15:49 חברון: נעצרה נערה פלסטינית שהצהירה על כוונתה לבצע פיגוע >>

15:07 תתכוננו לחושך ביציאה מהעבודה - תוך מספר ימים עוברים לשעון חורף >>

12:43 סוריה: הקואליציה כבשה מידי דאע"ש מאגר נפט מהגדולים במדינה

11:39 בזק תקנס ב-11 מיליון שקלים לאחר שהפרה את הוראות השוק הסיטונאי >>

10:25 ח"כ עזריה: הצעת החוק לאיסור חקירת ראש ממשלה - לגיטימציה לשחיתות >>

09:42 תיקון: ההסכם של לוויתן עם Heerema הינו מחודש אפריל

07:56 השנה האקדמית נפתחה - שביתת מרצים ב-17 מכללות

07:53 טראמפ: הבסנו את דאע"ש בעיר ראקה הסורית - נשמור על השלום באיזור

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
םיילבולג םיקווש רודמ

מדור שווקים גלובליים

מדור שווקים גלובליים

תויגתב יכה
הכי בתגיות

ראש ממשלת איטליה הובס במשאל העם והודיע על התפטרות - האירו צולל

צפי לפתיחה עצבנית לשבוע המסחר בבורסות אירופה. האירו צולל לשפל של 20 חודשים
 |  11
עוד מכה לאיחוד
Share
ראש ממשלת איטליה מתיאו רנצי הודיע הלילה כי הוא מתפטר, זאת לאחר שהפסיד הלילה במשאל העם שיזם לביצוע שינויים בחוקרה האיטלקית. לפי מדגמי ערוצי הטלוויזיה באיטליה, המחנה המתנגד לשינויים שהציע רנצי השיג כ-60% מהקולות במשאל העם. תוצאות משאל העם באיטליה מחזקות את הקו האנטי ממסדי באירופה ומערערות את יציבות האיחוד האירופי. "בפוליטיקה האיטליקית, כולם תמיד מפסידים", כך אמר רנצי הבוקר. רנצי הפך להיות ראש הממשלה השני באירופה שנופל השנה בשל משאל עם שיזם.


כעת מפלגת '5 כוכבים' תתבע קיום בחירות בזק במדינה, ולפי סקר אחרון שפורסם - המפלגה ששואפת להוציא את איטליה מהאיחוד מובילה עם 53% אחוזי תמיכה על פני מפלגתו של רנצי. אם תנצח, מפלגת '5 כוכבים' כבר הודיעה שתקיים משאל עם באיטליה על יציא מהאיחוד (בדיוק כפי שהיה בבריטניה). עם זאת, לפי שעה הסקרים מראים שרק 15% מאזרחי איטליה מתכוונים להצביע בעד יציאה מהאיחוד. אבל אתם יודעים מה שווים הסקרים (למרות שהלילה הם דווקא פגעו כמו שצריך).

בתגובה, האירו נופל כעת 1.1% מול הדולר לרמה של 1.05 דולר לאירו, שפל של 20 חודשים. בורסות אסיה נסחרות בירידות כאשר הניקיי יורד 1% ומדד שנחאי יורד 1.3%.רונן מנחם, כלכלן ראשי במזרחי טפחות: "הצבעת ה"לא" תומחרה כמעט לחלוטין עוד לפני יום המשאל, כך שההערכות הן כי לא תהיינה ירידות של ממש בעקבות התוצאה; ברקזיט זה לא. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי הדבר מתרחש לאחר שני אירועים מכוננים אחרים – ברקזיט והיבחרות דונלד טרמפ לנשיאות ארה"ב. לכן מדובר ברצף של אירועים מפתיעים עם נופך בדלני, שעלול להימשך, לפי הערכות שונות, בהולנד, צרפת ואולי אף בגרמניה בשנה הבאה. לכן, ייתכנו מספר ימים של בחינת ההשלכות והתרחישים הנוספים שילוו בתנודתיות מעט גבוהה מהרגיל ובמהלכם יעדיפו סוחרים להצטייד בנכסים בטוחים נוספים ולהתרחק ממוקדי האירוע – מה שיוליך לדוגמא לעליות נוספות של איגרות החוב של ממשלת איטליה (הן כבר עלו מ-1.902% ל-1.915% בעקבות התוצאות). המבחנים הללו יקשו על האירו ולכן סביר כי ינוע לכיוון של 1-1 כנגד הדולר, בפרט אם הריבית בארה"ב תעלה מהר".עוד אומר מנחם, כי "בדומה לברקזיט, התהליכים כעת יהיו הדרגתיים יותר וכל הצדדים ייקחו פסק זמן לשקול את המשך דרכם. לכן, ככל שתהיינה, סביר כי ירידות מידיות יתוקנו בתוך מספר ימים, במיוחד לגבי נכסים שאינם קשורים ישירות לאיטליה ולמערכת הבנקאות של אירופה. לא אמורה להיות השפעה ישירה/משמעותית על שוק ההון המקומי".

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי בפסגות, מסביר כך:

שלב א' (עד סוף השנה) - כעת כשרנצי התפטר, נשיא איטליה יצטרך להחליט מה עושים. האפשרות הסבירה יותר היא מינוי של ראש ממשלה טכנוקרט שיוביל את הקואליציה הנוכחית עד הבחירות ב-2018. במקרה כזה, הכל בסדר. במקרה שהנשיא יחליט שעדיף לפרק את הממשלה וללכת לבחירות, עוברים לשלב ד'.

שלב ב' (מחצית ראשונה 2017) - איטליה נערכת לבחירות, מה שכנראה ייקח בכל מקרה כמה חודשים. תוצאות הבחירות הן שיקבעו את המשך הדרך. במידה שמפלגת השלטון הדמוקרטית זוכה שוב, הכל בסדר. במידה ומפלגת 5 הכוכבים זוכה בבחירות, עוברים לשלב ה'.

שלב ג' (רבעון שלישי 2017) - לפי הסקרים האחרונים, שיעורי התמיכה במפלגת 5 הכוכבים אינם מספיקים על מנת שזו תצליח להקים קואליציה אירו-סקפטית אמתית. מכיוון ששילוב מפלגות מרכז בקואליציה ימסמס את כל העיקרון של מפלגת 5 הכוכבים. לכן, נראה כי גם במידה והמפלגה אכן תזכה בבחירות, היא לא תקים ממשלה כך שהכל בסדר. כמובן, במידה והסקרים האחרונים יתבררו, כמו אלו שלפניהם, כחסרי כל קשר למציאות ומפלגת 5 הכוכבים תזכה בשיעורי תמיכה גבוהים הרבה יותר, נעבור לשלב ו'.

שלב ד' (אמצע 2018) - מפלגת 5 הכוכבים הקימה ממשלה בעלת מאפיינים אירו-סקפטיים. המהלך הראשון של ראש הממשלה החדש: לבדוק איך אומרים בגרמנית "תחזיקו אותי כדי שאני לא אכריז על משאל עם ליציאה מהאיחוד". הכרזה זו היא ירית הפתיחה למו"מ ארוך ומייגע בין האיטלקים לאיחוד, מו"מ שיכול להמשך מספר חודשים ואף יותר מזה. בסיומו של המו"מ נציגי האיחוד יחזרו לראש הממשלה האיטלקי עם תשובה. אם התשובה תהיה כזו שתאפשר לממשלה החדשה לסייע לבנקים וליישם מדיניות פיסקלית מרחיבה מבלי התחייבויות לרפורמות משמעותיות מדי, הכל בסדר. אם האיחוד יעמוד על רגליו האחוריות, כמו שעשה במקרה של יוון, ולא יסכים לוותר לאיטלקים על יישום הרפורמות תמורת הסיוע, עוברים לשלב ז'.

שלב ה' (סוף 2018) - האיטלקים הולכים למשאל עם בנוגע לחברות באיחוד. כדאי לזכור שבניגוד לבריטים, בעיית ההגירה באיטליה היא הרבה פחות משמעותית, כמו גם שהתלות של הכלכלה האיטלקית באיחוד היא גבוהה בהרבה מזו של בריטניה. במידה ותוצאות משאל העם הן חיוביות (כלומר להישאר באיחוד), הכל בסדר. עם זאת, כפי שראינו במקרים של הברקזיט, לא תמיד הרציונל הוא זה שמנצח. אם תוצאות משאל העם הן שהאיטלקים רוצים לצאת מהאיחוד, עוברים לשלב ח'.

שלב ו' (מחצית שנייה 2018) - האמת זה לא ממש שלב אלא יותר הזדמנות חוזרת למקבלי ההחלטות באיחוד להחליט אם הם מעלים את ההימור ומציעים לאיטלקים הצעות מרחיקות לכת על מנת שיישארו באיחוד או עושים call כדי לבחון אם האיטלקים מבלפים. במידה והאיחוד יבחר באפשרות הראשונה והאיטלקים ישתפו פעולה או שהבלוף מתגלה, 5 הכוכבים פורשת מהממשלה והכל בסדר. במידה והאיחוד בוחר באפשרות השנייה ומתברר שלא מדובר בבלוף או שהאיטלקים לא מקבלים גם את ההצעה הטובה ביותר שהאיחוד יכול להציע, עובדים לשלב ט'.

שלב ז' - איטליה יוצאת מהאיחוד ומגוש האירו, חוזרת ללירטה ומציתה גל של פשיטות רגל בסקטור הפיננסי. בסדר כבר לא יהיה.

בשורה התחתונה, גם אם תוצאת משאל העם תהיה שלילית זה ממש לא אומר שגוש האירו קורס או שהמשבר הפיננסי עומד בפתח. מה שכן, זה בהחלט מעלה עוד קצת את רמת הסיכון העומדת מול המשקיע. לכן, בהחלט ניתן לצפות לתנודתיות חדה לאחר תוצאות המשאל אבל אין שום סיבה להניח שינוי מגמה בשווקים.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

11 תגובות ב-7 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
7 קובי 05/12/2016 09:32 אמרתי לכם לזרוק בנקים ורק סלקום.. סלקום-לא טועה (ל"ת)
6 יעקב 05/12/2016 09:31 ההצבעה הייתה על מהגרים - אבל לא מדברים על זה....
ההצבעה הייתה על מהגרים - אבל לא מדברים על זה....פוליטיקאל קורקט.... ההצבעה הייתה על כך שהעמים באירופה משתגעים מזרם של מהגרים לא חוקיים, בעידודה של מרקל והפקידים בבריסל. זה מרד נגד פוליטיקאל קורקט ועיוורון.
5 רפאל 05/12/2016 09:12 מקווה שהדקס יתרסק נמאס מכל הקומבינות (ל"ת)
4 ירידה של אחוז אינה 05/12/2016 07:32 צלילה אלא ירידה. תפסיקו להפחיד. (ל"ת)
ל 4 05/12/2016 08:07 פעם השקעתי בבורסה והיא צללה 3 אחוז
ופעם אחרת ירדה ב34 אחוז .אל תפחיד ואל תזלזל.
3 אליהו הנביא 05/12/2016 07:17 הסוף לעליות
נגמר עידן העליות החורף כבר כאן וכדור השלג מוכן להתגלגל במדרון
יוסי1 05/12/2016 08:47 אליהו הנביא ידוע כמבשר בשורות טובות
תקרא לעצמך רואה שחורות.
2 אל על 05/12/2016 07:07 היום לא יהיו שיבושים בנסיקה. (ל"ת)
1 חחחחחח 05/12/2016 06:59 האירו קורס בשתי עשיריות והחזים בעשירית האחוז. (ל"ת)
חחח 05/12/2016 08:07 לגולם (ל"ת)
חחחח 05/12/2016 10:49 נמחקו לך הפוטים לך לישון על האף. (ל"ת)
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.