רונן מנחם: "יתכן והגרעון יהיה כפול מהיעד החדש, דירוג ישראל בסכנה"

מנהל מחלקת ההשקעות והאסטרטגיה בבנק מזרחי: "הסיכוי להשגת היעד המוגדל החדש נראה נמוך וזה עוד ללא בחירות". מחר צפוי פישר להותיר את הריבית על כנה
|
רונן מנחם
החלטת הריבית של צפויה להתקבל מחר אחר הצהריים. קונצנזוס הכלכלנים חוזה אמנם הותרת הריבית על כנה אך בצל הכפלת יעד הגרעון של ההמדינה ההחלטה של פישר לא צפויה להיות קלה.

"יעד הגרעון לשנה הבאה הוכפל מ-1.5% במקור ל-3.0%", אמר רונן מנחם, מנהל מחלקת ההשקעות והאסטרטגיה בבנק מזרחי, "אולם תרחישים שונים צופים כי הגירעון בשנה הבאה עלול להיות פי 2 מהיעד המוגדל ואף יותר מכך. הסיכוי להשגת היעד המוגדל החדש נראה כעת נמוך וזה עוד לפני שאלת הקדמת הבחירות אז יקשה לבצע את ההתאמות הנחוצות".

דירוג האשראי של ישראל עלול להיות בסכנה אומר מנחם, "מצב הדברים מגדיל את הסיכוי לתרחיש בו חברות דירוג האשראי, שהוכיחו פעמים רבות כי ידן קלה על ההדק, תזהרנה את ישראל כי דירוג החוב שלה ירד ואולי אף תעשינה זאת ללא כל התראה", מזהיר מנחם, "מבחינת תושבי חוץ ותושבי ישראל, שגם כך נמצאים תוך כדי העברת הון לחו"ל, הדבר עלול להוות טריגר שיחיש את התהליך".

מצב הדברים מסכן את האמון באגרות החוב של משלת ישראל. "להערכתנו הסיכונים נוטה בין תמיכה בעזרת נמוכה ופוחתת, האטה בקצב ההתרחבות, ירידה ניכרת באינפלציה ותשואות פדיון נמוכות מאוד בארה"ב, לבין חששות מתקציב המדינה, הפיחות בשקל, הקפיצה במחירי סחורות בעולם, ההתפתחויות במישור החברתי, המדיני והביטחוני. הפוליטיקה וחברות הדירוג רק מוסיפים לחששות וסימני השאלה הללו שהיו בעבר מעטים, אך התרבו בחרונה".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות