ועדת זקן להגברת התחרותיות במערכת הבנקאית פרסמה את דו"ח הביניים; "הוזלת מחירים לציבור האזרחים"

הוועדה ממליצה לחזק את הכוח של משקי הבית והעסקים הקטנים באמצעות הגדלת הנגישות לאשראי, גיוון אפשרויות הבחירה בין מוצרים בנקאיים והוזלת השירות בבנקים - צפו בתמצית המסקנות
 |  (7)
דודו זקן (יח"צ)
האם בקרוב הציבור צפוי לראות הוזלות במערכת הבנקאית? הצוות לבחינת הגברת התחרותיות במערכת הבנקאית הגיש הבוקר (ב') את דו"ח הביניים לשר האוצר ולנגיד . מטרת הדו"ח הוא לחזק את הכוח של משקי הבית והעסקים הקטנים, להגדיל את הנגישות לאשראי, לגוון את אפשרויות הבחירה בין מוצרים בנקאיים, הוזלת השירות בבנקים ושיפורו.

את עבודת הוועדה הוביל דודו זקן, המפקח על הבנקים. בין ההמלצות העיקריות שגובשו על ידי הוועדה: ניתוב חלק מכספי החיסכון ארוך הטווח של הציבור להגדלת היצע האשראי למשקי הבית ולעסקים הקטנים, עידוד הקמה של בנק אינטרנט, אפשרות לפתיחת חשבונות באמצעות האינטרנט והקלה על סגירת חשבונות ומעבר מבנק לבנק.

בניסיון לאפשר לצרכן לבצע השוואה בין הבנקים השונים, הוועדה ממליצה לפרסם את שיעורי הריביות בפועל על אשראי ופקדונות והגברת נגישות המיד. כמו כן, הלקוח יוכל לקבל מידע אודות הדירוג שלו בבנק בו הוא מנהל את החשבון.

הוועדה ממליצה לבצע התערבות רגולטורית באמצעות פיקוח על חירים. הצוות גיבש המלצות לפיקוח או לביטול מספר עמלות במערכת הבנקאית. צעדים מסוג זה לא יובילו בהכרח להגברת התחרותיות במערכת הבנקאית ומטרתם היא לטפל בכשלי שוק הנובעים ממבנה המערכת הקיים. הצוות ייחד גם פרק לפעילות הלקוחות בניירות ערך והמליץ על צעדים משלימים בתחום זה, לרבות תמחור מחדש והגברת השקיפות בשירותים שבגין ניהול תיק ני"ע, והקלה על מעבר בין המערכת הבנקאית למערכת החוץ בנקאית.

גם בתחום החיסכון מציעה הוועדה מספר בשורות. המרכזית שבהם הוא יצירת חלופה אפקטיבית לחיסכון לטווח קצר של הציבור באמצעות ביטול עמלת ניהול וקרנות כספיות. כמו כן הוועדה ממליצה על שינוי מנגנון תקרת הריבית על הלוואות חוץ בנקאיות ובמקביל פיקוח על מספר עמלות.

להמלצות השלכות רבות על הבנקים, בעיקר לבנקים הגדולים - פועלים -0.87% פועלים 2,734 -0.87% פועלים בסיס:2,758 פתיחה:2,758 גבוה:2,758 נמוך:2,717 תמורה:48,521,077 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ו לאומי -1.56% לאומי 2,519 -1.56% לאומי בסיס:2,559 פתיחה:2,551 גבוה:2,556 נמוך:2,508 תמורה:71,157,647 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: - וצפויות לגרום להם לאיבוד הכנסות בהיקף של מאות מיליוני שקלים.

מגדילים את אפשרויות הבחירה של הצרכן

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ: "אני מבקש להודות לחברי הצוות על העבודה המאומצת והחשובה שנעשתה עד כה. דוח הביניים המוגש לנו היום מציע פתרונות משמעותיים להקלת מצוקת האשראי למשקי בית ועסקים קטנים. יישום ההמלצות שעולות בדוח יביא להוזלת מחירים, הגברת שקיפות, ומתן שירות יעיל יותר לציבור האזרחים והעסקים".

דודו זקן, המפקח על הבנקים, מציין עם הפצת הדוח: "ההמלצות מיועדות לשפר את תנאיהם של משקי הבית והעסקים הקטנים באמצעות הגדלת אפשרויות הבחירה, הוזלת השירותים הבנקאיים, הגדלת השקיפות והמידע המצוי בידי הלקוחות. כמו כן, המלצות הצוות מיועדות להבטיח שהיחסים בין הבנקים ללקוחותיהם יהיו שקופים יותר והוגנים יותר. יישום מלא של ההמלצות יספק פתרונות מעשיים, ויוביל לשינוי מהותי בשירותים הפיננסיים ומחירם שמשקי הבית והעסקים הקטנים יקבלו".

נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר: "פרסום דוח הביניים של הצוות הוא צעד חשוב בתהליך שיפור משמעותי באיכות, במחיר, ובמגוון השירותים הפיננסיים שמשקי בית ועסקים קטנים מקבלים. לאחר התייעצותו עם הציבור, הצוות יגבש את הדוח הסופי – וחשוב שההמלצות ייושמו מהר, לטובת משקי הבית, העסקים הקטנים, והמשק הישראלי".
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  לא יהי תחרות יש הסכם קומבינות בניהם\אולי שחקן בנק ישראל
  דוד 16/07/2012 14:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1.ביפאן יש חוב פנימי\היה טוב אם שילטון היה עושה שיטה זות 2.בנקים אצלנו מתוחכמים מאוד וכן מלווים קבלנים ובנייה רבית מקבלן רבית מקונה,עמלות ויש להם תרגילים מחושבים ומתוחכמים לכל הכיוונים 3.כן אהבתי פירסום לאומי המפלצת העניין אם הציבור היבין את המשמעות של זה 4.פירסום,פועלים,מזרחי,דיסקונט,אוצר,לאומי-כולם רק נועדו לתפוס הציפור ולחלוב את הפרה שנופל בידם ===יהי תחרות רק כאשר שחקן כמו גולן נכנס ואומר את המטרה{נכון זה יבוא אך מתי } אולי יוזמה של אוקינוס,או כהן שמאי אני כן יודע מנסים לעשות בועדת כלכלה מה טוב ומתאים עבור הציבור --עוד נראה אור במנהרה-- ועל ערוץ-10- עליהם לדעוג וליזום מה טוב בפינה קטנה שלנו בשעה שיש תוהו ובוהו סביבתי
  סגור
 • 6.
  הורסים את הכלכלה
  Moshe 16/07/2012 11:51
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מרוב כוונות טובות, מביאים את המשק לפשיטת רגל. היה משק חזק, אנשים למרות המחאה, חיו לא רע הרגו את חברות הדלק, הרגו את חברות הסוללר, הרגו את חברות הביטוח, הרגו את חברות ההחזקה, הרגו את הבורסה ועכשיו הגיע הזמן להרוג את הבנקים!! המפתחות בפנים סע לשלום !
  סגור
 • 5.
  בקצב של מסחר בבורסה בנקים יפשטו את הרגל (ל"ת)
  בנימין 16/07/2012 09:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  ...כי זאת מדינת מאפיה
  תגובה ל-2 16/07/2012 09:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל מה שהם מחוקקים זה כשר, לבן וחוקי הון/שלטון עולם תחתון ואנחנו שבויים בידיהם חבורת גנבים
  סגור
 • 3.
  מניות הבנקים
  הנביא יחזקאל 16/07/2012 09:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתמול היה נפילות במניות הבנקים כנראה היה לאנשים מידע פנים. כי מניות הבנקים היום לקראת צניחה חופשית
  סגור
 • 2.
  ריבית זכות וחובה
  מוטי 16/07/2012 09:08
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מדוע כאשר אדם במינוס, הבנקים גובים ממנו ריבית רצחנית כאשר בפלוס לא נותנים כלום למה?
  סגור
 • 1.
  עכשיו הבנקים ירדו עוד (ל"ת)
  גל 16/07/2012 09:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור