יותר מ-900 חברות פועלות כיום בשוק ההתחדשות העירונית

 | 
(3)
פינוי בינוי, צילום: בת חן גלילי
פעילות ההתחדשות העירונית צוברת תאוצה רבה בקרב חברות יזמיות ומבצעות כאחד. מדירוג חברות ההתחדשות העירונית אותו מפרסמת לראשונה חברת המידע העסקי CofaceBdi, עולה כי מאז אושרה תכנית התמ"א 38 על ידי ממשלת ישראל ב-2005, חברות רבות החלו להיכנס לתחום ההתחדשות העירונית, וכיום יש כבר בישראל למעלה מ-900 יזמים וחברות העוסקים ביזמות תמ"א 38 ופינוי בינוי בצורה כזו או אחרת. בין החברות בתחום נמנות גם חברות ותיקות ומנוסות וגם יזמים שפועלים בתחום ללא ניסיון או יכולות מקצועיות נדרשות.
תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת בחברת המידע העסקי CofaceBdi מציינת כי "חסמי הכניסה הנמוכים לתחום הובילו להצפה במספר היזמים העוסקים בהתחדשות עירונית, והוא מוערך כיום בכ-900 יזמים וחברות המאופיינים בשונות גבוהה מבחינת ניסיון וכישורים מקצועיים. בתחילת הדרך נכנסו לתחום בעיקר יזמים קטנים אולם ככל שהתחום צבר תאוצה והתברר הפוטנציאל הטמון בהתחדשות עירונית יותר ויותר חברות גדולות נכנסו לתחום כאשר הן מתמקדות בקידום של מתחמים גדולים של פינוי בינוי ותמ"א 38 הריסה ובנייה".
לדבריה, הכניסה של חברות הנדל"ן הגדולות והמנוסות לתחום ההתחדשות העירונית היא אירוע חיובי לשוק כולו. החברות הגדולות מביאות לתחום ניסיון רב בבניה של פרויקטים מורכבים, גב כלכלי ויכולת ניהולית שלא קיימת בחברות הקטנות יותר, וזה עוזר ליציבות השוק. תחום התחדשות עירונית, הכולל בעיקר פרויקטים של  "תמ"א 38" ו"פינוי בינוי" חובק בחובו יתרון בולט, ומאפשר תוספת של עשרות אלפי יחידות דיור במרכזי הערים הוותיקות תוך ניצול התשתיות הקיימות.
עוד הוסיפו מחברת הדירוג כי התחום, כמו תחומים אחרים בשוק בכלל ובענף הנדל"ן בפרט, רווי בסיכונים. מכיוון שהתהליכים בתחום ההתחדשות העירונית הינם תהליכים ארוכי טווח ועשויים להמשך שנים רבות, אזי הסיכונים בענף הזה מורכבים אף יותר, ויש להביא אותם בחשבון בהתקשרות עם חברה בתחום, כגון - סיכון שהיזם "יגלגל" את הפרויקט ליזם אחר שיבצע במקומו, סיכון שהיזם לא יצליח לקדם את הפרויקט מול הרשויות, סיכון שהחברה לא תוכל לתת שירות הולם לדיירים באם יתגלו ליקויי בניה, סיכון שהחברה תקרוס כלכלית במהלך השנים ולא תוכל לבצע את הפרויקט בכלל ועוד.
על מנת לדרג את המובילים בענף ההתחדשות העירונית, על סוגיו השונים, נמסר מן החברה כי בוצע תהליך רב שכבתי הבנוי ממספר שלבים: איתור החברות הפועלות בתחום, ריבוי פגישות עם מנהלי החברות, איסוף נתונים באשר לפעילות החברות והפרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית. הפרויקטים שבטיפול החברות הנם בשלבים שונים החל מתכנון, הסכמים עם דיירים, אישורי ועדות התכנון, הוצאת היתרי בנייה, ביצוע ומסירה.

במסגרת ניתוח החברות בתחום ניתנה התייחסות למספר הפרויקטים שבטיפול החברה, היקפי הפרויקט, אזור גאוגרפי, שלבי הטיפול בפרויקט וכדומה. בניתוח הנתונים שוקללו גם נתונים מהותיים בתחום המידע העסקי; נתונים פיננסים, דרוג הסיכון, מוסר תשלומים אורות אדומים, מידע שלילי, תביעות דיירים, ניסיון מקצועי בתחום ופוטנציאל הצמיחה והקידום. המטרה היא להציג את החברות המוצלחות והמובילות בתחום, שנראה כי יצליחו לעמוד באתגרי המציאות גם בעוד מספר שנים.

רשימת החברות הבולטות בהתחדשות עירונית בישראל בדירוג לפי סדר א-ב ללא דרוג פנימי: 
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  תתדאגו לדיירים ולסביבה.
  ישראל ישראלי 01/09/2016 17:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ושלא יעבדו עליכם.קודם תשתית וסביבה ירוקה לתושבים ולדיירים.
  סגור
 • 2.
  למה לא מחייבים רשויות מקומיות לטפל בפינוי בינוי שכונות
  שלום 01/09/2016 17:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ישנות לפני שמאשרים תוכניות חדשות כמו שמתכננים בצריפין למשל????
  סגור
 • 1.
  יש עוד חברות גדולות
  חיים לוי 01/09/2016 10:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה עם שפיר הנדסה
  סגור