"גל העליות בשוקי המניות הגיע למדינות המסוכנות ביותר - שאין שום סיבה להיכנס אליהן"

אלכס ז'בז'ינסקי ממיטב דש: על בנק ישראל ללמוד לקח מהביקורת שהוטחה על דרום קוריאה שהתערבה בדולר
|
(3)
מבט גלובלי
שוקי המניות בעולם ממשיכים להכות שיאים - לפי בלומברג, 14 מתוך 47 מדדי המניות העיקריים בעולם נמצאים בשיא של כל הזמנים. אלכס ז'בז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש אומר כי לעליות בשוק האירופי והיפני הצטרפו בשבועות האחרונים השווקים המתעוררים, דווקא בהובלה של המדינות המצטיינות לרעה מבחינת ההתפתחות בכלכלתן כגון סין, ברזיל, ארגנטינה וונצואלה.
לדבריו, מלבד סין, במדינות הללו נרשמו עד לאחרונה תת ביצועים של שוק המניות בעקבות הרעה משמעותית בתחזיות הכלכליות. "נראה, שהעליות החדות בשווקים אלה קשורות יותר "לכסף חם" שמסתובב בשווקים ומחפש את "הגל הבא". בינתיים, לפי הערכתנו, אין שום סימן שמבוסס על הנתונים הכלכליים אשר מצדיק כניסה למדינות אלה. אנחנו ממשיכים להעדיף לתת משקל יתר לשוק המניות האירופאי, בעיקר הגרמני, ולשווקים באסיה. בארה"ב אנו ממליצים לעת עתה להיות חשופים בלא יותר ממשקל שוק".
"רמות שיא בשוק המניות מעוררות חשש מפני התנפחות בועות. מכפיל הרווח של מדד MSCI World עומד על 18.5 לעומת 16.7 ערב המפולת ב-2007. מכפיל הרווח העתידי עומד על 17.2 לעומת  15.5. נראה ששוקי המניות בעולם הגיעו לערכים די גבוהים, אך בהתחשב בשיפור במצב הכלכלי ולאור הריביות הנמוכות בהווה וצפויות בעתיד, חשיפה בינונית-גבוהה לשוקי המניות עדיין מוצדקת".
סוגיית הריבית בארה"ב
לגבי השוק האמריקני, מרחיב ז'בז'ינסקי ואומר כי פרסום ישיבת הריבית האחרונה של ה-FED חשף שמספר משתתפי הוועדה המונטרית ראו כאופציה מתאימה להתחיל להעלות את הריבית כבר בחודש יוני, לאחר פרסום נתוני שוק העבודה האמריקני לחודש מארס וכי נראה שאופציית יוני ירדה מהפרק - "יחד עם זאת, מאוד ייתכן שהרעה בנתוני שוק העבודה תהיה זמנית, ו"הנצים" יחזרו על עמדתם לגבי העלאת הריבית. אנחנו מעריכים שהאינדיקטורים הכלכליים בארה"ב צפויים להשתפר בחודשים הקרובים, כפי שהיה בהתקרבות לאמצע השנה בכל אחת מהשנים הקודמות". 
לגבי מלחמת המטבעות בעולם, מסביר ז'בז'ינסקי כי לאחרונה חלה הפוגה בנושא - "בשבוע האחרון נותרה הריבית באוסטרליה, בהודו ובדרום קוריאה ללא שינוי. נקודה חשובה שיכולה להגביל את רצונו של בנק ישראל להגביר התערבות במסחר במט"ח כאחד הכלים להקלה כמותית, היה פרסום הדו"ח החצי שנתי של משרד האוצר האמריקני לגבי פעילות המדינות שותפות הסחר של ארה"ב בתחום מדיניות שער החליפין. בדו"ח הוטחה ביקורת נוקבת על דרום קוריאה בגלל התערבותה בשוק המט"ח בניסיון להחליש את המטבע. היא אומנם עדיין לא הוגדרה רשמית כמבצעת מניפולציה אסורה, מה שעלול לגרור סנקציות אמריקניות".


לדבריו, בנק ישראל, שבדו"ח השנתי האחרון שלו הכין קרקע להגדלת ההתערבות במט"ח ע"י העלאת התקרה הרצויה של יתרות המט"ח מ-90 ל-110 מיליארד דולר, עלול להיתקל בביקורת דומה אילו ינסה לממש את התוכניות.

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  השוק הסיני ממשיך להוביל
  סיני ותיק 12/04/2015 17:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בזכותו עשיתי 50 % על ההשקעה. הסינים יודעים לטפל בבעיות הכלכליות שלהם. ניפגש עוד שנה.
  סגור
 • 2.
  גאוותנות יתר
  נגידים גאים 12/04/2015 16:08
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שיגעון
  סגור
 • 1.
  שווקי העולם כולם בועה חסרת תקדים
  יותר בועתי מ1930 12/04/2015 14:15
  הגב לתגובה זו
  5 0
  השאלה מה יפוצץ ומתי יתפותץ - כשזה יקרה 2008 יחזור על עצמו
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות