערו היציג נקבע על 5.30 שקלים

כלכלני מריל לינץ' פרסמו היום סקירה עדכנית על כלכלות השווקים המתפתחים ברחבי העולם, ביניהן גם עדכון לתחזיות שלהם על המשק הישראלי. במריל אומרים כי כ-70% מהיצוא הישראלי מיועד לשווקי צפון אמריקה ואירופה כך שהמשבר הכלכלי המעמיק שם פוקע קשות גם בכלכלה המקומית. כ-17% מהתוצר המקומי הגולמי של ישראל תלויים ביצוא לארה"ב כך שלמשק הישראלי יהיה מאוד קשה להתחמק ירידה בתוצר.


שלמה מעוז, הכלכלן הראשי של אקסלנס, פירסם הבוקר סקירה בה הוא מעריך כי "עיקר הפיחות של השקל בחודש פברואר, למרות העודף בחשבון השוטף, נובע מהתערבות בנק ישראל שרוכש 450 מיליון דולר בשבוע. המסחר במט"ח עלה בחודש פברואר על פי נתונים מוקדמים בשעור של כ-7% לכ-3.1 מיליארד דולר ביום וללא עסקאות החלף ב-8% לכ-2 מיליארד דולר ביום.

מעוז מציין כי הזרים הגדילו המסחר ב-16%, כולל עסקאות החלף, הפעילים מהמגזר העסקי ב-2.7% והבנקים המקומיים עם ירידה של כ-8%. עתה יש להמתין ולראות אם בנק ישראל יודיע על הפחתה הדרגתית ברכישת מט"ח אפילו לאחר שקיבל מחמאות מקרן המטבע הבינלאומית בגין העלאת היתרות של ישראל". מעוז מעריך שהדולר יסחר השבוע סביב 4.20 שקלים.

איתן אדמוני, מנהל מחלקת המט"ח וסחר חוץ בבנק ירושלים, אומר כי "המשך פיטורי העובדים במשק, המשבר במפעלים בפריפריה, אזהרות הרווח המתפרסמות לעיתים תכופות וחוסר הוודאות הפוליטית וביטחונית יוצרים תמונה עגומה למצב המשק הישראלי. להערכתנו, הדולר ימשיך את התחזקותו בשבועות הקרובים ולהערכתנו כל תיקון ימשמש נקודת קניה טובה עבור משקיעים".

מחדר המסחר של פינוטק, נמסר כי בעולם השטר הירוק נסק אתמול לשיא של 3 שנים כנגד סל המטבעות המובילים, זאת על רקע חדשות קודרות מהסקטור הפיננסי. משבר האשראי העולמי המתמשך הביא למצב שבו תאגיד AIG זקוק למזומן בפעם השלישית בשל קשיי הנזילות והפסדי ענק במהלך החצי השנה האחרונה והדבר עלול ללחוץ על השטר הירוק..

בעולם נחלש הדולר מול האירו, ב-0.46% לרמה של 1.263 דולר לאירו ומתחזק ב-0.66% מול היין היפני ל-98 יין לדולר.

ממשלת ארה"ב הזרימה כ-30 מיליארד דולר אמש והגדילה את החזקותיה בחברה, התוצאה הייתה נפילות של 4% בממוצע במניות בוול סטריט. כעת הדולר רושם ירידה של 0.6% מול האירו לרמה של 1.265 דולר לאירו.

באוסטרליה נותרה היום הריבית על כנה, בצעד מפתיע של הבנק המרכזי. המהלך הגביר את הביקושים לנכסים ומטבעות הנושאים גבוהה יחסית, ומחליש את הדולר והיין היפני.

"למשקיעים אין ברירה אלא לחפש אלטרנטיבות השקעה מעבר לים, בעת שביפן ובארה"ב הריבית קרובה מאוד לאפס וכך גם התשואות על אגרות חוב קצרות", אמר לבלומברג אקיפומי יושידה, מנהל חדר מסחר במט"ח בטוקיו.

בהמשך היום עיני המשקיעים יהיו נשואות למערב כאשר עדותו של בן ברננקי, נגיד הפדרל רזרב בפני הסנאט לועידת התקציב בוושינגטון תתקיים בשעה 17 שעון ישראל. בנוסף על כך, תשומת לב רבה תהייה להחלטת הבנק המרכזי בקנדה, שם הריבית צפויה לרדת ב-0.5% בכדי לתמוך במשק המקומי.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות