אג"ח בתשואה דולרית של 8% - האם כדאי?

מיכה צ'ראניק, מומחה חוב ואקוויטי, מסביר למה כדאי להסיט השקעות לאגרות חוב דולריות ומספק דוגמאות לאגרות חוב אטרקטיביות
|
(51)

שנים ארוכות שההשקעה באג"ח צמודות לדולר נחשבת בקרב המשקיעים המקומיים כהשקעה נחותה. הסיבה פשוטה - השקל נמצא במהלך התחזקות ארוך שנים ביחס לסל המטבעות. לכן למה להשקיע במטבעות שרוב המשקיעים צופים שימשיכו להיחלש ביחס לשקל?

השקל ימשיך להתחזק?
התחושה הקיימת בקרב המשקיעים היא שמה שהיה הוא שיהיה. כלומר, השקל ימשיך לשמור על עוצמתו וזאת מכמה סיבות ואירועים בארץ ובעולם:

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

הורדת הריבית בארה"ב מפחיתה את האטרקטיביות של הדולר. השנה הופחתה הריבית בארה"ב פעמיים ובשוק האמריקאי מצפים להפחתה שלישית בחודש נובמבר.
 
כניסת ישראל למדד האג"ח העולמי יצרה ביקוש לאג"ח הממשלתיות הישראליות ותרמה ואף תתרום בכך לכניסת מט"ח לארץ. המשמעות - היצע מט"ח שוטף שתורם להתחזקות השקל (רוכשי האג"ח ימכרו כמובן דולרים).
 
התקרבות מועד הפעלת מאגר לוויתן - הציפיות הן שחלק משמעותי מתפוקת הגז של המאגר תופנה ליצוא מה שיוביל לקבלת תמורות דולריות אשר יגרמו לזרימה נוספת של מט"ח לארץ ויתרמו להתחזקות השקל (הדולרים יומרו לשקלים).

המשך רכישת חברות היי-טק ישראליות על ידי חברות בינלאומיות - סיפורי ההצלחה של תעשיית ההיי-טק המקומית מציפים את מדורי הכלכלה. כל מימוש או מכירה מוצלחת בדרך כלל מלווה בתמורת מט"ח שנכנסת למשק הישראלי וכמובן מביאה בחלק מהמקרים להמרות מט"ח נוספות לשקלים.

אתם בטח תגידו שאם כל הכוחות פועלים להתחזקותו של השקל, אז למה צריך "לשבור את הראש" וללכת נגד המגמה? אולי עדיף להמשיך ולהחזיק בשקל החזק?

התשובה לטענה זו הינה פשוטה - רוב הנתונים הללו ,להערכתי, מגולמים בשער החליפין.

למה להשקיע באג"ח דולרי
כשאני מתכוון להסיט כספים לאג"ח דולריות, הכוונה כמובן היא לא הסטת כל מרכיב האג"ח בתיק, להשקעות צמודות דולר. לדעתי הסטה של 15%-20% מרכיב האג"ח בתיק תיצור פיזור סיכונים טוב יותר והכי חשוב - תעלה את התשואה הפנימית של תיק האג"ח שלכם, ועל כך אני מעוניין להתעכב מעט.

ריבית בנק ישראל כיום הינה 0.25%, הריבית בארה"ב כ-1.75%. כלומר קיים פער של כ-1.5% בשנה בין שיעורי הריביות של שתי המדינות. תשואת אג"ח ממשלתי שקלי ל-4-5 שנים כיום הינה כ-0.5% לשנה ברוטו. לעומת זאת תשואת אג"ח ממשלת ארה"ב ל 4-5 שנים הינה כ-1.6% לשנה. כלומר מי שמשקיע באגרות חוב ממשלת ארה"ב נהנה בכל שנה, מריבית גבוהה בכ-1.1% מזה שמקבל מחזיק באגרת חוב של ממשלת ישראל.

המשמעות של הפער בין תשואות אגרות החוב של המדינות הינה שמשקיע המחזיק באגרת חוב לחמש שנים של ממשלת ארה"ב יזכה לריבית הגבוהה בכ-5.5% במצטבר, לעומת משקיע המחזיק באגרת חוב של ממשלת ישראל לחמש שנים.

הפער בין אגרות החוב בעצם מלמד שרק במידה והשקל יתחזק ביותר מ-5.5% במהלך 5 השנים הבאות ההשקעה באגרת חוב של ממשלת ישראל תהיה עדיפה על זו האמריקאית. במילים אחרות משקיע המחזיק באג"ח ממשלת ישראל צופה כי שער החליפין של הדולר ביחס לשקל בעוד חמש שנים יהיה מתחת ל-3.33 שקלים - שער נמוך מאוד. אם הצפיה שהשער יהיה גבוה יותר, עדיפות אגרות החוב הדולריות. 

השפעות אפשריות על שער החליפין בחודשים הבאים
קיימים מספר גורמים שצפויים להשפיע על שער החליפין בחודשים הקרובים:  

האטה בשיעור הצמיחה של המשק הישראלי - לאחרונה עודכן שיעור הצמיחה של המשק ל-0.6% בלבד לעומת נתון קודם של 1%. תחזיות הצמיחה של המשק הישראלי השנה הופחתו משיעור של 3.3%-3.5% ל-3.1%. המשך האטה בפעילות עלולה להפחית את קצב צמיחת המשק הישראלי ל-3% בלבד השנה.

אי ודאות פוליטית מעיבה על הפעילות במשק - חוסר היכולות להקים ממשלה עולה כסף רב למשק כתוצאה מהבחירות החוזרות. נכון להיום עושה רושם שאי אפשר לפסול בחירות בפעם השלישית.

לא רק העלות הכספית של הבחירות מעיקה על המשק, אלא שמצב זה אינו מאפשר לממשלת המעבר לבצע קיצוץ בתקציב המדינה על מנת להפחית את הגירעון ההולך וגדל בתקציב.

הגירעון הממשלתי ב-9 החודשים הראשונים של 2019 עומד על 31 מיליארד שקלים. הגירעון בתקציב ב-12 החודשים האחרונים מסתכם ב-3.8% התמ"ג. מדובר בנתונים רעים למשק המקומי אשר עלולים להביא להורדת דירוג במידה והמצב ימשיך להתדרדר. הורדה כזו בהחלט עלולה להתרחש במידה ולא תוקם ממשלה בסבב הנוכחי.

הורדת ריבית בארץ - במסגרת הדיונים על הריבית ב-6 ו-7 באוקטובר מתוך 5 חברי הוועדה המוניטרית, 2 חברי ועדה תמכו בהורדת הריבית לרמה של 0.1% לאור ההאטה הכלכלית בעולם, הורדת הריבית בארה"ב וכניסת ישראל למדד האג"ח העולמי אשר תרמה לייסוף בשער השקל ולכך ששיעור האינפלציה בישראל נמצא מתחת לטווח אליו שואף בנק ישראל להתכנס.

שימו לב לפוטנציאל לאירוע דרמטי הקיים בחודשים הקרובים. אם שוב לא יצליחו להקים ממשלה, אזי תקציב המדינה שוב לא יקוצץ, ולאור האטה בצמיחת המשק ואי הקיצוץ בתקציב - גירעון הממשלה ימשיך לגדול. אירוע כזה יגרור הפחתת דירוג מצד חברות הדירוג העולמיות.

לאור אירועים אלו מספיק שעוד חבר ועדה אחד יתמוך בהפחתת ריבית על מנת שבנק ישראל ייאלץ להוריד את הריבית בארץ.

ועל רקע זה, הסטה של השקעות לאגרות חוב דולריות עשויה להיות מעניינת ובתזמון מתאים. 

דוגמאות לאג"ח צמודות דולר

הערות:
1. דלק קידוחים אגח א +0.08% דלק קידוחים 89.26 +0.08% דלק קידוחים אגח א סגירה:89.19 פתיחה:88.92 גבוה:89.46 נמוך:88.92 מחזור:833,826 לעמוד ציטוט נתוני אג"ח חדשות גרפים פרופיל חברה ביצועים כתבות נוספות בנושא: – ירידת שווי השוק של מניות חברות הגז וביניהן תמר פטרוליום ודלק קידוחים מעיקה על אגרת החוב הזו. החשש מפני ירידה ברווחיות של מאגר תמר ואי הוודאות בנושא הייצוא ממאגר לווייתן יחד עם חלוקת דיבידנדים אגרסיבית הביאה לשינוי אופק הדירוג לאג"ח מיציבה לשלילית.

נסיבות אלו יוצרות אפשרות לרכוש אג"ח קצרה יחסית אשר אמורה להיפרע סופית בדצמבר 2021 בתשואה גבוהה של כ-6.5% לשנה. מדובר בתשואה גבוהה בוודאי ביחס לדירוג הגבוה והמח"מ הקצר.

2. חלל תקש אגח טז +0.31% חלל תקש אגח 87.61 +0.31% חלל תקש אגח טז סגירה:87.34 פתיחה:87.34 גבוה:87.7 נמוך:87.34 מחזור:804,324 לעמוד ציטוט נתוני אג"ח חדשות גרפים פרופיל חברה ביצועים כתבות נוספות בנושא: - לטובת האג"ח שעבוד דרגה ראשונה על הלוויין עמוס 17 (אשר שוגר לחלל לפני כ-3 חודשים) כולל הנגזרות כמו הביטוח בגין הלוויין. כמו כן, לטובת אגרת החוב שעבוד שני על עמוס 3 שיהפוך לשעבוד ראשון לאחר פירעון מלא לסדרה חלל תקש אגח ו -0.02% חלל תקש אגח ו 102.45 -0.02% חלל תקש אגח ו סגירה:102.47 פתיחה:102.47 גבוה:102.61 נמוך:102.44 מחזור:37,340 לעמוד ציטוט נתוני אג"ח חדשות גרפים פרופיל חברה ביצועים כתבות נוספות בנושא: ובנוסף יתרת פיקדון אצל נאמן האג"ח.

עמוס 17 מבוטח לפי שווי של כ-325 מיליון דולר השווים כ-1.1 מיליארד שקל. עמוס 3 מבוטח תמורת כ-440 מיליון שקל (כאשר יתרת החוב לחלל תקשורת אגח ו היא כ-200 מיליון שקל מה שמשאיר "עודף" של 200 מיליון שקל לטובת סדרה טז); וגם - הפיקדון אצל הנאמן כ-100 מיליון שקל.

סך החוב למחזיקי חלל טז הוא כ-930 מיליון שקל מולם שווי היקף השעבודים הינו כ-1.4 מיליארד שקל. אם נשווה את אג"ח חלל טז לאג"ח חלל יח (אשר הונפק לפני מספר חודשים) נראה שאג"ח חלל יח נסחר בתשואה של 3.6% צמוד למדד, והינו למח"מ של 4.4 שנים.

אם נשקלל את תחזית האינפלציה ל-4 השנים הקרובות כפי שנגזרת מתחזיות השוק נראה שאג"ח חלל יח מניבה תשואה השווה לתשואה שקלית של כ-5% בשנה. לעומתה אג"ח חלל טז נסחרת כאמור בתשואה דולרית של 8.4% כלומר פער התשואות בין שתי הסדרות הינו חריג ומסתכם ב-3.4% לשנה. יחס השעבוד ליתרת חוב בסדרה יח טוב יותר מהיחס המתקבל בסדרה טז אבל בשני המקרים השעבוד עולה משמעותית על יתרת החוב כך שנראה שסדרה יח נסחרת במחיר גבוה ביחס למחיר בו נסחרת סדרה טז. 

3. מישורים אגח ה +0.42% מישורים אגח ה 94.2 +0.42% מישורים אגח ה סגירה:93.81 פתיחה:93.81 גבוה:94.2 נמוך:94.18 מחזור:108,522 לעמוד ציטוט נתוני אג"ח חדשות גרפים פרופיל חברה ביצועים כתבות נוספות בנושא: - הסדרה אמורה להיפרע באמצעות 5 תשלומים. תשלום ראשון בפברואר 2020 בשיעור של 11% מהקרן ועוד 4 תשלומים בשיעור של 22% מהקרן בשנים 2021-2024. להבטחת הסדרה שועבדו זכויות החברה בהלוואות בעלים שניתנו למישורים USA ישראל ומישורים USA ארה"ב בסך של כ-120 מיליון שקל.

יתרת החוב למחזיקים כ-77 מיליון שקל, כך שכרגע ה-LTV של הסדרה הוא 64% ולאחר התשלום בפברואר הקרוב היחס ירד ל-57% בהחלט יחס ביטחונות טוב.
 
סיכום
בחודשים הבאים המשק עשוי להתמודד עם מספר אתגרים כפי שהוזכרו בטור זה. אנחנו ניצבים לפני תקופה אשר עשויה להתברר כמאתגרת. מצד שני התשואות של האג"ח השקליות בשפל והשקל בשיאו.

לדעתי בעיתוי הנוכחי קיים הגיון בהעברת מרכיב של 15%-20% מתוך חלק האג"ח בתיק להשקעות צמודות לדולר. כפי שהוצג כאן, לא רק שתקבלו פיזור השקעות טוב יותר אלא גם תחשפו להשקעות המניבות תשואה גבוהה יחסית של 6%-8% במח"מ קצר של 2-3 שנים. וזה כשהאלטרנטיבה השקלית מאפשרת כיום לקבל במשך חיים ממוצע דומה של אגרות חוב שקליות רק 2%-4% בשנה ברוטו .


* אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל

מיכה צ'רניאק הוא מומחה חוב ואקוויטי מלווה ויועץ ללקוחות כשירים - לפניה לכותב לחץ כאן

תגובות לכתבה(51):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 26.
  חלל תקש אגח יז ?
  בועז 05/11/2019 16:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על אגח יז ? נראה שנותן תשואה גבוהה יותר מאגח טז ?
  סגור
 • 25.
  בי קומיוניקיישנס אג"ח ג'
  יריב 03/11/2019 15:00
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מיכה, איך אתה מעריך את התשואה על אג"ח ג' של בי קומויוניקיישנס? האם היא נמוכה מדי לאור הארכת המח"מ על ידי סדרה ד' שתונפק וסדרה ה' (שאולי תונפק ואם לא, אז סדרה ג' תורחב)? אני יוצא מנקודת הנחה שסקת סרצ'לייט-פורר תחתם ע"י שר התקשורת, גם אם באיחור עקב משחקי הילדים של השר הנוכחי.
  סגור
 • 24.
  מיכה - איך אתה מעריך את הסדר אפריקה?
  משקיע נבון 01/11/2019 14:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם אכן מוכסמה התמורה אחרי המאבק בישורת אחרונה? האם לדעתך יחולטו 90 המיליונים של בן משה?
  סגור
 • 23.
  לא יהיה כלום כי הנגיד
  משה 01/11/2019 09:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  העלוב לא יתן לשקל להיחלש והכל בהוראת אדוני המושחת ביבי זהו נגיד של משפחת נתניהו ולא של מדינת ישראל
  סגור
 • 22.
  כתבה מצויינת - מעריך מאד את מיכה (ל"ת)
  גיל 30/10/2019 11:37
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • טען עוד
 • 21.
  כתבה מרתקת
  אריק a 30/10/2019 11:22
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מה דעתך על אג"ח י"ד של אי.די.בי במצב היום האם יש בו פונטציאל?
  סגור
 • אידיבי יד
  מיכה צ'רניאק 30/10/2019 12:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אי.די.בי יד- התקופה הקרובה היא קריטית לקבוצה. דסק"ש מבצעת מהלך שלדעתי הוא נכון – מימוש ההשקעה בשופרסל וניסיון לייצב את המצב בחברה. ייצוב המצב בדסק"ש יסייע לייצב את מחיר המניה שלה ובכך יסייע לאג"ח יד ( לטובת הסדרה קיים שעבוד על כ 99 מיליון מניות דסק"ש ועוד 58 מיליון אג"ח סדרה ט ). באי די בי מנסים לגייס חוב חדש על מנת לפרוע את שתי הסדרות המגובות במניות כלל ביטוח. מצד אחד זה מהלך הכרחי מצד שני העודפים מכלל הם המקורות לתשלום לסדרה ט וסדרה יד ומכיוון שכול הנפקה והנפקה סדרה חדשה כרוכה בעליות המשמעות היא שחיקה במקורות העצמיים של אי.די.בי מכאן נובע שלחברה תלות גדולה בהמשך הזרמת כספים מצד אלשטיין. בכול מקרה שווי השוק של השעבודים לטובת סדרה יד הוא כ 654 מיליון ₪ , במחזור כ 934 מיליון אג"ח יד כך ששווי השעבודים כרגע הוא כ 70 אגורות . כאמור הצלחה במימוש ההחזקה של דסק"ש המניות שופרסל , המחיר טוב, תסייע לדסק"ש ובכך תסייע לאג"ח יד.
  סגור
 • 20.
  הטורים של מיכה הם החמצן של האתר
  לומד 29/10/2019 10:16
  הגב לתגובה זו
  13 0
  תודה
  סגור
 • תודה (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 30/10/2019 07:44
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • צודק. למיכה ערך מוסף עצום באתר ביזפורטל. (ל"ת)
  אוהב לקרוא את מיכה 30/10/2019 00:21
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 19.
  טאו הסדר
  מוני 29/10/2019 09:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום בעקבות ההסדר בטאו תשואות כמה אגורות יקבלו הנושים לכל אגרת חוב ? תודה
  סגור
 • הסדר טאו
  מיכה צ'רניאק 30/10/2019 09:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ראשית – אני לא מכיר את פרטי ההסדר. ממה שקראתי אני רואה שהתמורות בקופות ההסדר יעמדו על ( רוב בכסף מגיע מכספים שבנק לאומי ובן דוב ישלמו ) 113-150 מיליון ₪ ובניכוי עלויות המפרק מדובר ב 100-136 מיליון שאמורים לעבור לכלל הנושים. סך הנושים הבלתי מובטחים כפי שמופיע בהחלטה הוא 746 מיליון ₪ ( מחזיקי האג"ח מהווים כ 160 מיליון ) כלומר התמורה לנושים הלא מובטחים כפי שהבנתי אותה היא בין 13% -18% מהחוב פארי.אני מקווה שאני מדייק בנתונים.
  סגור
 • לפי הערכה שלי - 23-29 אג' (ל"ת)
  לא מיכה 30/10/2019 00:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 18.
  שקל/דולר
  סרגיו 29/10/2019 09:13
  הגב לתגובה זו
  4 2
  שקל יכול להתחזק גם 5% לשנה בלי למצמץ ואג"ח דולרי נותן אחוז אחד יותר , בשביל זה קונים אג"ח אמריקאי ? אתם בסדר ?
  סגור
 • כל האמת בכמה מילים (ל"ת)
  תברחו מהדולר 30/10/2019 18:25
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 17.
  כתבה מדהימה, המון תודות! (ל"ת)
  מוטי 28/10/2019 22:05
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 16.
  אורתם אגחים
  צחי 28/10/2019 19:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אהלן מיכה רציתי לדעת אם אתה קשור להסדר בחברה ואתה יודע אם מחזיקי האגח יראו משהו או שנחכה רק לתביעות.
  סגור
 • אורתם
  מיכה צ'רניאק 29/10/2019 10:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני לא בעניינים כאן. נראה לי שמה שנשאר זה התביעות. ראה את זימון האספה ל 4/11 במאיה , מצורף כאן : https://maya.tase.co.il/reports/details/1259810 הוא נותן את התמונה שבעצם מה שיש זה התביעות .
  סגור
 • 15.
  אגחי ברוקלנד
  משה 28/10/2019 19:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני מחזיק באגחים ורציתי לשאול אם יש לך אולי מידע מה מצב החברה ביחס לחוב אגחים. מודה לך
  סגור
 • אג"ח ברוקלנד
  מיכה צ'רניאק 29/10/2019 10:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין לי מידע מיוחד לגבי מצב החברה. כפי שידוע לפני כחודשיים הוגשה בקשה דחופה לבית המשפט לצורך אישור הסדר בחברה , לאור מצבה הקשה והצורך של בעת התפקיד לייצב את המערכת . צרפתי קישור : https://maya.tase.co.il/reports/details/1244551/2/0 תעבור על עמודים 1-13 הם יתנו לך תמונה על המצב.
  סגור
 • 14.
  קריסת דורי
  בני 28/10/2019 19:37
  הגב לתגובה זו
  1 0
  איך תשפיע קריסת דורי בניה קבוצת לוזון בכלל ואגחים בפרט? דוקא נראה לי שקבוצת לוזון תרוויח מהפרידה מהחברה המפסידה. אשמח לשמוע מה אתה חושב
  סגור
 • קבוצת לוזון
  מיכה צ'רניאק 30/10/2019 07:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פעילות דור בנייה הסבה הפסדים לקבוצה לכן כאשר נפטרים מפעילות מפסידה זו התפתחות אשר אמורה להיות חיובית בטווח הארוך. השאלה במה זה כרוך כלומר כמה כסף תצטרך הקבוצה לשלם לקופות הפירוק של דורי כולל הכספים בהם תחויב הקבוצה בין היתר בגין ערבויות לדוגמה שנתנו לפעילות דורי . לכן בטווח הקצר יש לצפות לאי וודאות ותנודתיות עד שתברר התמונה ,יחד עם החשיפה הכוללת שתהיה לקבוצת לוזון לדורי ,במידה ואלו יעברו בשלום מדובר בהסרת אי וודאות ומשקולת מהכתפיים של החברה ולכן היא אמורה להיות חיובית למחזיקי האג"ח של לוזון.
  סגור
 • 13.
  לא ברור אם יש צורך בקיצוץ תקציב במצב של האטה. (ל"ת)
  ובכל זאת המלצה טובה 28/10/2019 17:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ'רניאק 29/10/2019 10:17
  הגב לתגובה זו
  2 0
  1- תודה. 2- לדעתי ,צריך להבדיל בין האטה בצמיחה לבין מיתון. כאשר המשק צומח אבל פחות מאשר בעבר בשעה שתקציב המדינה מניח צמיחה גבוהה יותר חייבים לדעתי לבצע קיצוץ בתקציב על מנת להתאים אותו למצב החדש. כאשר הצמיחה הופכת לשלילית בוודאי שעדיף לנקוט במדיניות מרחיבה ולאפשר גירעון ( גם במצב כזה הגירעון חייב להיות תחת שליטה על מנת להימנע מסחרור כפי שקרה ביוון לדוגמה ).
  סגור
 • 12.
  חלל תקשורת
  דביר 28/10/2019 16:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אחרי שיגור מוצלח של עמוס 17 היה אפשר לצפות שהמניה תתחיל להתאושש. במקום זאת, היא צנחה והתיצבה במחיר נמוך. לחברה צפי הזמנות גבוה, כך שהשוק היה אמור להיות חיובי. עזיבת יס לא אמורה להביא את המניה לשפל כי יס היא לא לקוח קריטי ואפשר למצוא לקוח אחר במקום. מתי נתחיל לראות עליות? תודה
  סגור
 • מניית חלל
  מיכה צ'רניאק 29/10/2019 10:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מחיר מנית חלל עלה לקראת השיגור ולאחריו ירד אבל הוא עדיין גבוה יותר מהמחיר של פחות מ 1000 שהיה לפני השיגור. השוק ציפה להודעות על לקוחות חדשים והזמנות בלוויין עמוס 17 בינתיים לא היו כאלו ולכן אולי האכזבה בשוק והירידות במנייה. כניסת הזמנות חדשות ללוויין עמוס 17 ,לדעתי ,תביא לעלייה במחיר המנייה. אני חושב שיס היא דווקא לקוח קריטי לחברה ויהיה קשה מאוד להחליף אותו . מדובר בלקוח ריווחי , אבל העזיבה הייתה צפויה וזו גם אחת הסיבות למחיר הנמוך בו נסחרה המנייה בתחילת השנה . כרגע נראה שמצב מחזיקי האג"ח השתפר מאוד עם השיגור של עמוס 17 ועם מחזור החוב של סדרה יח , מבחינת מחזיקי המניות , עדיין לא הגיעו האירועים שישפרו בצורה מהותית גם את מצבם ( הזמנות חדשות לעמוס 17 ובעל שליטה חדש שכול כך רצוי לחברה ).
  סגור
 • 11.
  דלק ד' גם בתשואה גבוהה איך הסיכון-סיכוי
  יובל 28/10/2019 16:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  של דלק'ד מול דלק קידוחים ? תודה רבה
  סגור
 • דלק יד
  מיכה צ'רניאק 29/10/2019 10:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  רמת הסיכון בדלק קידוחים נמוכה יותר מזו של קבוצת דלק. הרווחיות של הקבוצה מתרכזת כיום בעיקר בדלק קידוחים ולכן מחזיקי האג"ח בדלק קידוחים קרובים יותר לכסף מאשר מחזיקי האג"ח של קבוצת דלק. בדלק קידוחים החברה תלויה בתזרים שלה על מנת לעמוד בתשלומים של החוב ואילו בקבוצת דלק יש תלות במימוש נכסים ומחזור חוב. מצב זה מקבל ביטוי בדירוג כאשר הדירוג של דלק קידוחים גבוה ב 2 דרגות מהדירוג של קבוצת דלק. בכול מקרה נראה לי שהשוק הגזים מדי בתגובה הקשה שלו להגדלת המינוף של דלק , בשבועות האחרונים אפשר לראות ירידה במפלס החששות ועלייה בסדרות האג"ח הארוכות של דלק. סיום מכירת הפניקס עשוי להמשיך את המגמה הזו.
  סגור
 • 10.
  מנית ביקום
  דני 28/10/2019 16:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ברשותך, שאלה חריגה. אם נותנים לך הלוואה בכל סכום שתרצה, ללא ריבית והצמדה (החזר הקרן בלבד) ומותר לך לקנות בה רק את מניית ביקום. האם תיקח אותה? שוב אין פה שום מלכודות. ביום שתחליט לממש המניות, תחזיר את כל הקרן בלבד. רווחים או הפסדים עליך. אני בעצם שואל אם אתה מאמין בבזק לאחר עסקת סרצ'לייט.
  סגור
 • מניית בי קום
  מיכה צ'רניאק 29/10/2019 09:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שים קרן סרצ'לייט משקיעה בבי קום לפי שווי המשקף מחיר מעל 300 אגורות למניית בזק. ההשקעה של הקרן משקפת אמון גדול בבזק הנסחרת כרגע סביב 230 אגורות. עד לסיום ההסדר העדפתי להשקיע באג"ח ב של בי קום אשר בזמנו שיקף תשואה למשקיע סביב 8% לפרק זמן של מספר חודשים.עם ההשלמה הצפויה של ההסדר בשבועות הקרובים ולאחר פירעון סופי של סדרה ב ההחלטה תתמקד בין להשקיע באג"ח בי קום ג המשקף תשואה לפדיון סביב 9% או במניית בזק. על פניו מחיר בזק נראה לי נמוך ובעל פוטנציאל לעלייה לאחר ההסדר. החברה מייצרת גם כיום כמיליארד ₪ מזומנים בשנה. אבל האיומים עדיין קיימים , יס תמשיך לדמם לדעתי , הפעילות הקווית המהווה את הבסיס של החברה תמשיך לסבול משחיקה אבל המחיר כבר משקף זאת . לכן כהשקעה בסיכון מניית בזק נראית לי כמעניינת. מניית בי קום כרגע נסחרת במחיר "יקר" ( שווי החברה לאחר ההשקעה בה וההנפקה הצפויה ) יעמוד סביב 500 מיליון ש"ח ,כשהשווי הנכסי של החברה לאחר ההשקעה הוא אפסי . מה שמעניין בבי קום הוא המינוף שלה על בזק. אם מחיר בזק יכפיל עצמו ויעמוד על 4.5 שקלים השווי הנכסי של מניית בי קום יהיה כ 12 ₪ פי 3 מהמחיר שלה כיום.
  סגור
 • 9.
  אידיבי ט
  שלום 28/10/2019 16:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האגח נסחר עם תשואה של 27%. לא נראה שיש סכנה שאלשטיין לא יפרע אותו במלואו. השוק הוריד את מחיר האגח יותר מדי. מה גם שאלשטיין עמד בכל התשלומים עד היום והוא לא יפרד מאידיבי אחרי שהשקיע 3 מיליארד ₪. איך אתה רואה את הסיפור.
  סגור
 • אי די בי ט
  מיכה צ'רניאק 29/10/2019 08:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אי די בי ט- אני מאמין שאלשטיין מעוניין לפרוע את האג"ח אני רק לא משוכנע שיש בידיו את כול המקורות לכך . התקופה הקרובה היא קריטית לקבוצה. דסק"ש מבצעת מהלך שלדעתי הוא נכון – מימוש ההשקעה בשופרסל וניסיון לייצב את המערכת בחברת דסק"ש . ייצוב המצב בדסק"ש יסייע לייצב את מחיר המניה שלה ובכך יסייע לאג"ח יד ( לטובת הסדרה שעבוד על מניות דסק"ש). באי די בי מנסים לגייס חוב חדש על מנת לפרוע את שתי הסדרות המגובות במניות כלל ביטוח מצד אחד זה מהלך הכרחי מצד שני העודפים מכלל הם המקורות לתשלום לסדרה ט וכול גיוס כזה עולה כסף ומפחית את העודפים המיועדים לסדרה ט כך שמצד אחד זהו מהלך הכרחי אבל בינתיים הנכסים של אי.די.בי נשחקים. לכן נראה לי שללא הזרמות נוספות של אלשטיין החברה תתקשה לעמוד בתשלומים לסדרה ט.
  סגור
 • 8.
  ...076 התקשרו כנציגי דיסקונט לפנסיה מדוע אין
  הונאה? 28/10/2019 15:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הודעה מקדימה של הבנק
  סגור
 • גופים רבים משתמשים במשווקים שלא שייכים לחברה ... (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 29/10/2019 08:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  סטרווד ווסט אגח א
  רוני 28/10/2019 15:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי מיכה. האם ההיסטריה של נאמן האגח מוצדקת? נראה לי ששיעורי ההיוון של הקניונים נוטים יותר לכיוון שערי החברה (6.4%) מאשר לחישוב היועץ הכלכלי (11.7%). מה אתה חושב? ובאופן כללי תשואת האגח לא גבוהה מדי?
  סגור
 • סטרווד אג"ח
  מיכה צ'רניאק 29/10/2019 08:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סטרוורד- בעבר התייחסתי להנפקת החברה בבורסה וניסיתי להראות שבעצם במסגרת ההנפקה הטעו את המשקיעים . אני שמח שהוגשו תביעה בנושא זה. מי שהטעה אותך אני מציע להתייחס מאוד בזהירות לכול מה שהוא כותב או טוען. בכול מקרה לדעתי צריך להתייחס לכול נכס בפני עצמו. אני חושב שהאמת היא בין שני הצדדים. נכסים המאבדים לקוחות והנאלצים להפחית דמי שכירות לא ניתן להוון את ההכנסה מהם לפי 6.4% מצד שני היוון מעל 11% הוא גבוה מאוד. לכן להערכתי הנתון הריאלי הוא היוון לפי 8%-9% . תשואת האג"ח פחות רלוונטית מה שרלוונטי הוא יכולת הפירעון של הקרן . לא לחינם אומרים "אל תחשוש לריבית תחשוש לקרן " בחברת סטרווד החשש הוא לתשלום הקרן .בכול מקרה בחודש פברואר הקרוב אמור להיות תשלום ריבית של כ- 6% תשלום כזה מהווה מעל 15% משווי האג"ח הנוכחי . הדו"ח השנתי לשנת 2019 הוא חשוב כיוון שהוא עלול לכלול הפחתת נכסים נוספת ואז נראה מה היחסים הפיננסיים הנכונים יותר של החברה.
  סגור
 • 6.
  אול-יר
  יניב 28/10/2019 15:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום, האם דעתך השתנתה על החברה מאז הפגישה שלך בחברה? האם תשואת אגחים ב + ד מוצדקות? תודה מראש על תשובתך.
  סגור
 • אול יר ב,ד
  מיכה צ'רניאק 29/10/2019 08:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אול יר- מה שמעיב על סדרות ב ו ד של החברה היא העובדה שאין להן שעבודים כאשר מרבית נכסי החברה משועבדים לצדדים אחרים. אני חושב שהסביבה העסקית כרגע מסייעת למצב של אול יר- הריבית בארה"ב הופחתה , הפעילות הכלכלית ארה"ב ממשיכה להיות טובה ולכן החברה נהנית מסביבה עסקית התומכת בפעילות החברה ומאפשרת לה לייצב את פעילותה כמו לקבל מימון על נכסים ולהמשיך ולהשכיר נכסים שבבעלותה אשר עמדו ריקים. עדיין אני מציע לשמור על זהירות מול החברה והנהלתה. למרות ההסברים לגבי "הטעויות" שבוצעו במסגרת הבקרה של החברה לא ראיתי שננקטו החלטות אישיות כנגד האנשים אשר "התרשלו" בעבודתם כך שאני חשדן. בכול מקרה סדרה ב פורעת קרן בחודש הבא ( 20% מהקרן ) כך שלפחות חלק מהחוב הלא מובטח ייפרע. בגדול עושה רושם שכול עוד הסביבה העסקית בארה"ב ובישראל כפי שהיא כיום ( סביבה מאוד תומכת ) אז החברה תוכל להמשיך ולמחזר חוב ולהמשיך ולהשכיר נכסים נוספים שבבעלותה אלו יאפשרו לה להמשיך ולפרוע את אגרות החוב. שים לב כי שינוי בסביבה העסקית תביא לירידה מהירה מחודשת במחירי אגרות החוב.
  סגור
 • 5.
  אברות אגח ד
  אגניק 28/10/2019 15:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה מה דעתך על אברות?
  סגור
 • אברות אג"ח
  מיכה צ'רניאק 29/10/2019 08:41
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אברות- נזילות החברה אפסית , יתרת חוב נטו של כ 70 מיליון ₪ ( כ 20 מיליון לבנקים ו 50 מיליון אג"ח ).לחברה רווחיות אבל החברה מצליחה לייצר תזרים מזומנים שזה קריטי לחברה . כול עוד התזרים ממשיך להיות חיובי ברמה הנוכחית יהיו לחברה מקורות לתשלום האג"ח , הסכנה למחזיקי האג"ח כמובן זו פגיעה עתידית בתזרים ואז החברה תעמוד בפני שוקת שבורה. החברה צריכה לפרוע את אגרות החוב ב 4 תשלומים שווים בחודש יוני בין השנים 2020-2023 לכן לדעתי צריך לעקוב אחרי תזרים המזומנים של החברה על מנת לוודא שהוא ממשיך להיות טוב מצב שכאמור יאפשר את פירעון אגרות החוב במעודן.
  סגור
 • 4.
  יש הפרשים באינפלציה
  כלכלן 28/10/2019 15:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האינפלציה הממוצעת בארה"ב ב 10 השנים האחרונות 2%. בישראל 1%. זה בעצם מסביר את התחזקות השקל. הפד טורח מידי יום להחליש את הדולר ולהגביר את האינפלציה בהדפסת כסף מטורפת, והממשל יצר גירעון של טריליון $ רק השנה. מי שקונה את מטבע הזבל האמריקאי יבושם לו.
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ'רניאק 29/10/2019 08:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  במדיניות מוניטרית הפרשי אינפלציה בין מדינות הם חלק מההסבר לפערי ריבית בין המדינות . פערי ריביות בין מדינות לא תמיד מסבירים את הפערים בשערי המטבע לדוגמה האינפלציה בגרמניה דומה לזו שבארץ אבל היורו נחלש השנה מול השקל הרבה יותר מהדולר והסיבה לכך הן ההשפעות הכלכליות אשר אל חלקן התייחסתי במסגרת הטור הזה.
  סגור
 • 3.
  תמר אג''ח
  סקרן 28/10/2019 14:24
  הגב לתגובה זו
  2 0
  היי מיכה, אג''ח תמר נסחרות גם ב-6.5% תשואה עם שעבוד על התמלוגים, האם היא לא מומלצת? איזה סיכון חבוי יש באג''ח זה? תודה
  סגור
 • תמר פטרוליום אג"ח
  מיכה צ'רניאק 29/10/2019 08:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במסגרת הטור נתתי רק מספר דוגמאות לאג"ח צמודות לדולר. מה שהתמקדתי בו הוא משך חיים קצר של אגרת החוב 2-3 שנים ודגש על ביטחונות ופחות דירוג ( באג"ח של דלק קידוחים אין שעבוד אבל קיימת התחייבות לבצע פירעון מוקדם במקרה בו החברה תמכור את רוב האחזקות שלה בקידוח תמר כפי שהחברה התחייבה ). לגבי אגרות החוב של תמר פטרוליים התשואה של שתי הסדרות היא מעל 7% ברוטו שזו תשואה גבוהה , אבל המח"מ סביב 5 שנים. בשוק ההון קיים חשש מיכולות ההחזר של החברה לדעתי החשש הזה מוגזם. אומנם קיים סיכוי להפחתת דירוג אבל התשואה כבר מזמן משקפת את זה לדעתי. לגבי הדיבידנדים שהחברה מחלקת ובשוק חוששים מכך , נראה לי שכולם שכחו שזה מה שהחברה התחייבה אליו במועד ההנפקה. כך שלמרות שבהחלט נראה פגיעה ברווחיות החברה בעתיד לדעתי החשש מהתחרות מול לוויתן על לקוחות והחשש מכך שלא יהיה יצוא משמעותי משני המאגרים הם מוגזמים במיוחד מהמבט של משקיע בחוב. להערכתי שווי מאגר תמר מכסה את היקף החוב בתמר פטרוליום.
  סגור
 • 2.
  שכחו להתייחס לנושא המס
  בועז 28/10/2019 13:36
  הגב לתגובה זו
  5 0
  מס על אג"ח שקלי הינו בשיעור של 15%. מס על אג"ח דולרי הינו בשיעור של 25%. גם על רווחי הון וגם על הריבית.
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ'רניאק 28/10/2019 15:27
  הגב לתגובה זו
  3 0
  1-אתה צודק בנושא המס , הטור עוסק רק בתשואות ברוטו ולא נטו. 2- יש לשים לב שהשינויים הנובעים מהצמדה לדולר אינם מחויבים במס ( כמו באג"ח צמוד למדד כשהחיוב במס הוא רק על הריבית ולא על השינוי במדד ). עד היום בדרך כלל זה פעל לרעת המשקיעים באג"ח צמודה לדולר מכיוון שהדולר ירד כול הזמן ואי אפשר היה לקזז את ההפסד מירידת הדולר אבל אם הדולר יעלה בטעות נניח חזרה ל 3.8 אז העלייה הזו בשיעור של כ 10%תהיה פטורה ממס כך שיש גם יתרונות וגם וחסרונות במיסוי אגרות חוב צמודות ( למדד או לדולר ).
  סגור
 • מס על אג"ח דולרי הוא 15% מהרווח הדולרי. כנ"ל לגבי ריבית (ל"ת)
  משקיע 28/10/2019 15:24
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • נדמה לי שזה 25%. (ל"ת)
  למשקיע 28/10/2019 20:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • לא רלוונטי ל-IRA (ל"ת)
  מוטי 28/10/2019 14:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  המלצה טובה ולעניין למי שלא רוצה להסתכן במניות. (ל"ת)
  שישקו 28/10/2019 13:10
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • ההמלצה היא מצוינת ללא קשר למניות. יש כאן סיכון מטח"י.
  המליץ 28/10/2019 14:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  גם בהמלצה דלעיל יש סיכון - סיכון מט"ח. מר צ'רניאק מנתח את הסיכון הזה מתחילת המאמר.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות