יש הזדמנויות השקעה גם בשוק הנדל"ן הישראלי

בועז אופק, מנכ"ל DBO נדל"ן, מתייחס לנעשה בשוק הנדל"ן המקומי באיזורים הפחות מוכרים - דרום הארץ, וכדאיות ההשקעה בהם
 |  (9)
לאור הנסיקה במחירי הנדל"ן למגורים בשנים האחרונות באיזור המרכז ובמעגל השני הסמוך לו, החלו משקיעי נדל"ן רבים לחפש את יעד ההשקעה הבא מחוץ לגבולות ישראל - לרבות יבשת אמריקה, בדגש על ארה"ב, ובאירופה, בדגש על גרמניה ומדינות מזרח אירופה.

במקביל אליהם, המשיכו משקיעי הנדל"ן המאמינים בשוק הנדל"ן הישראלי, לחפש את ההשקעה הבאה שלהם ביעדי השקעה בארץ, אלו המרוחקים ואלו המניבים גבוהה יותר באופן משמעותי מדירות מגורים הממוקמות באיזור המרכז.

לאחרונה החלה התעוררות גדולה בשוק הנדל"ן בדרום הארץ (ולא, אינני מתכוון לשוק הנדל"ן הבאר שבעי, אשר היווה כר טוב למשקיעים במשך 9 השנים האחרונות), ומשקיעים רבים החלו לבחון את אופציית ההשקעה בדירות מגורים קטנות בדרום הארץ רבתי.

הכוח המניע משקיעי נדל"ן זו התשואה הכפולה הקיימת באיזורים אלו, הבאה לידי ביטוי בתשואה שנתית גבוהה יותר מיתר השקעות הנדל"ן המקומיות, וכן תשואה עתידית על ההון שהושקע ברכישת הדירה להשקעה ועתיד, במגמות השוק הנוכחיות והעתידיות, להגדיל עצמו בצורה משמעותית.

מהו יעד ההשקעה הנדל"ני הבא בישראל?
לעניות דעתי, שוק הנדל"ן באיזור עד"י - ערד, דימונה וירוחם, הוא זה העתיד להתפתח באופן ניכר בשנים הקרובות, להביא אליו משקיעי רבים מרחבי הארץ המעוניינים ברכישת נכסים אשר אינם עולים בשוויים על 500 אלף ש'. כתוצאה מכך ומגורמים נוספים (הגירה חיובית אשר החלה לפני כ-18 חודשים ועתידה לצבור תאוצה בשנים הקרובות)קיימת נטייה להעלות את מחירי השכירות והמכירה, המקובלים היום בישובים אלו.

על מנת ללמוד על השקעה בעד"י בתקופה זו, ניתן לבחון את נתוניהן של שלוש עסקאות אשר בוצעו בערים ערד ודימונה, בחודשיים האחרונים:
1. דירת שני חדרים בעיר ערד המושכרת לתקופה של שנתיים בדמי שכירות חודשים של 1,540 ש', נרכשה במחיר של 310 אלף ש'.
2. דירת שלושה חדרים בעיר דימונה המושכרת בדמי שכירות חודשים של 1,890 ש' נרכשה במחיר של 340 אלף ש'.
3. דירת ארבעה חדרים בעיר דימונה, המניבה דמי שכירות חודשים של 2,200 ש', נמכרה במחיר של 427 אלף ש'.

מחירי אותן עסקאות משקפים את המחיר הממוצע של עסקאות בדירות מגורים ישנות להשקעה בערים ערד ודימונה, דירות אשר זוכות לביקוש רב מצד שוכרים ומנגד, להיצע נמוך של דירות להשכרה. נכון להיום, ביקוש זה מגדיל גם הוא את כדאיות ההשקעה בדירות אלו, נוכח הזמן הקצר והמחיר בו הן מושכרות.

נתונים אלו יכולים להצביע על כדאיות ההשקעה באיזור עד"י, אשר עתיד להתפתח והמחירים בו צפויים, נוכח הערכות רבות, להאמיר בשנים הקרובות – דבר אשר ייטיב עם המשקיעים אשר ינצלו את מחירי הדירות העכשווים וירכשו נכס להשקעה באיזור זה.

מובן ומובהר כי לא כל דירה ישנה באיזור הינה דירה פוטנציאלית לרכישה לטובת השקעה - יש להכיר את האיזור באופן מספק, על מנת לבחון את השכונות הכדאיות ביותר להשקעה, אלו אשר גם יהנו מעליית מחירים עתידית, נוכח הגורמים המנויים לעיל.

ביחס לנושא עליית המחירים, צריכה להישאל השאלה, האם ממשלת ישראל תשכיל ותפתח, בנוסף לתכנונים הקיימים היום, גם תוכניות אב לפיתוח איזור עד"י - כאלו שיביאו להגדלת מקומות התעסוקה וכן ל"קיצור" הדרך מן המרכז רבתי, באמצעות פיתוח דרכי גישה נוחות יותר ביניהן, השקעה בתחבורה הציבורית, דבר אשר יגדיל באופן ניכר את אטרקטיביות ההשקה באיזור. כך או כך, עתיד האיזור להתפתח וליהנות מגל חדש של משקיעי נדל"ן המחפשים את השקעת הנדל"ן הבאה שלהם.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות רכישה או מכירה כלשהן ו/או ייעוץ משפטי ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  שטויות, סע מהמרכז לדימונה...
  מכיר 14/07/2013 22:57
  הגב לתגובה זו
  1 2
  רק באר שבע שווה, בעיקר בגלל האוניברסיטה. סטודנטים זה דייר חיובי. עם מי תתעסק בירוחם בשכירות?
  סגור
 • לא נכון
  ליאל 15/07/2013 11:07
  הגב לתגובה זו
  0 1
  איזה קשקוש מה שאתה אומר. אחלה שוק שכירות!
  סגור
 • 5.
  דימונה?
  זהר 14/07/2013 17:53
  הגב לתגובה זו
  2 4
  למה ללכת רחוק. בקרית מלאכי נמכרות דירות ב-450 אלף, ומושכרות ב2500 ש"ח. חצי שעה מתל אביב, חצי שעה מירושלים. תנובה, כצט, btg ועוד מפעלים וחברות כבר גילו את העיר. אל תפספסו. חפשו אותנו ביד 2 - קאניס בע"מ.
  סגור
 • 4.
  מצוין. תשואה של 5% באזור בלי שוכרים כמעט, דיירים ממעמד
  אבי 14/07/2013 17:06
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סוציו אקונומי נמוך ותיקונים לרוב (דירות ישנות מאוד). וחוץ מזה, האם כל היהודים הם בהמות שרואים כל היום תשואות מול העיניים ולא אנשים מעוטי יכולת שנוכל בעתיד לגבות מהם יותר ולהכביד עליהם עוד יותר? לא סתם אומרים מה שאומרים בעולם על יהודים וכסף
  סגור
 • תגובה פופוליסטית שאינה מחוברת לכלום, חוץ מלגחמות אישיות
  לירן 14/07/2013 17:36
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כמה שאתה טועה... לגבי האיזור- אני אישית השקעתי שם -יש שם ביקוש מטורף לשכירות! לגבי שוכרים -מה הפיתרון שלך? ללכת ולהשקיע רק בקיסריה או ברמת אביב ג? איפה שיש "שוכרים שמנים" - הרי המצב הוא הפוך! אני נותן את הלב שלי בעבור השוכרים שלי ומטפל בהם בכבוד רב כמו שהייתי רוצה שיטפלו בי! זו הסיבה שאני משקיע באיזורים כאלו. אם אתה מחכה שהמדינה תחלק דירות בחינם באיזורים נכשלים- אז צפויה לך המתנה רבה...
  סגור
 • 3.
  נשמע כמו איזור בתולי להשקעה
  קובי 14/07/2013 15:16
  הגב לתגובה זו
  3 1
  לא יישאר כך לאורך זמן, שווה בדיקה
  סגור
 • 2.
  כדאיות השקעה במרכז
  גולן 14/07/2013 14:52
  הגב לתגובה זו
  0 2
  מהי תשואה מקובלת לדירות במרכז-צפון ת"א בסכומים של 800,000-1,000,000 ש"ח? דירות חדר לדוגמא תודה, גולן
  סגור
 • 1.
  איך זה שעוד לא הסתערו על האיזור הזה?
  ניסים 14/07/2013 09:56
  הגב לתגובה זו
  1 2
  לפי הניתוח שכתוב, אני מתחיל להשקיע שם, אחלה חומר הבאתם הפעם!
  סגור
 • באמת מעניין הפעם.... (ל"ת)
  מירן 14/07/2013 10:52
  הגב לתגובה זו
  3 3
  סגור